Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1029 postów 16749 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Wojna Turcji z Rosją z USA i UE w tle

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Trochę jestem zawiedziony, że nawet poważni blogerzy biorą pod uwagę tylko część zależności w Syrii.

 

 Sytuacja jest tam nadzwyczaj skomplikowana i wcale nie wiadomo, czym się skończy.

Mamy Syrię, która (Asad) próbuje odzyskać kontrolę nad całym swym terytorium. Tyle, że na północy są Kurdowie, którym bardzo pasowałoby uzyskanie dostępu do Morza Śródziemnego, a to możliwe jest tylko poprzez Idlib. Zaś ta prowincja jest zamieszkała głównie przez ludność turecką, co powoduje, że Turcja dąży do aneksji tego regionu (nieoficjalnie), a przynajmniej uważa, że ma obowiązek pieczy nad miejscową ludnością.

Idlib stał się, z racji opieki tureckiej, ostatnią enklawą dla zwalczających Asada ruchów o charakterze separatystycznych i terrorystycznych wspieranych przez USA. Tu USA czują się zobowiązane do jakiejś opieki nad tymi, którzy im zawierzyli.

Do tego USA utrzymuje kontrolę nad złożami syryjskiej ropy przy granicy z Irakiem.

 

Obecnie Asad, po ustabilizowaniu swej pozycji chce odzyskać kontrolę nad Idlib, co powoduje tarcia z Turcją.

Syryjczykom pomaga Rosja oraz Iran; to w wyniku rosyjskich bombardowań zginęło kilkudziesięciu żołnierzy tureckich. Tyle, że nic nie upoważniło Turcji do wysłania tam swoich żołnierzy. Formalnie - tam ich być nie powinno.

Turcja, co prawda o tym wie, ale straszy EU skutkami przejęcia Idlib przez Asada: Separatyści i terroryści - zostaną wypchnięci z tej prowincji, a Turcja nie ma zamiaru ich zatrzymywać u siebie - ma już dosyć wcześniejszych uchodźców.

Stąd otwarcie granic tureckich.

 

Czy dojdzie do wojny między Turcją, a Rosją na tym tle?

Jeśli nie włączą się jakieś nowe czynniki - nie powinno to mieć miejsca. Niemniej nie wiadomo, co zrobić z nową falą uchodźców. Tu -  UE i USA powinny znaleźć rozwiązanie. Jeśli nie - może sytuacja się destabilizować.

Czy Rosja jest gotowa do konfliktu?

Wątpliwe. Raczej ograniczona ingerencja i tylko w formie wsparcia z powietrza.

Nie zapominajmy jednak o Iranie. To żołnierze irańscy są decydującym elementem rozgrywki.

 

I tu widać rozwój sytuacji.

USA zamierzają wycofać się z BW - już wspomniane wycofanie wojsk z Afganistanu. Czyli, jak pisałem wcześniej, jest to wycofanie się z BW, a opiekę nad Izraelem przejęłaby Rosja.

Jeden gracz odpada.

Tyle, że to komplikuje sytuację, a nawet stwarza warunki do zwiększenia szans na konflikt.

Gdyby bowiem doszło do konfliktu między Rosją a Turcją, to musiałoby to być uderzenie jądrowe niszczące ten kraj. W starciu konwencjonalnym - Turca się obroni. To potężny kraj.

To spowodowałoby dominację Iranu w regionie. Dodatkowo zagrożony by został Izrael, gdyż Syria byłaby na tyle zniszczona , a Rosja osłabiona, że oba te kraje (Izrael i Iran) stanęłyby naprzeciw siebie i to bez zaplecza.

W takiej sytuacji rozwiązaniem byłby już tylko konflikt totalny.

Może o to chodzi?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Trochę jestem zawiedziony, że nawet poważni blogerzy biorą pod uwagę tylko część zależności w Syrii."

  Dlaczego tylko trochę?

  5*
 • @autor
  Turki ślą masę uzbrojenia terrorystom,którzy znaleźli sobie enklawę w Ildibie.A ci używają tego uzbrojenia nie tylko do walki z wojskami syryjskimi ale także ostatnio atakują rosyjską bazę w Latakii.Po ostatnim ataku dronów na rosyjski garnizon.Putin się wkurzył i posłał do allacha ponad 30 turczynów i powiedział,że nie będzie dalej tolerował ataków na ich bazę
  Turcy zbroją terrorystów a ich z kolei podpuszczają jankesi by atakowali Rosjan .W końcu dojdzie do tego,że któraś ze stron przesadzi i dojdzie jak piszesz do konfliktu globalnego.I to będzie tragedia i dramat dla całego świata.

