Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1311 postów 20737 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Dumając o "polskim ładzie". Cywilizacyjnie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z dużym niesmakiem obserwuję reakcje opozycji na program "Polski Ład" . I wcale to nie znaczy, że w pełni akceptuję przedstawione założenia.

 

 
Problemem jest bowiem to, że na skutek totalnej negacji "wszystkiego, co pisowskie" nie bardzo można krytycznie odnieść się do tego programu. Natychmiast zostanie się zaszufladkowanym, a uznanie za "agenta Putina", to jedno z bardziej merytorycznych (?) określeń.
 
Tu chciałbym się odnieść do "Polskiego Ładu" z perspektywy cywilizacyjnej.
Zaznaczę, że cywilizację rozumiem jako "metodę życia zbiorowego" (Koneczny), gdyż inne definiowanie cywilizacji np. poprzez pryzmat technicznych osiągnięć jest niespójny. Te wszystkie budowle, czy cała technika cyfrowa itp. może zostać błyskawicznie skasowana. Jedyne, co nie ulega zniszczeniu to wytworzony w naszej świadomości  stosunek do innego człowieka, a szerzej - do otaczającego nas świata.
Chwaląc się bowiem wspaniałymi budowlami Europy, czy Ameryki należy pamiętać, że życie "cywilizowane" istniało znacznie wcześniej w rejonie Ałtaju. W Kaszgarze najstarsze budynki mają najwyżej 40 lat - wszystko wymaga tam odnowienia 3 razy na stulecie.
Jak się to ma do naszych osiągnięć "cywilizacji technicznej"?
 
A zatem. Warto pokusić się o ocenę zmian społecznych wynikających (mogących wyniknąć) z tego programu.
 
Sama nazwa ŁAD, budzi pozytywne skojarzenia. To dlatego, że sugeruje, iż zmiany mają być wynikiem nie narzuconym z góry, a świadomą zmianą akceptowaną przez społeczeństwo.
Ta linia - jest zdecydowanie zgodna z polskimi tradycjami, które można określić jako Cywilizacja Polska, gdzie królowie byli Strażnikami ładu, a nie władcami zarządzającymi pospólstwem.
 
Drugi pozytywny element - to zwiększenie dochodów do poziomu zarobków zbliżonych tym w zachodnich krajach UE, a jednocześnie zapewnienie poziomu dolnej granicy dochodów pozwalającej na funkcjonowanie w społeczeństwie.
 
Dopiero analizując możliwości i zagrożenia dla tych założeń można rozważać zagrożenia i ich skalę.
Tu pytanie: czy Polacy są mniej wydajni w pracy, a za to bardziej leniwi? Chyba coraz częściej widać, że pracujemy ciężej i wydajniej, a środki uzyskiwane są mniejsze. Czy jesteśmy gorzej wykształceni? Też nie. Zatem jedyną przeszkodą była (świadoma) niekompetencja sprawujących władzę. To może być zmienione bez żadnych konsekwencji w postaci załamania gospodarczego.
Oczywiście - pozostaje określenie poziomu "socjalu" . Czy faktycznie nie nastąpi w tej dziedzinie rozdawnictwo z czasem prowadzące do degeneracji?
Wsparcie rodziny i prokreacji - wydaje się konieczne i celowe. Być może powinno nastąpić zwiększenie obciążeń ludzi bezdzietnych tak, aby "płacili" za to, że nie zapewniają ciągłości pokoleń. To sprawa wspólna dla społeczeństwa.
Wątek emerycki należy do tej sfery - wydaje się, że brak młodego pokolenia, a w zamian obciążanie malejących jego szeregów opłatami na emerytów, jest formą degeneracyjną. Tu powinno być określenie procentu PKB, który przeznaczony zostałby na emerytów - jeśli ludzi starych będzie mało - emerytury będą wyższe.
Zbliżone rozwiązanie zastosowano w odniesieniu do Służby Zdrowia - stały udział w PKB na finansowanie tego działu. Tyle, że jest to element sprzeczny z ŁADEM, gdyż wymusza wkład do wspólnej puli, a nie uwzględnia własnych decyzji związanych z prowadzeniem "zdrowego trybu życia". Wydaje się, że proponowane rozwiązanie powinno zostać uzupełnione w odniesieniu do problemu.
 
