Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1029 postów 16749 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

"Lekarz, piekarz, grabarz" a obecny kryzys

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Utarło się porzekadło, że w czasie wojen i kryzysów różnej maści, najbardziej cenionymi i potrzebnymi zawodami są te wymienione w tytule.

 

 
W zasadzie - chyba nie ma sensu wyjaśniać  tych zależności - są oczywiste.
Jedyne, co można dodać, to "dopasowanie" tych zależności do obecnych czasów. A tu są pewne różnice.
Lekarz. 
Kiedyś lekarz to była osoba patrząca na człowieka holistycznie i potrafiąca dobierać środki stosowne stanowi pacjenta. Oczywiście środki jakimi dysponowali lekarze były skromniejsze, ale za to  widziano pacjenta, a nie "przedmiot zabiegu medycznego".
Obecnie, szpikując adepta szczegółową wiedzą (bardzo bogatą) dotyczących funkcjonowania organizmu człowieka, wraz z postępującą specjalizacją, lekarz przestaje widzieć całość, a koncentruje się na poszczególnych elementach. Do tego w ramach praktyki - nie leczy, a wykonuje procedury medyczne.
Do tego cała medycyna współczesna (przynajmniej w naszej części świata) nastawiona jest na deprecjację naturalnych sposobów, metod i środków leczenia. Często zastosowanie środka naturalnego (zielarstwo choćby) jest penalizowane w środowisku.
 
Jak to podsumować?
W przypadku kryzysu, gdy lekarze zostaną pozbawieni dostępu do technicznych środków umożliwiających realizację procedur medycznych, ich rola w społeczeństwie może zostać znacznie ograniczona - będą mniej przydatni.
 
Piekarz.
Chleb przez setki lat stanowił podstawę żywienia, a jego właściwości pozwalały na zapewnieniu podstawowych składników potrzebnych organizmowi do przetrwania. W środowisku słowiańskim chleb żytni był świętością, a zapewniał wszystkie składniki i miał też (właściwie przygotowany) właściwości lecznicze. 
My nie należeliśmy do "basenu Morza Śródziemnego" jako rejonu "chleba (pszennego) i wina" - chleb pszenny wymaga dodatku alkoholu, aby mieć pełną gamę składników, gdy chleb żytni wytwarza śladowe ilości alkoholu w żołądku.
Obecnie - nasze jedzenie jest bardziej urozmaicone, co nie znaczy, że zdrowsze. Także chleb "z dodatkami" nie stanowi dobrego produktu. Niemniej w czasach kryzysu zapewne nastąpi powrót do bardziej ograniczonych (czy naturalnych?) metod żywienia, co przywróci rangę zawodu piekarza, chociaż można też twierdzić, że w cenie będą wszystkie zawody związane z produkcją żywności.
 
Grabarz.
Cóż. Tu sprawa jest oczywista. W czasie kryzysu następuje zawsze wzrost śmiertelności, to i zapotrzebowanie na grabarzy rośnie.
Mamy jednak dwie tendencje.
Jedna - to ewidentny przerost zatrudnienia w tej branży, co wiąże się z bizantyńskimi formami pogrzebów. Chyba nie należy spodziewać się utrzymania takich form przerostu zatrudnienia w branży.
Druga, to możliwość "wykruszania" się kadry grabarzy z racji pojawiających się epidemii, które sięgają w dużej mierze przedstawicieli tego zawodu. Jednym słowem, w takich wypadkach, przydatność i społeczna wycena zawodu rośnie.
 