  Jakoś nikt z tych bandytów hasających po syryjskiej ziemi nie chce pochylić się nad umęczonym i mordowanym narodem syryjskim.Potrafią tylko drzeć mordy na cały świat jak to w Polsce jest łamana "praworządność a także stają za wszelkiego rodzaju zboczeńcami którzy demoralizują świat a udają,że nie widzą mordowania narodu syryjskiego i palestyńskiego
 • @Jasiek 11:35:17
  Bo ja też nie o wszystkich elementach piszę.
 • @matterhorn 11:57:52
  Turcy nie wydają się zbroić terrorystów, ale Idlib ma chyba dojście do morza - są dozbrajani z zewnątrz.
 • "Niemniej nie wiadomo, co zrobić z nową falą uchodźców."
  --------------
  Doskonale wiadomo - co zrobić z tymi "Uchodźcami" - przeważnie młodymi byczkami obytymi z bronią i odpowiednio wypranymi mózgami. Oni mają być/są zaczynem do likwidacji białej rasy w Europie i jej cywilizacji! Natomiast zbrojny incydent na linii Moskwa Ankara - to tylko pretekst aby uruchomić nową fale tzw. uchodźców. Bez tego pretekstu Turcji trudno byłoby ten desant kolorowych uruchomić otwierając drzwi na oścież.
  Wniosek?
  Światowy czarci pomiot od dawna wywija pośrednio lub bezpośrednio jak tylko zechce i USrahellem i Rosją i Turcją i Iranem i Syrią. Dlatego to co dzieje się na BW - to precyzyjna ustawka - zresztą taką ustawką była cała II WŚ - więc obecna zabawa na BW według II WŚ - to taki malutki pryszcz na życi samego Belzebuba.
  Na koniec - podmianka etniczna w Europie (mowa o setkach milionów) to nie zabawa - to rodzaj broni w kosmatych łapkach czarciego pomiotu - która ma za zadanie wzmocnić panowanie czarciego pomiotu - nad światem.
 • Sz. Autor jako poważny blogier nie wspomina o takim ważnym
  zdarzeniu jakie nastąpiło w zeszłym roku w październiku w Soczi. Chodzi mianowicie o umowę między Putinem i Erdoganem na temat Syrii. W tej 10 punktowej umowie jest określona rola Turcji i jej rozprawa z Kurdami, czyli ten pas bezpieczeństwa przy granicy i zaludnienie go Syryjczykami z obozu uchodźców.

  W zasadzie umowa oddaje Syrię Putinowi, a to, że zginęli tureccy żołnierze, to jest taki przypadek, że Erdogan nie dotrzymał umowy i rozgniewał Putina. W związku z tym Erdogan głośno krzyczy, że on umowy nie naruszył tylko tak jakoś wyszło i jedzie do Moskwy aby się wytłumaczyć.

  Założenie jest takie, że USA z Syrii wychodzą. Krzyki Erdogana o pomoc NATO są lekceważone. Trump jednak chce wiedzieć, co tam Putin z Erdoganem kombinują dalej i wysyła miłe dziewczątko, Kelly Craft tj.przedstawiciela USA przy ONZ do Turcji aby wybadała co i jak, jeszcze przed spotkaniem Erdogana z Putinem. Trump kazał jej powiedzieć, że
  Trump popiera Turcję wszystko co Erdogan robi.
 • @Anna-PK 15:36:02
  https://shawglobalnews.files.wordpress.com/2017/07/untitled-31.jpg?quality=70&strip=all&w=720&h=480&crop=1

  https://yetkinreport.com/en/2020/03/02/trump-sends-key-name-to-erdogan-before-putin-meet/
 • @Anna-PK 15:36:02
  Pan Wojtas tylko udaje , że jest poważnym blogerem:)))) Opisal swoimi słowami jedynie częśc tego co byl w stanie wyczytac u innych i zrozumieć:)))) To takie medrkiwanie oblevzone w pozory " wiedzy" i " analityki" wojskowej. I politycznej.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:23:32
  Turcy dozbrajają terrorystów a takżę żołnierze tureccy walczą w szeregach bandytów atakujących wojska rządowe

  :Jak zaznaczył dziennikarz, tureccy żołnierze działali w szeregach organizacji terrorystycznej Hay'at Tahrir al-Sham, jednak nie poinformowali o tym Rosyjskiego Centrum Pojednania Stron Konfliktu. Właśnie z tego powodu syryjscy wojskowi zaatakowali ich, licząc na likwidację terrorystów, a nie tureckich żołnierzy."
  Cytat ze Sputnika
  Ponad to jeszcze atakowane przez terrorystów są rosyjskie konwoje na autostradzie z Latakii do Damaszku i nie ma co się dziwić że sowieci dążą do likwidacji tej Turecko-bandyckiej enklawy utworzonej w Ildibie.
 • @Krzysztof J. Wojtas
  Wędki spakowane?
  ;-_)