Kształcenie.
Czy kształcenie powinno być w pełni finansowane ze środków wspólnych? Na pewno do matury i to na wysokim poziomie - tak.
Jednak dalsze kształcenie powinno być , przynajmniej w jakiejś części, zależne od społecznego zapotrzebowania. Działy gospodarki powinny być zasilane absolwentami kształconymi za wspólne pieniądze, gdyż to zwraca się stabilnością ekonomiczną.
Jednak pozostałe działy - oparte na własnych zainteresowaniach, powinny mieć ograniczone wsparcie. Mogą istnieć fundacje wspierające.
 
I właściwie tyle w odniesieniu ogólnym. Pozostaje kwestia administracji. Otóż jeśli ma to być ŁAD to nie potrzebuje takiej ilości urzędników - kontrolerów porządku społecznego. To obywatele powinni chcieć pilnować obowiązującego ładu.
Tego elementu nie widać w programie i uważam to za najbardziej istotny mankament. Bo właśnie dążenie do ŁADU powinno być celem naszych polityków.

KOMENTARZE

 • autor
  po pierwsze primo to dobrze , ze Pan napisal cos o Nowym Ładzie , oprócz Pana takze Pan Krzysztof J , zamiescil dzisij notatke na ten temat .
  To w jakis sposob mn ie osobiscie bardzo cieszy bowiem podobno znajduje sie na portalu wszystkich Polakow , a glownie tych ktorzy sprawy swojego kraju jak by to delikatnie powiedziec maja ...no tam wlasnie .
  Ad rem program w duzej mierze jest programem , ktory nalezy ocenic pozytywnie , jakie elementy wejda w zycie to juz inna sprawa
  Zdecydowanie uwolnienie sporych srodkow fimamsowych poprzez podniesienie kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego to krok w dobrym kierunku
  Postulowany zreszta od lat przez rozne ugrupowania spoleczne i polityczne .
  Ksztalcenie pełna zgoda z Panem , bardziej bym zaakcentował koniecznosc odplatnosci za studia wyzsze .
  Sluzba zdrowie tu niestety obawiam sie , ze kazde pieniadze beda stracone bez dpuszczenia na wieksza skale odplatnosci za chociazby kazda wizyte u lekarz . To munimum ale patzrac ile osob posiada karty medyczne prywatnych instytucji , wydaje sie dziwne , ze administracja podatkowa nie widzi sensu w uregulowaniu tych kwestii
  Przypominam od lipca kasy fiskalne dla lekarzy - zdecydowanie to malo ale juz cos
  Zmniejszanie obszaru biedy , proba zaspokojenia aspiracji mlodych ludzi niekoniecznie dopiero na emeryturze :)))
  Proba przywrocenia dzietnosci ze wspolczynnkiem zastepstwa powyzej 2 to tez cos co nalezy ocenic pozytywnei
  Negatywy to dalsze pauperyzowanie klasy sredniej szczegolnie negatywne do osob dobrze radzacych sobie w zyciu bez pomocy panstwa
  Za duzo tego panstwa , za duzo programow , z ktorych teoretycznie mozna czerpac . Utrwali to zaleznosc obywatela od administracji
  administracja do obslugi tych programow zostanie rozdeta do kolejnych gigantycznych rozmiarow
  Brak proby "opanowania podatkowego " korporacji , gdzie ten Lad nie mowi nic o tym ,ze nalezy kase ciagnac takze od nich .
  Jest problem duzy spoleczno ekonomiczny , juz w tej chwili brak jest rak do pracy w wielu dziedzinach gospodarki . Tak szeroki front inwesrtycji infrastrukturalnych wzmoci nacisk na rynek pracownika a takze wzmoci nacisk na inflacje a ta moze byc groznym przeciwnikiem dla PISU moze nawet zabojczym.
  No i na koniec - wiemy o jakich pieniadzach w najblizszym czasie jest mowa dla Polski - czy ten program to lepsza kielbacha wyborcza czy tez jakies elementy zostana wykonane ???
 • autor
  ,,Kształcenie.
  Czy kształcenie powinno być w pełni finansowane ze środków wspólnych? Na pewno do matury i to na wysokim poziomie….’’