Zbliżający się kryzys, którego skutków jeszcze zbytnio nie doświadczamy, ale które to skutki niedługo staną się dotkliwe (jednym z nich będzie - już jest - przypisanie do miejsca pobytu), wymaga rozejrzenie się za przedstawicielami wskazanych zawodów w bliskim otoczeniu.
Już teraz należy zastanowić się nad kwalifikacjami okolicznych przedstawicieli tych zawodów, aby w miarę łatwo skorzystać z ich usług. Bo może okazać się, że  internet nie będzie przydatny, a raczej przekaz ustny stanowić źródło informacji.
No, chyba, że wam nie zależy, kto przyklepie łopatą miejsce pochówku i czy nie zrobi tego tak, że zaboli.;-)))

KOMENTARZE

 • @
  Z chlebem to prawda. Gdzieś w okolicy VIII klasy SP, poddałem w wątpliwość jego rolę, stwierdziwszy że ziemniak gotowany to jakby substytut chleba. Bo weglowodany są w jednym i drugim i chleb to jedynie symbol. Myliłem się. W ziarnach zbóż sa substancje nizbędne dla mózgu, do jego poprawnego funkcjionowania.
 • @Oracz 09:08:38
  Ziemniaki, czyli pyry - to w poznańskiem, czy innym kujawskiem jedzą w dużych rozmiarach, a biorąc pod uwagę niedobór substancji niezbędnych prawidłowej pracy mózgu mamy do czynienia z pewną tempotą u tamtejszych mieszkańców.
  vide - TzW (zdaje się Poznaniak), czy Jarek Ruszkiewicz (ten ci Kujawiak).
  O!!!!

  PS. Ale chleb żytni ma te własności. Pszenny ma braki, co u np. plemion pustynnych objawia się zawziętością i mściwością aż do chyba 7 pokolenia.
  Nasi górale też to mają, ale to z racji braku jodu.
 • @Oracz 09:08:38
  To na co czekasz? Więcej chlebka konsumuj! :)))
  Najlepiej żytniego. Tylko nie pomyl z żytniowką :)
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:51:37
  I tu cię Szanowny zaskoczę!
  Osobiście jadam pyry ok 2-3 razy na miesiąc. Nie to, żebym nie lubił, po prostu przelatują przeze mnie jak u psa. Wolę kaszę, makaron i ryż.

  Chciałeś się poPiSać swoją przysłowiową wręcz złośliwością a wyszło jak zwykle :))
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:51:37
  Mało tego, co do ziemniaków na tzw przednówku, czyli aktualnie teraz, to te wykazują się wysoką toksycznością, za sprawą związku o nazwie: solanina. Solanina w ziemniaku powstaje: gdy jest odsłonięty i zazieleni się, lub gdy leży długo i startują w nim oczka i pędy. Wtedy lepiej takiego nie jeść w ogóle. Solanina wywołuje podtrucia które dają szereg różnych dolegliwości (objawy podobne do grypowych) a ponadto jest kancerogenna.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:26:20
  A kto mnie od pisiorów wyzywał?

  Ja tam mściwy nie jestem, ale krzywdy mi wyrządzonej nie daruję.
 • @Oracz 13:45:06
  To nie na tej solaninie eksperymentowano z koronawirusem?
  Bo wygląda, że daje podobne objawy.