  Wybacz Pan, że taki nosek krzywy ale trafił Pan tym pięknym kolorowym kamieniem mi w nos jak już leżałem głazem przygnieciony.
  Ale doceniam wybór kamyka... Pamięta Pan chyba swoje "lubię go"?
 • @matterhorn 11:57:52
  Terrorystów nie trzeba podpuszczać by atakowali Rosyjską bazę.
  Terroryści wiedzą że dostają manto głównie z powodu celnych destrukcyjnych bombardowań Ruskiej awiacji.
  Terroryści co najwyżej mogą prosić o wsparcie sprzętowe i logistyczne (naprowadzanie na cel) i amerykanie oraz Turcy takie wsparcie im dają...
  Rosja jednak jak na razie skutecznie odpiera wszystkie ataki.
 • Uchodźcy to da się ogarnąć ale wielu nie chce by to ogarnięto.
  W Turcji zbiera się sporo uchodźców są to najczęściej rodziny terrorystów
  z różnych obszarów Syrii które Sadat odbił i wywiózł terrorystów zielonymi autobusami do Idlib.
  Terroryści to dwie grupy islamiści Syryjscy oraz islamiści i najemnicy z zewnątrz Syrii.
  Islamiści Syryjscy mogą wrócić do Syrii (pojednanie) ale nie ci którzy dokonywali zbrodni na Syryjczykach bo tych czeka sąd i kara.
  To w sumie uczciwe rozwiązanie takie jak w Polsce po II wojnie światowej (ujawnienie AK wyjście z lasu złożenie broni) ale kary dla tych co dokonywali zbrodni...i liczne amnestie potem.
  W Syrii realizowany jest ten sam okrutny scenariusz...

  Do Idlib wrócą wypędzeni stamtąd przez terrorystów Syryjczycy lojalni wobec Syrii.
  Cała resztę terrorystów należy deportować do krajów macierzystych lub do Syrii w celu osądzenia... to robota dla Turcji bo tam się ukrywają terroryści. Rodziny Terrorystów należy deportować do krajów macierzystych by jak chcą stamtąd emigrowali ale już legalnie.
  Rodziny terrorystów będą napiętnowane w oczywisty sposób w środowisku gdzie ich członkowie dokonywali zbrodni.. (jak w powojennej Polsce bandyci przeklęci i ich rodziny) i to nie są szykany władzy ale zwykła ludzka reakcja...nikt normalny nie lubi bandyckiego środowiska w pobliżu.
  Rodziny nazistów po wojnie też były szykanowane.

  Polska powojenna jest wzorem rozwiązania tego problemu... z jednym wyjątkiem..Akcja Wisła...tu popełniono wielki błąd nie eksmitując banderowców na Ukrainę a wysyłając ich w różne regiony Polski..
  Stworzono wrogą Narodowi Polskiemu V kolumnę banderowską które dzisiaj współrządzi Polską razem z mafią żydowską.
 • @Franek Ganek 17:00:32
  Chory czy przerwa na modlitwe
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:56:47
  Tchórz czy fretka
 • @stanislav 16:46:15
  To przedstaw swoją analizę i wnioski a nie wymądrzaj się gołosłownie!
 • @Autor
  Na Bliskim Wschodzie widać grę USA w nowej geopolitycznej sytuacji, jaka powstała po klęsce poprzedniej polityki administracji Obamy, czyli polityki resetu USA-Rosja.
  Jest to powrót do taktyki z końca lat 70-tych, gdy USA wmanewrowały ZSRR w konflikt w Afganistanie, poprzez uzbrajanie Talibów, co było gwoździem do trumny ZSRR(po 10-ciu latach tej wojny).
  Gdy nie udało się Obamie przyciągnąć Rosji do Zachodu metodą marchewki i kija; marchewką były ustępstwa USA wobec Rosji w Europie(rezygnacja z tarczy antyrakietowej w Polsce, obietnica redukcji wojskowej obecności USA w Europie o połowę, ustanowienie strategicznych stosunków NATO-Rosja i UE-Rosja, traktat START II) przywileje takie jak zaproszenie do elitarnego klubu G20 i G8, przyjęcie do WTO, kontrakty gospodarcze(uran, gaz łupkowy- współpraca z firmami z USA np. z Exxon Mobil), polityka wysokich cen ropy i gazu, głównych budżetotwórczych surowców Rosji i wiele innych a kijem były gwałtowne spadki cen ropy i gazu, gdy Rosja stawała się "niegrzeczna"(Gruzja 2008, sankcje w 2014 roku a potem Majdan i wciągnięcie Rosji w konflikty na Bliskim Wschodzie, czyli próba powtórki z lat 1979-1989 czyli sankcje i wyczerpujące uczestnictwo Rosji na BW.
  Taką strategię ma administracja D.Trumpa.
  Czy "powtórka z rozrywki" się powiedzie, czas pokaże.
 • @35stan 19:46:36 Tutaj się coś nie zgadza, dużo fantazji.
  //ustępstwa USA wobec Rosji w Europie(rezygnacja z tarczy antyrakietowej w Polsce, obietnica redukcji wojskowej obecności USA w Europie o połowę, ustanowienie strategicznych stosunków NATO-Rosja i UE-Rosja, traktat START II) przywileje takie jak zaproszenie do elitarnego klubu G20 i G8, przyjęcie do WTO, kontrakty gospodarcze(uran, gaz łupkowy- współpraca z firmami z USA np. z Exxon Mobil), polityka wysokich cen ropy i gazu, głównych budżetotwórczych //