  Z tym kształceniem to jeden wielki dęty balon.
  Ile lat się marnuje młodemu człowiekowi na tak zwane kształcenie?
  8+4+5 wychodzi 17 lat
  Podstawówka, ogólniak, studia do magistra.
  Czy aż takimi tępymi burakami jest nasza młodzież ( poprzednio my także) by aż tyle lat było nam potrzeba na naukę? Czy ta cała nauka bardziej potrzebna jest uczniom czy tak zwanym nauczycielom by mieli lekki chlebek?
  Czy całego tego kształcenia nie można by zmieścić w 8 czy 10 lat?
  Mój wnuczek skończył podstawówkę ( osiem lat na naukę pisania czytania i podstawę matematyki, makabra)
  Na wakacjach zmierzyłem jego wzrost. Miał 187 cm, waga co najmniej siedemdziesiąt kilka kg.
  W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku średni wzrost mężczyzny wynosił 167cm
  No więc mój wnuczek, lat piętnaście, to już w zasadzie dorosły chłop. Winien już pracować, zarabiać i za rok dwa założyć rodzinę. Tymczasem w planie ma ogólniak, i studia.
  Siedem lat na utrzymaniu rodziców.
  Siedem lat przyzwyczajany do siedzenia na stołku.
  Co z niego wyrośnie?
  Kolejny leń na państwowym, biurowym etacie?
  To się winno jak najszybciej zmienić.
  Nauka tak, ale nie dłużej jak 10 lat i nie w szkołach z nauczycielami, tych mamy w Polsce pewnie ponad 100 tyś. ale samokształcenie z internetu z TV ze specjalnie opracowanych programów i audycji.
  Szybko, klarownie, skutecznie.
  Głównie przedmioty techniczne i praktyczne.
  Reszta to kursy zawodowe i dokształcanie na stanowisku roboczym.
  Po co chodzić do szkoły na lekcje geografii, historii biologii, jak można to zobaczyć i odsłuchać w TV czy na YT
  Nie będzie wówczas milionowych rzeszy biurokratów i zbędnych etatów, choćby nauczycieli i profesorów.
  Z mojego pokolenia mało który szkolny kolega pracował w wyuczonym zawodzie, a ci co pokończyli ogólniaki najczęściej byli kierowcami.
  Ja sam też nie przepracowałem nawet jednego dnia w zawodzie, którego uczyłem się przez pięć lat.
  Dziś niejeden magister robi za sprzedawcę w Media Markt, czy w Biedronce.
  Po co mu magister? Skoro trzy tygodniowy kurs byłby w zupełności wystarczający.
 • Dlaczego?
  Cyt: Wsparcie rodziny i prokreacji - wydaje się konieczne i celowe. Być może powinno nastąpić zwiększenie obciążeń ludzi bezdzietnych tak, aby "płacili" za to, że nie zapewniają ciągłości pokoleń. To sprawa wspólna dla społeczeństwa. ..."

  Jest to jedna z największych bzdur powtarzana przez kolejne pokolenia "patriotów".

  Z jakiego to powodu ma nas być coraz to więcej? Więcej Polaków, Nigeryjczyków, Afgańczyków, Eskimosów, itp? A jeśli tych Eskimosów i Afgańczyków będzie z każdym rokiem mniej? To co?
  Będzie mniej ludzi mówiących jakimś tam językiem! I cóż takiego się stanie?
  Na przestrzeni tysięcy lat, poznikały z różnych powodów różne narody i cywilizacje, i co z tego? Ludzie jako gatunek trwają i trwać będą, a jakim będą mówić językiem i jakie będą będą wyznawać wartości, to dla nas żyjących obecnie nie ma to żadnego znaczenia, zaś nasi następcy zrobią co zechcą i też nie będziemy mili na to żadnego wpływu.
  Pomysł aby wspierać rozwój demograficzny zabierając pieniądze ludziom bezdzietnym aby wspierać nimi dzieciorobów, czyli ludzi nieodpowiedzialnych i nie kontrolujących podstawowych instynktów, do niczego dobrego nie doprowadzi!
 • @władek 18:18:08
  To żydowski punkt widzenia.
 • @władek 18:18:08
  Mamy 312 tyś km kw. powierzchni kraju i może być nas 31,2 milionów obywateli.
  Ja tłoku nie lubię.
 • @władek 18:18:08
  O kurcze, to pieniędzmi Szanowny robi dzieci?

  PS. Po co pieniądze bezdzietnym?

  nawet jakby mieli ich nie wiadomo ile, to i tak nie są nic warte bez "cudzych dzieci".
 • Polski ład ? wszystko pięknie ale ...
  Mnie się podoba prospołeczne podejście do kierowania państwem ale tylko w sensie ekonomicznym.
  Bardzo mnie razi katolicki ekstremista Czarnek i zapowiedzi zwiększenia lekcji historii chyba dwukrotnie.
  Historia Polski w wykonaniu PIS to ideologiczne katolickie brednie.
  Taka historia w szkole to to samo co nazistowska historia w niemieckich szkołach za Hitlera. Obie historie miały na celu skrajną indoktrynację ideologiczna czyli w istocie polityczna dokonywaną na bezbronnych dzieciach.
  To dokładnie taka sama zbrodnia na dzieciach jak indoktrynacja katolicka w szkołach czyli "religia".
  Już pisałem że ideologia czyli religia, polityka (historyczna) to tematy dla ludzi od lat 18.