  A tu Szanowny Oracz o skutkach informuje zamiast przedstawić sposób kopcowania pyr tak, aby wiosną straty były małe i podtruć nie było.
  Się nie godzi, nie godzi.
 • DRAMATYZUJE PAN
  NA ŚWIECIE JEST NADPRODUKCJA WSZYSTKIEGO OD CHLEBA PO SMARTFONY.UCIERPI BRANŻA TURYSTYCZNA NAJBARDZIEJ DUŻE HOTELE BO LUDZIE BĘDA UNIKAĆ JESZCZE ROK WIĘKSZYCH SKUPISK,DRUGA BĘDZIE PODNOSIĆ SIĘ GASTRONOMIA ZE STRAT-HANDEL RUSZY PEŁNA PARĄ SPODNIE I MEBLE NIE MAJA TERMINU WAŻNOŚCI SPODZIEWAM SIĘ NAWET PRZECEN PRODUKTÓW TYPU TELEWIZORY KOMPUTERY BO LUDZIE W CZASACH ZASTOJU NIE BĘDA KUPOWAĆ RZECZY PO 3000-4000ZŁ W DOBIE NIEPWENEJ PRZYSZŁOŚCI.SPOZYWKA BĘDZIE TANIEĆ-KMIOTY POSIAŁY UKRAINA POSIANA-OLEJ NAPĘDOWY POTANIAŁ BEDOM SZŁY TIRY AŻ MIŁO.SPOŁECZEŃSTWO PRZYPANIKOWAŁO I WYKUPIŁO RYŻ,MAKARON I SRAJTAŚMĘ JUŻ WIDAĆ W LIDLACH I INNYCH SPORE PRZECENY.GRA JEST TAK NAPRAWDE MOIM ZDANIEM O TO ŻEBY NIE DOPROWADZIĆ DO ZAPAŚCI SŁUŻBY ZDROWIA-NIE TYLE WIRUSEM BO TO TAK NAPRAWDE MUTANT GRYPY Z POWIKŁANIAMI CO PRZECIĄŻENIA SYSTEMU SZPITALI TAK JAK WE WŁOSZECH-ZA DUZO CHORYCH I WSZYSTKICH NIE RATUJĄ NIE MAJĄ JAK I CZYM.JAK PRZYPNIEMY 1 MIESIĄC DUPY W CHATACH TO OGRANIEMY MIKROBA.NIEPEWNY ZOSTAJE JEDYNIE MOŻLIWY FAKT PRZERWANIA ŁACUCHÓW DOSTAW GLOBALNYCH-NO ALE WTEDY MAMY KRYZYS NA GLOBIE I ZMIANĘ CAŁKOWITEGO FUNKCJONOWANIA W ŚWIECIE -KONIEC GLOBALIZMU BEDZIEMY,ŻYLI W MAŁYCH SPOŁECZNOŚCIACH JAK AMISZE CZY KI UJ???????????????????????
 • Chleb
  Ja sam z kobietą pieczemy sobie chleb. Żytni, pszenno żytni i sami zbieramy oskołę i kupujemy warzywa od znajomego, które wyrosły na naturalnym nawozie z obory, to samo dotyczy roślin strączkowych. Mięso i mleko przywozi nam taż znajomy. Kurki u niego biegają, po podwórku, a krówki pasą się na łączce. Świnką nie sypie on mączki rybiej, a króliczki biegają po ogrodzonym terenie. Są jeszcze kuzki i ich mleczko na ser, który sam wytwarza. Owoce jednak musimy kupować na targowiskach
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:01:47
  "A kto mnie od pisiorów wyzywał?"

  Woli Pan "pisiewicz"?
 • @goat 14:20:04
  BRAWO TY.
 • @lolo 14:15:25
  Ma Pan ograniczone rozumienie.
  Po pierwsze - widać negatywny stosunek do innych ludzi w określeniu "kmioty" względem ludzi zajmujących się rolnictwem.

  Jest Pan żydowskiego pochodzenia, że ma takie podejście? Bo to ta nacja dąży do zniszczenia naturalności i deprecjonuje i rolnictwo i ludzi z nim związanych, a to dlatego, że ziemia wymaga pracy - i nie da się jej oszukać.

  Ma Pan rację, że jest nadprodukcja paszy ludzkiej - czyli tej paszy (często gorszej jakości niż karma zwierząt) z GMO i zatrutej pestycydami tudzież antybiotykami.
  Stąd pogarszająca się zdrowotność i wzrost zachorowań o charakterze kancerogennym.

  Tyle, że obecny kryzys doprowadzi do zerwania dotychczasowych powiązań ekonomicznych. Już mówi się o 25 % bezrobociu.
  Te 25 % populacji (minimum) trzeba będzie utrzymać; kto da na to kasę w dłuższym terminie?
  Rozdawnictwo żywności?
  Od tego upadł Rzym. Czeka nas powtórka.

  Bo jeśli 25 % ludzi ma mieć za darmo utrzymanie - to po kiego grzyba pracować? I tak większość instytucji nie będzie działać - nie da się polecieć do Malezji na urlop, czy poleżeć na plaży w Egipcie.