  1. W Polsce nie ma tarczy antyrakietowej, więc nie ma z czego rezygnować.
  2. Rosja ma "strategiczne stosunki z NATO i UE" a nawet są plany nowego układu bezpieczeństwa UE-Rosja.
  3. Rosja należy do G20, a do G7 nie należą ani Chiny, ani Indie, a to są największe gospodarki światowe, więc to G jest dzisiaj też jest warte g...,
  szczególnie kiedy są problemy z Brexitem itp.
  4. Ceny na ropę i gaz ustalają właśnie OPEC i Rosja, a nie Exxon Mobil a sankcje USA zaszkodziły właśnie tej firmie.
 • @Anna-PK 20:06:13
  "1. W Polsce nie ma tarczy antyrakietowej, więc nie ma z czego rezygnować."

  O czym piszesz?
  Nic nie wiesz o 17.09.2009 roku i decyzji Obamy o rezygnacji z instalacji stałej bazy antyrakietowej w Polsce(wyrzutnie) i w Czechach(radary)?

  Nie ma bazy antyrakietowej w Polsce?
  Znowu ignorancja do kwadratu!
  W Redzikowie jest baza w budowie(inna niż ta jaka miała być wg planów przed 2009 rokiem a taka jaka działa już w Rumunii.

  Zajmij się lepieniem pierogów, bo o polityce masz blade pojęcie!

  Nie wiesz, to po co zabierasz głos?
 • @35stan 20:34:10 Owszem, pierogi też lepię. Poczęstować?
  @35stan 20:34:10 //Nic nie wiesz o 17.09.2009 roku i decyzji Obamy o rezygnacji z instalacji stałej bazy antyrakietowej w Polsce(wyrzutnie) i w Czechach(radary)?//

  Tutaj też jest błąd ekspercie polityczny. Czechy zrezygnowały z tarczy i kupują z Izraela Iron Dome system antyrakietowy. A te radary będą w Rumunii.
  https://www.middleeastmonitor.com/20191206-israel-czech-republic-sign-125m-missile-defence-deal/

  A Rumunia 1 miliard dolarów, ma super obronę...aż osiem rakiet.
  https://balkaninsight.com/2019/06/06/us-deploys-thaad-anti-missile-system-in-romania/
 • Срочно НАТО бросило Эрдогана на растерзание русским
  " Sytuacja jest tam nadzwyczaj skomplikowana i wcale nie wiadomo, czym się skończy."

  https://www.youtube.com/watch?v=4jLB-80z54Q
 • @35stan 19:46:36
  Szanowny bufon, o ksywce 35stan, te powyższe komunały, zresztą niewiele mające wspólnego z prawdą, nazywa własną analizą?Daruj sobie chłopie, gdyż pustosłowie + pustosłowie= pustosłowie....taka jest tu matematyka, gdyż 0+ 0=0
 • @35stan 19:46:36
  Na razie to jankesi są wciągani w konflikty
 • *5
  "USA zamierzają wycofać się z BW - już wspomniane wycofanie wojsk z Afganistanu. Czyli, jak pisałem wcześniej, jest to wycofanie się z BW, a opiekę nad Izraelem przejęłaby Rosja."- e..., ale to raczej żarty :) To Izra się "opiekuje"... albo koordynuje "opiekę". Więc cokolwiek się dzieje Izra tym dowodzi.
  :) :(
  Pozdrawiam
  PS. Miło było popisać, tak na wszelki wypadek. :)
 • @JimA 22:29:51
  Źle napisałem. Izra opiekuje się Izrą. "Powierzanie opieki"- jest raczej "fasadowe", niezależnie od tego jak "dawca bardzo dba o pasożyta"- i tak pasożyt dyktuje warunki. /?/- ale podobno "Świat się budzi"- oby. :)
  Jeśli "Rosja" chce, może jak najbardziej "opiekować się"= "żywić" pasożyta... Chce? To "Rosji" sprawa... Kto bogatemu zabroni?;)
  :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031