  Ta najbardziej bandycki program jaki widziałem w polskich szkołach.
  Teraz dzieci mające inne poglądy na rzeczywistość będą dostawać pały i będą wyrzucane ze szkół czyli będą im łamane kręgosłupy moralne i niszczona przyszłość poprzez niskie oceny i trudności z awansem na wyższe szczeble wykształcenia.

  Teraz dzieciak będzie musiał kłamać nauczycielowi że kocha Piłsudskiego i JPII bo inaczej nie zda do następnej klasy.
  Teraz dzieciak któremu bandyci przeklęci zabili dziadka czy inną rodzinę będzie musiał deklarować że "byli bohaterami" bo inaczej go system zniszczy nie zda , nie dostanie się do wyższej szkoły (oceny).

  Taki bandytyzm ideologiczny (katolicki) był stosowany w Europie przez całe średniowiecze i przed wojną też..
  To jest cały Czarnek całe KK które za nim stoi...

  To jest zbrodnia przeciw Narodowi Polskiemu.

  Szkoła powinna uczyć przedmiotów naukowych a nie skrajnie zideologizowanych.
  Podstawa nauki jest matematyka, fizyka, chemia, biologia, psychologia społeczna, edukacja seksualna (w starszych klasach)...
  a nie skrajnie zideologizowane wręcz fałszywe religia czy historia (wg PISu i KK).

  To jest zbrodnia przeciw Narodowi Polskiemu.

  Do części pro socjalnej nie czepiam się uważam że wiele tam dobrych pożytecznych pomysłów.
  ale Czarnek i religia i historia to czarna plama na "Polskim ładzie" tak czarna jak sutanna klechy.

  Nie da się panie Czarnek takimi metodami zatrzymać upadku dominacji czarnych z KK w Polsce.
 • Podatek od nieruchania?
  Zamiast się cieszyć, że istnieją jeszcze ludzie żyjący w czystości, chce Pan zmuszać dziewice i prawiczków do kopulacji pod groźbą kar finansowych. No cóż, ze mną się Panu nie uda. Tak jak nie udało się PiS-owskiemu rządowi, który proponuje mi pieniądze (500+ na pierwsze dziecko) w zamian za seks. Prędzej popełnię samobójstwo niż ulegnę stręczycielom usiłującym zrobić ze mnie prostytutkę.
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:06:53
  ,,... Po co pieniądze bezdzietnym?..."

  Jak to po co? Na panienki, a później na skrobanki.
 • Jakoś trudno mi przyjąć do świadomości
  Że rząd działający ewidentnie przeciwko ludziom nagle postanowił coś dobrego dla nas zrobić. To po prostu jest nielogiczne. Uważam, że za wszelkie obiecane frukta będzie trzeba zapłacić bardzo wysoką cenę. Opierając się na informacjach ze źródeł decyzyjnych w sprawie polityki światowej dla mnie cena będzie nie do przyjęcia. Ostatni rok pokazał władzy światowej(oraz nam) na ile mogą sobie pozwolić w manipulowaniu ludźmi. Wnioski nie są dla ludzi budujące. Powtórzę jeszcze raz moją myśl , że władza da ludziom tylko tyle by nie wywieszali ich na latarniach. I ani centa więcej. A kierunek nowego ładu światowego jest jednoznacznie nakreślony i konsekwentnie realizowany. Jesteśmy tylko przedmiotem tych zmian, a władza krajowa administratorem przychodzących wytycznych.
 • @zadziwiony 19:29:06
  A ja myślę że PIS dostał warunki od kilku nadzorców Polski.
  Warunki jakie widać są takie
  W zakresie pro socjalnym "róbta co chceta" nam to wisi.
  W polityce zagranicznej macie robić to co chcemy (nadzorca z mafii żydowskiej)
  W polityce wyznaniowej i historycznej macie robić co my "uważamy" nadzorca z Watykanu.

  I w ramach tych "wytycznych/ograniczeń" wszystkie partie w Polsce mogą funkcjonować.
  .. przy czym globalna mafia jest znacznie silniejsza niż KK
  Lizanie d..py KK potrzebne jest PISowi by wygrać wybory z PO (antyspołeczne i anty Polskie "obywatele" czyli wrogie Słowianom mniejszości).
 • @Natalia Julia Nowak 19:25:46
  Oj tam, oj tam panienko.
  Toż jakbyś przestała być dziewicą, poczęła nowe życie, to by ci się zmieniła perspektywa.
  Przecież popełniając samobójstwo zabiłabyś drugą osobę.
  A gdybyś urodziła i chciała to zrobić - chciała byś osierocić takie niewinne dziecię?