  Przykłady zmian - choćby produkcja samochodów, smartfonów i innych dupereli, które nie są niezbędne do życia.
  Do tego padnie dystrybucja - zacznie się reglamentacja - choćby paliw.

  Być może za kilka lat - optymiści wierzą, że po roku, pesymiści zakładają 3 - 4 lata, wszystko zacznie się odbudowywać.
  Ale będzie kwestia kapitału początkowego i i prawdopodobnych zmian w preferencjach rozwojowych.
  Jakie one będą? Jestem ciekaw pańskiego zdania.

  I na koniec. Te minimum 2 - 3 lata trzeba przeżyć. Jak?

  Ile Pan wytrzyma bez jedzenia?
 • @goat 14:20:04
  No to macie szanse na przetrwanie.

  ja tam w ostatnim 10 - cio leciu testowałem zdolność wytwarzania żywności we własnym zakresie. Śmiano się ze mnie i traktowano jak dziwaka (także na Neonie), ale mam wiedzę jak to zrobić - nawet to, czy 70 - latek też da radę.
  Trudne - ale możliwe.
  Może w zamian za pokierowanie zatrudnię młodszych do prac prostych. Z tytułami naukowymi - nauka zaczyna się od rozrzucania obornika. Ci mniej kształceni mogą szybciej przejść do bardziej kwalifikowanych prac.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:01:47
  Nazwanie "PiSiorem" to krzywda???
  Przecież to "lepszy sort" jest :))
 • @Pedant 14:23:47
  Albo pislamista :))
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:45:02
  "Po pierwsze - widać negatywny stosunek do innych ludzi w określeniu "kmioty" względem ludzi zajmujących się rolnictwem.
  Jest Pan żydowskiego pochodzenia, że ma takie podejście?"

  Żydzi to dla was jacyś podludzie?
 • @Pedant 15:46:13
  To żydzi uważają nas za podludzi. A właściwie za mówiące bydło robocze.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:49:10
  //zatrudnię młodszych do prac prostych. Z tytułami naukowymi - nauka zaczyna się od rozrzucania obornika.//

  Podobuje się mnie taki pomysł. :)
  Z tym, że zanim się obornik zacznie rozrzucać po polu, to najpierw trzeba zerwać "parkiet" w oborze i załadować na środek transportu.

  To-to dopiero będzie atrakcja dla takiego po politologii, stosunkach międzynarodowych, czy innym zarządzaniu marketingiem ekonomicznym.

  :)

  Pozdrawiam.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:49:10
  Szansę to ma każdy. Ale trzeba szanować to co się ma, bo jak się nie szanuje to się gówno ma
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:51:49
  A wy siebie za nadludzi? A właściwie za pasterzy?
  :-)
 • @goat 15:56:55
  Czyli wszystko to gówno?
  :-)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:51:49
  "To żydzi uważają nas za podludzi. A właściwie za mówiące bydło robocze."

  Znam szereg Żydów, i ci wcale tak nie uważają. Może Pan zna innych, z którymi ja bym się nie zadawał.

  Czytam czasem żydowskie fora, i takiego jadu jak część naszych pseudopatriotów z siebie wylewa, nie zauważyłem.

  Co do Talmudu, jest to cała biblioteka rozpraw i debat napisanych ponad 1500 lat temu, głównie w Babilonii, gdzie żydzi byli otoczeni poganami o bardzo dziwnych obyczajach. Zaś z drugiej strony jeszcze 500 lat temu toczyły się katolickie debaty czy nie-biali mają status ludzki. Na szczęście przeważyła strona mądrzejsza i szlachetniejsza. (Protestantom zajęło to dłużej, niektórym aż do XX wieku)