  PS. Nie dybię na twą niewinność - już mi się nie chce, jest tyle ciekawszych wątków np. zrobienie dobrej cytryńcówki.
 • @Oświat 19:27:42
  No, ale panienki to dzieci innych.
 • @zadziwiony 19:29:06
  Też jestem tego zdania. Przekręty zawsze są robione pod szczytnymi hasłami.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:00:49
  Gdybym poczęła z Ducha Świętego i urodziła dziecko, oddałabym je do okna życia i miałabym wyjebane na jego dalszy los.
 • @Natalia Julia Nowak 22:03:28
  Duch święty nie odwiedza sypialni takich "wyjebanych" panienek.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:10:15
  No i dobrze. Tak ma być.
 • @Natalia Julia Nowak 22:10:58
  No dobrze. Jak mus, to mus. Poświęcę się. Nawet odżałuję kasę na wiagrę, bo pewnie jeszcze nie wiesz, że to lubisz.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:26:02
  Jak już kiedyś gdzieś napisałam, żadne argumenty na świecie nie przekonają mnie do nierządu przedmałżeńskiego. Traci Pan czas na zbędny trolling.
 • @Natalia Julia Nowak 22:31:19
  Nie rozumiem, dlaczego kobiety są zdolne do takiej nienawiści. Do siebie. Że odmawiają sobie wszystkiego - taka nie zje nie wypije, nie pobaraszkuje... to po co żyje?
 • @Natalia Julia Nowak 19:25:46
  "nie udało się PiS-owskiemu rządowi, który proponuje mi pieniądze (500+ na pierwsze dziecko) w zamian za seks. Prędzej popełnię samobójstwo niż ulegnę stręczycielom usiłującym zrobić ze mnie prostytutkę."

  Komentarz 10/10 !
 • @werka1321 22:42:29
  Kobieta nie jest inkubatorem dla przyszłych niewolników za 500 zł/miesięcznie. Raz jeszcze brawo za komentarz.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:42:05
  "to po co żyje?"

  Po nic. Rośliny i zwierzęta też żyją, a jednak nie zadają sobie ani innym głupich pytań.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:26:02
  Tylko proszę uważać aby jako pierwsze serce Panu nie stanęło, bo wtedy nici z delektowania się cytrynówką. ha ha ha
 • @Natalia Julia Nowak 22:51:07
  A jak się rozmnażają?
 • @werka1321 22:55:20
  Dam radę.
  A w razie czego - to "honorowe" zejście.
 • @Natalia Julia Nowak 23:14:57
  Szanowna P...
  To była poważna w założeniach notka, a Szanowna zamieniła dyskusję w wynikające z frustracji dywagacje o własnej dupie.
  Nawet moje kpiny nie zmieniły nastawienia, a jak się to okazuje, jeszcze podbiły bębenek. Naprawdę to nie interesuje mnie stan Pani d... i innych części ciała, ani też jak je chce Pani wykorzystać.

  Dlatego - proszę o zaprzestanie komentowania w tym stylu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 23:23:08
  To niech Pan nie postuluje, żeby ludzi bezdzietnych (czyli m.in. żyjących w czystości) gnębić karami finansowymi. Przecież to Pan opowiada się za użyciem przemocy (tzn. uruchomieniem aparatu państwowego) w celu nakłonienia pewnej grupy obywateli do ściśle określonej aktywności. Chce Pan ZMUSZAĆ bliźnich do niechcianej kopulacji i niechcianego rodzicielstwa. To niedopuszczalne. W ten sposób narusza Pan cudze granice, na razie tylko psychiczne. A jeśli kogoś nie stać na płacenie pronatalistycznego podatku? Czy taki człowiek ma gnić w więzieniu razem z mordercami i złodziejami?!
 • @Natalia Julia Nowak 00:00:09
  Czy ktoś normalny w Polsce podpisuje się dwoma imionami ?
  Od razu widać "anomalię".
 • @Natalia Julia Nowak 22:03:28
  "Gdybym poczęła z Ducha Świętego i urodziła dziecko, oddałabym je do okna życia i miałabym wyjebane na jego dalszy los."

  "Dziewica" i plugawy język dzisiejszych młodych idiotów z najniższych patologicznych sfer ? ("mieć wyjebane")
  co to jest za grypsera ?
 • @Natalia Julia Nowak 00:00:09
  Nie sądziłem, że jest Szanowna nie tylko porąbana, ale i bezdennie głupia.

  Przecież mowa jest tu o konieczności współżycia społecznego, czyli korzystania z zasobów wspólnoty, a to wymaga zastępowalności pokoleń.
  Nikt nie zmusza Szanownej do prokreacji, ale za korzyści pobierane od wspólnoty trzeba zapłacić, albo inaczej to zrekompensować.
  Normą jest, że kobiecy wkład polega na rodzeniu i wychowywaniu dzieci.
  Jeśli Szanowna się od tego uchyla - może to zrobić w inny sposób - pracując na rzecz wspólnoty.
  To nie musi być danina pieniężna, zwłaszcza w żydowskim odniesieniu rozumienia pieniądza, ale wykonywanie czynności społecznie użytecznych. Opieka nad chorymi itp., ale też kiedyś za takowe uważano modlitwę.
  Zatem nikt nie przeszkadza w pójściu do klasztoru; już w Sumerze były "kobiety leżące odłogiem", które w zgromadzeniach przyświątynnych zajmowały się sobą, ale nie miały prawa rodzić dzieci.
  I tam jest miejsce dla takich jak Szanowna, a klauzura jest po to , aby chronić resztę społeczeństwa przed takimi niezrównoważonymi i nienaturalnymi jednostkami.
 • Rewolucja w kulturze
  "Nowy ład" to dla mnie próba spolszczenia (zamiennie: "Polski ład") mitu o skuteczności amerykańskiego państwowego interwencjonizmu w gospodarce. Mniejsza o prawdziwość tego mitu, gorzej bo cyfrowe poszerzenie kultury wymaga całkiem innych warunków dla wolności gospodarowania. Opartą na solidarności rządzonych a nie na gnozie rządzących. Gnozie lukrowanej "Sztuczną Inteligencją".

  U podstaw "Nowego ładu" odszukuję nadzieję że liberalizm + socjalizm + cybenetyka dotrze do sprawiedliwego cyberfeudalizmu. Gdzie naród zarządzać będzie sprawiedliwie kolejkami do lekarzy, służąc każdemu według jego potrzeb.

  Nie.
  To spirala w dół.
  Kto sprawniejszy wypisze się z tego folwarku, a Polska dotrze do cyberniewolnictwa.
 • Nowy Ład czy .. Nowy Łagr ?
  ?
 • @Andrzej Madej 11:00:15
  ŁAD to relacje społeczne akceptowane przez obywateli takie, które są przez wszystkich uznawane.

  Każdy krok w tym kierunku zasługuje na poważną analizę, debatę - i docelowo akceptację.

  Jednak będzie g..., a nie ład jeśli pozostanie dążenie do zawłaszczania.

  Czyli - aby był ład należy ustalić społeczne priorytety tyczące współistnienia. Cyfrowo, czy analogowo - to już bez znaczenia.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:48:06
  Współistnienie poza materią i energią, potrzebuje przesyłania informacji. A cyfrowa sieć (infrastruktura) informacji otwiera relacjom społecznym nowe wymiary czasu, przestrzeni i zasobów. To ma dla gospodarowania krotnie większe znacznie niż modernizacja Gutenberga.

  Sądzę że jakkolwiek proces modernizacji będzie przebiegał; czy będzie wprowadzał humanizację relacji czy sterowanie relacjami, to jeszcze brakuje mu stabilnej nazwy:
  (1) Cyfrowa modernizacja gospodarki ?
  (2) Internetowa modernizacja gospodarki ?
  (3) Cybernetowa modernizacja gospodarki ?

  Ja pisuję o: (1) "cyfrowej humanizacji gospodarki" ale ostatnio bardziej mi pasuje dla określenia tej nowej infrastruktury informacji: (3) "cybernetowa humanizacja gospodarki".

  Co Pan o tym sądzi ?
 • @Andrzej Madej 17:19:41
  Najpierw zastanowiłbym się nad rolą gospodarki.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:47:26
  Za Wiki:
  "Gospodarka – system gospodarstw domowych, rolnych, przedsiębiorstw, instytucji publicznych i prywatnych zapewniający zaspokojenie potrzeb określonej populacji."

  Moim zdaniem do refleksji o cyfryzacji (cybernetyzacji) to wystarcza. Natomiast poszerzenie kultury gospodarowania stawia problem dla systematyki sektorów: czy są trzy sektory (rolnictwo, przemysł, usługi) czy cztery sektory: (+ sektor dobroczynności). Specyfika tego czwartego sektora: to zaspokajanie potrzeb pracą bez wynagrodzenia (praca dobroczynna).