  Duża część literatury antyżydowskiej rozwinęłą się pod wpływem XIX-wiecznego volkizmu, mistyki rasy i na koniec nazizmu. Wiele głów jest do tej pory tym zaczadzonych. Przykład twórcy takich idei:

  http://ivakalina.pl/gobineau-esej-o-nierownosci-ras-ludzkich/
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:45:02
  KMIOT-JAKO STAN UMYSŁU I WYNIKAJĄCEGO Z TEGO NIELOGICZNEGO I SPRZECZNEGO POSTEPOWANIA-SAM W TYM ROKU ZAKŁADAM SZKLARNIĘ ,BĘDĘ BUDOWAŁ KURNIK A ZA ROK KUPUJE CIELE OD WIOSNY DO JESIENI.-CZYLI KMIOTA ROLNICTWO I GMO MAMY WYJAŚNIONE-ŻYDOWSKIE POCHODZENIE-NIE PANA POZIOM-NO COMMENT.CO DO RESZTY JEST PAN ZBYTNIM PESYMISTĄ-MARKETY NAPRAWDĘ DYSZA OD CIĘŻARU NA PÓŁKACH W WIĘKSZOŚCI PASZA JEST PROSUKOWANA W FABRYKACH-ŻADEGO PROBLEMU Z ZYWNOŚCIĄ NIE BĘDZIE.TWIEDZE RÓWNIEZ,ŻE CENY SPADNĄŁ ZE WZGLĘDU NA TANIĄ ROPĘ.
 • @Pedant 17:01:34
  Jeżeli byli religijni to tak uważają. Może poza mistykami, ale oni nie są reprezentatywni. Cała koncepcja narodu wybranego, wcale nie różni się wiele od rasy panów. A obecne jej rozumienie, jest w zasadzie zbieżne. Poza maginesem mistyków.
  A dziisaj większość poprze Żyda tylko dlatego, że jest Żydem, a nie że ma rację.
  A sam Talmud został spisany dość niejasno. Oglądałeś bajkę "Świat wg Ludwiczka? Gdy Ludwiczkowi umarła babcia to chodził o przedstawicielach różnych religii i pytał na temat śmierci i co potem. Zapytany rabin odrzekł "jeden rabin powie tak, drugi rabin powie inaczej".
  Zwłaszcza polscy żydzi głównego nurtu to najczęściej wyjątkowo wredny element. Sami stworzyli getta dla swoich wyznawców i w zasadzie mogli ich karać. Chcieli żyć w izolacji od reszty społeczeństwa. CHyba, że gdy chodziło o zarobek, to żadna kasa nie śmierdzi.
  Inna sprawa, ze tzw. żydokomuna też trzymała się razem. Antoni Zambrowski wspominał, ze czerwonym harcerstwie tworzonym przez Kuronia, śpiewali piosenki w jidish.
  Wiele obecnych Żydów wcale nie jest religijnym, ale wierzy w prawo Talmudu. A jeżeli wierzą w Mesjasza, to traktuję Mesjasza jako naród żydowski. Taki kolektywny Mesjasz, któy powinien panować nad światem.
  Ja też miewam kontakty z ludźmi narodowości żydowskiej. Głównie internetowe. Ale oni od talmudu są oderwani. Chcieliby widzieć Żydów jako normalny naród, w skład którego mogą wchodzić żydzi, katolicy, prawosławni, ewangelicy, agnostycy, ateiści, muzułmanie. A tutaj, poza ateistami to akceptowani są agnostycy i ateiści. CHieliby widzieć Izrael jako państwo, w którym nie będzie apartheidu (jak jest obecnie).
 • @Wican 17:26:17
  Takie różne nastawienia zdarzają się we wszystkich grupach i społecznościach, są fanatyczni i zadufani ateiści, katolicy, szowiniści, wojujący dekadenci itd ...

  Przypisywanie wszelkich wad jednej wybranej stronie jest jungowską projekcją cienia.

  Każdy ma dość własnych grzechów, i szkoda czasu na zajmowanie się cudzymi.
 • @Pedant 15:46:13
  Przeciwnie. Dla mnie normalni. A tacy nie mają prawa pejoratywnie określać innych.
 • @Pedant 17:55:15
  Jungowska, czyli żydowska.
 • @Pedant 17:01:34
  Spójrz jak żydzi traktują Palestyńczyków. To powinno ci starczyć.
 • @Wican 17:26:17
  //Cała koncepcja narodu wybranego, wcale nie różni się wiele od rasy panów. A obecne jej rozumienie, jest w zasadzie zbieżne. Poza maginesem mistyków.//

  Każdy naród jest wybrany - samo przez się, rozumie się - wybiera się i w pewien sposób wyodrębnia z całości populacji ludzi.

  //A dziisaj większość poprze Żyda tylko dlatego, że jest Żydem, a nie że ma rację.//

  Właśnie przez ich demonizowanie... i przez strach przed demonami.
 • ""Lekarz, piekarz, grabarz" a obecny kryzys"
  -----------
  Lekarz ma przyszłość.
  Dlaczego?
  Ano będzie się uwijać przy eutanazjach.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:07:23
  "Spójrz jak żydzi traktują Palestyńczyków. To powinno ci starczyć."

  Wystarcza mi aby Żydów nie idealizować. Nie są inni niż zachodnio-europejscy kolonialiści. Albo polska szlachta wobec chłopów pańszczyźnianych ani Aztecy wobec podbitych plemion.

  Ale to nie wystarczy aby ich demonizować, uczynić kozłami ofiarnymi na których się wyprojektowywuje grzechy rodzaju ludzkiego. Ludzie bywają okropni, w każdym narodzie.
 • @Pedant 17:55:15
  Koncepcja narodu wybranego to współczesna rasa panów. I ja piszę o standardzie, a nie wyjątkach.
 • @Franek Ganek 18:16:18
  Demonizowanie? Dzisiaj się ich admiruje wręcz. A krytycznie wobec nich nastawione są mniejszości.
 • @goat 15:56:55
  (25) Trzeba bowiem, ażeby królował, aż położy wszystkich nieprzyjaciół pod swoje stopy. (26) Jako ostatni wróg, zostanie pokonana śmierć. (27) Wszystko bowiem rzucił pod stopy Jego. Kiedy się mówi, że wszystko jest poddane, znaczy to, że z wyjątkiem Tego, który mu wszystko poddał.

  (28) A gdy już wszystko zostanie Mu poddane, wtedy i sam Syn zostanie poddany Temu, który Synowi poddał wszystko, aby
  Bóg był
  wszystkim we wszystkich.

  (29) Bo inaczej czegoż dokonają ci, co przyjmują chrzest za zmarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, to czemuż za nich chrzest przyjmują? (30) Po co też i my wystawiamy się na niebezpieczeństwo każdej godziny? (31) Zapewniam was, przez chlubę, jaką mam z was w Jezusie Chrystusie, Panu naszym, że każdego dnia umieram.
  (1 list do Koryntian 15:25-31)
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:03:15
  "Jungowska, czyli żydowska."

  Jung był czystej krwi szwajcarskim Niemcem i co zapewne Panu zaimponuje, przyczynił się do rozwoju psychiatrii w III Rzeszy, chociaż nie był nazistą.
 • @Wican 18:30:52
  //Dzisiaj się ich admiruje wręcz.//