  Skoro w gospodarce jest instytucja gospodarstwa domowego, to całość powinna obejmować też i pracę dobroczynną.
  Cyfryzacja (cybernetyzacja) wymaga stosowania lepszych wskaźników wzrostu od Produktu Krajowego Brutto. Wskaźnik PKB nie zintegruje danych z rynków i z pracy dobroczynnej, dla łącznej oceny zmian w jakości życia.
 • @Andrzej Madej 19:57:05
  Błędne podejście.
  Zaspokajanie potrzeb - jakich?
  Czy mordowanie innych może być uznane za potrzebę? Albo zdobywanie panowania nad innymi?

  Zatem - najpierw od tego.
 • Autor
  //... Pozostaje kwestia administracji. Otóż jeśli ma to być ŁAD to nie potrzebuje takiej ilości urzędników - kontrolerów porządku społecznego. To obywatele powinni chcieć pilnować obowiązującego ładu.//

  Trudno oczekiwać redukcji administracji od ludzi, którzy wyrośli z jednego pnia okrągłego stołu i przez ostatnie trzydzieści lat tą administracje systematycznie zwiększali, prześcigając się nawzajem.
  Jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem wierzyć, że tak się stanie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:25:30
  Mordowanie czy dominowanie bywa potrzebą zdegenerowanych jednostek, społeczności lub cywilizacji.
  Nie chodzi mi o refleksję nad modernizacją gospodarki całego świata, tylko Polski.
 • @Querku 02:02:41
  Dlatego mam wątpliwości czy to faktycznie ma być Polski Ład, bo w I RP było chyba tylko circa 600 urzędników państwowych.
 • @Andrzej Madej 06:36:05
  Zgoda. Ale Polska nie jest enklawą funkcjonującą niezależnie od reszty.
  Dlatego najpierw trzeba ustalić te kwestie i dopiero dalej oceniać projekty.

  Jeśli dominujące będzie zagrożenie (Rosja, covid, Żydzi) - to musimy dostosować do tego gospodarkę. ITD. (Żydzi - to zagrożenie ekonomiczne ale o skutkach zbliżonych do wojny).
 • @Krzysztof J. Wojtas 06:37:57
  "Zatem nikt nie przeszkadza w pójściu do klasztoru; już w Sumerze były "kobiety leżące odłogiem", które w zgromadzeniach przyświątynnych zajmowały się sobą, ale nie miały prawa rodzić dzieci.
  I tam jest miejsce dla takich jak Szanowna, a klauzura jest po to , aby chronić resztę społeczeństwa przed takimi niezrównoważonymi i nienaturalnymi jednostkami."

  Obecnie to wy mężczyźni leżycie odłogiem - dlatego jest jak jest : Ucisk i niewola. W takich warunkach samiczki nie chcą mieć dzieci i co w tym dziwnego ?
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:28:14
  Dzien dobry
  Nie odnosi pan wrazenia , ze w naszym kraju , nikt tak naprawde zasnego ladu nie potrzebuje ??
  Przyslowia o lapaniu ryb w metnej wodzie , powiedzenia o prawie Kalego .
  Najlepszym ladem Polaka jest BEZLAD
  W kontekscie wypowiedzi Pana Madeja i naszej wymiany zdan na temat sluzby zdrowia , czy uwaza Pan za trudne wprowadzenie juz kiedys , dawno temu jakiejs formy dokumentowana uslug medycznych wykonywanych "prywatnie " przez lekarzy i odliczanie wartosci tych uslug przez uslugobiorce od powiedzmy dochodu w rozliczeniu rocznym .
  Przeciez to kupa kasy dla budzetu -
  Czy tak trudne jest przekonanie spoleczenstwa do tego aby wymagalo potwierdzenia wykonania uslugi , sprzedazy dobr i innych czynnosci w formie paragonu czy faktury .
  Czy myslenie w kategorii cywilizacyjnej obejmuje wspolodpowiedzialnosc ???
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:28:14
  Nowy Ład ma przesądzać głównie o organizacji usług społecznych.
  Mocno akcentując sprawy zdrowia, poprzez zapowiedź organizacji centralnej recepcji dla medycznych usług ambulatoryjnych i (chyba też ?) szpitalnych, wskazuje na wprowadzenie paradygmatu: "Centralne sterowanie zdrowiem".