  A to skoro tak mówisz to dlatego się ich admiruje bo się wierzy w autorytety zamiast w Boga.
 • @goat 15:56:55
  "W wielu dawnych Chińskich świątyniach, mnisi kompostowali ludzkie i zwierzęce odchody razem, przez kilka tygodni zanim mogli użyć ich jako nawozu w ogrodach. Odchody musiały być kompostowane przez dłuższy czas aby wyeliminować toksyczne substancje. Mnisi sikali i wydalali do dużych kubłów umieszczonych pod drewnianymi ławkami i czasami w ciągu dnia zbierali odchody na kompost. Do mieszania odchodów z popiołem i do wyjmowania ich z kubłów używano długiego płaskiego kija. Na koniec dnia, kij kładziono na słońcu obok ubikacji aby wyschnął. Pewnego dnia wielki mistrz Zen Un Mun ulżył sobie właśnie i wychodził z toalety poprawiając swoje spodnie. W tym momencie podszedł do niego mnich i spytał “Czym jest Budda?” Kiedy mnich zadawał to pytanie , oczy mistrza Zen spoczęły na długim płaskim gównianym- kiju leżącym obok i schnącym w słońcu. “Suche gówno na patyku!” odparł Un Mun i odszedł w swoją stronę. W tym momencie, umysł mistrza Zen był tylko suchym gównem na patyku. Suche gówno na patyku było całym jego umysłem."
  http://najbardziejoczywiste.blogspot.com/2013/12/146-wskazujac-wprost-na-umys-mistrz-zen.html

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Yunmen_Wenyan

  http://www.artur-nowakowski.pl/?-i-zen-fotografii-i-,28
 • @Franek Ganek 18:40:29
  W autorytety? Raczej opanowali faktyczne centra dowodzenia i jak ktoś chce posiadać zewnętrzne znamiona władzy, to musi ich admirować. Na polskich politykierów wystarczy infantylny głupek (choć ponoć profesor) Szewah Weiss i sierżant Daniels. A szefem TVP Info był wyjątkowo tępy menel (choć mgr filozofii) awid Wildstein. Przecież nie za intelekt i doświadczenie zawodowe dostał taką funkcję. A jego następcą został kolejny cudak Samuel Perreira
 • @Wican 19:03:07
  //to musi ich admirować//
  Musi admirować a admiruje to jest różnica?

  //Na polskich politykierów wystarczy infantylny głupek (choć ponoć profesor) Szewah Weiss i sierżant Daniels. //

  Kpisz?

  https://koduj24.pl/wp-content/uploads/2017/02/Janniger123.jpg

  :-)
 • @Wican 19:03:07
  (6) Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów. (7) Aniołowi Kościoła w Filadelfii napisz: To mówi Święty, Prawdomówny, Ten, co ma klucz Dawida, Ten, co otwiera, a nikt nie zamknie, i Ten, co zamyka, a nikt nie otwiera. (8) Znam twoje czyny. Oto postawiłem jako dar przed tobą drzwi otwarte, których nikt nie może zamknąć, bo ty chociaż moc masz znikomą, zachowałeś moje słowo i nie zaparłeś się mego imienia. (9) Oto Ja ci daję [ludzi] z synagogi szatana, spośród tych, którzy mówią o sobie, że są Żydami - a nie są nimi, lecz kłamią. Oto sprawię, iż przyjdą i padną na twarz przed twymi stopami, a poznają, że Ja cię umiłowałem. (10) Skoro zachowałeś nakaz mojej wytrwałości i Ja cię zachowam od próby, która ma nadejść na cały obszar zamieszkany, by wypróbować mieszkańców ziemi. (11) Przyjdę niebawem: Trzymaj, co masz, by nikt twego wieńca nie zabrał! (12) Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już nie wyjdzie na zewnątrz. I na nim imię Boga mojego napiszę i imię miasta Boga mojego, Nowego Jeruzalem, co z nieba zstępuje od mego Boga, i moje nowe imię.
  (Apokalipsa (Objawienie) 3:6-12)
 • @Franek Ganek 19:11:37
  Spotkanie na jedzonku u Danielsa i zmiana rządu. Wcześniej kto wskazał Dudę ako kandydata na prezydenta? Trzeciorzędnego polityka?
  A Weiss? Ja go wielokrotnie słuchałem i zastanawiałem się, kto mu nadawał stopnie i tytuły naukowe. Ale skoro profesorami są Środa i Hartman? Skoro takie "cudo" jak Gross wykładało na Yale?
 • @Wican 19:03:07
  Ale też to:

  (2) Tam zaczęli oskarżać Go: Stwierdziliśmy, że ten człowiek podburza nasz naród, że odwodzi od płacenia podatków Cezarowi i że siebie podaje za Mesjasza - Króla.
  (Ewangelia Łukasza 23)

  (36) Bo niedawno temu wystąpił Teodas, podając się za kogoś niezwykłego. Przyłączyło się do niego około czterystu ludzi, został on zabity, a wszyscy jego zwolennicy zostali rozproszeni i ślad po nich zaginął.
  (Dzieje Apostolskie 5)


  I proszę... sprawdzajcie kontekst.
  (22) Podając się za mądrych stali się głupimi.
  (List do Rzymian 1)

  (14) I nic dziwnego. Sam bowiem szatan podaje się za anioła światłości.
  (2 list do Koryntian 11)
 • @Wican 19:17:48
  40) A przecież nie chcecie przyjść do Mnie, aby mieć życie. (41) Nie odbieram chwały od ludzi, (42) ale wiem o was, że nie macie w sobie miłości Boga. (43) Przyszedłem w imieniu Ojca mego, a nie przyjęliście Mnie. Gdyby jednak przybył kto inny we własnym imieniu, to byście go przyjęli. (44) Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga? (45) Nie mniemajcie jednak, że to Ja was oskarżę przed Ojcem. Waszym oskarżycielem jest Mojżesz, w którym wy pokładacie nadzieję. (46) Gdybyście jednak uwierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie uwierzyli. O Mnie bowiem on pisał.
  (Ewangelia Jana 5:40-46)

  (15) Żydzi zdumiewali się mówiąc: W jaki sposób zna On Pisma, skoro się nie uczył? (16) Odpowiedział im Jezus mówiąc: Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który Mnie posłał. (17) Jeśli kto chce pełnić Jego wolę, pozna, czy nauka ta jest od Boga, czy też Ja mówię od siebie samego. (18) Kto mówi we własnym imieniu, ten szuka własnej chwały. Kto zaś szuka chwały tego, który go posłał, ten godzien jest wiary i nie ma w nim nieprawości. (19) Czyż Mojżesz nie dał wam Prawa? A przecież nikt z was nie zachowuje Prawa, /bo/ czemuż usiłujecie Mnie zabić? (20) Tłum odpowiedział : Jesteś opętany przez złego ducha! Któż usiłuje Cię zabić? (21) W odpowiedzi Jezus rzekł do nich: Dokonałem tylko jednego czynu, a wszyscy jesteście zdziwieni.
  (Ewangelia Jana 7:15-21)
 • @Wican 19:17:48
  https://www.youtube.com/watch?v=CJCcOp7vulc
  (polskie napisy włącz)

  https://youtu.be/GGgIcF2XAzI
  https://youtu.be/BqpnFHYRnxM
  (po angielsku)
 • @Pedant 18:34:49
  Szwajcarskim Niemcem o żydowskich korzeniach.
  Nie bądź Pan debilem.
 • @Wican 19:17:48
  //Wcześniej kto wskazał Dudę ako kandydata na prezydenta? //

  A kto wybrał?
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:24:33
  //Szwajcarskim Niemcem o żydowskich korzeniach.//

  Ale o czym ta nauka jego? Co mówią teorie jego?
  O obywatelstwie czy narodowości?
 • @Franek Ganek 20:39:35
  Przy odpowiednich nakładach, to koczkodana można wylansować
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:24:33
  "Szwajcarskim Niemcem o żydowskich korzeniach.
  Nie bądź Pan debilem."

  A wy jesteście większym bałwanem niż myslałem. Jeśli Jung miał żydowskie korzenie to wy jesteście Papuasem (przepraszam Papuasów)
 • @Wican 21:00:02
  Jeśli koczkodany wybierają to tak... Bo z np. gorylami to koczkodanom mogłoby już tak łatwo nie pójść.
 • @Pedant 21:12:56
  Się porobiło: Żydzi wstydzą się swego pochodzenia.

  Może słusznie - lepiej być Papuasem niż Żydem. Są bardziej inteligentni.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031