  Moim zdaniem to działanie pogłębi nieefektywność systemu a zatem sprowokuje ucieczkę bogatszych Polaków do ponadnarodowych instytucji usług (ubezpieczeń) medycznych. Jest zatem samobójcze dla Polskiego systemu ochrony zdrowia.

  A w kolejnej konsekwencji (prawdopodobnego) zastosowania przez ponadnarodowe instytucje paradygmatu: "Centralne sterowanie życiem", pomoże we wprowadzeniu ustroju cyberniewolnictwa nad Wisłą.

  To punkt wyjścia mojego dumania i postulowania w sprawach gospodarki.
 • @rowszan 08:50:44
  Pisze Pan:
  "... jakiejś formy dokumentowana usług medycznych wykonywanych "prywatnie " przez lekarzy ..."

  Polska ma świetnie zinformatyzowany system ochrony zdrowia, przychodnie prowadzą ścisłą dokumentację zdarzeń i tych opłacanych przez NFZ i tych przez pacjentów (ew. prywatnych ubezpieczycieli).

  Czemu elity medyczne nie chcą wykorzystania tych informacji dla usprawnienia systemu ?
  Czemu Marszałek Grodzki będzie bronił system ochrony zdrowia przed współpłatnością , przed konkurencją ubezpieczycieli ?
  Czemu elity polityczne wolą cyberfeudalizm od cyfrowej humanizacji ?

  Nie szanują wspólnoty.
 • @Andrzej Madej 09:41:42
  mam w Medicaverze karte o nr 9o i kilka tys czyli od wielu lat
  Nie wiem na czym polegar problem , z punktu widzenia informatycznego zbudowania podobnego systemu dal tzw panstwowej sluzby zdrowia .
  Nie wiem na czym polega problem uznawania za koszt uzyskania przychodu wydatkow na karty medyczne ponoszonych przez pracodawcow .
  nie wiem dlaczego placac co miesiac skladke a niekorzystajac od wielu lat wogole ze spolecznej sluzby zdrowia , nie mam prawa do jakiej ulgi
  Nie wiem prosze Pana wielu rzeczy zyjac w tym kraju , mam za to niedparte wrazenie , ze ciaglt i trwaly "burdel " jest jedyna forma organizacji spolecznej pozwalajacej nam Polakom wspolistniec.
  Czytaj Nowy Lad a szczegolnie pojawiajace sie juz propozycje wyjatkow od wyjatkow , mam pewnosc , ze nic z tego nie bedzie a jedynom przeslanka jego ogloszenia jest chec wygrania kolejnych wyborow .
  Utwierdza mnie w tym przekonaniu takze moment ogloszenia w miare zbiezny z decyzja o przystapieni do programu Unijnego .
 • @rowszan 09:54:34
  Techniczne (informatycznie) nie ma żadnego problemu w wykorzystaniu cyfrowych technologii dla usprawnienia systemu.
  Więcej.
  Nie powinno też być wątpliwości że wprowadzenie telemedycyny bez zmian systemowych (współpłatności, ubezpieczeń) jest głupie. O czym pisałem już trzy lata temu http://si.neon24.pl/post/144863,strategia-kartek-na-zdrowie .

  Problem jest w tym co Pan wskazał na początku.
  Tłuste koty nie chcą podcinać gałęzi na których siedzą.

  Mam jednak nadzieję że dumanie, debata wokół "Polskiego Ładu" pomoże w identyfikacji i naruszeniu tych linii oporu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:25:05
  „ Dlatego mam wątpliwości czy to faktycznie ma być Polski Ład, bo w I RP było chyba tylko circa 600 urzędników państwowych.”

  Dlatego uważam, że żadnych wątpliwości być nie powinno, i że „Ład” to jest chwyt propagandowy, mydlenie oczy wyborcom i próba przykrycia aktualnego kryzysu.
 • @werka1321 08:32:46
  Jak patrzę na te "kobitki", to od razu mi się odechciewa . Wszystkiego.
  A już na pewno posiadania dzieci z tym "bóg wi co".
 • @rowszan 08:50:44
  Co do zamulania sytuacji - fakt, ale już kontrolowanie ścisłe dochodów (także lekarzy) jest dla mnie nie do przyjęcia. Choćby dlatego, że lekarz lekarzowi nie równy.
  Nie wolno doprowadzić do nadmiernej fiskalizacji - zwykle jest to przyczyną upadku.
 • @Andrzej Madej 09:28:13
  Tyle, że pańskie sugestie, bez zasadniczych rozwiązań systemowych, doprowadzą do efektu, który chce Pan zwalczać.
 • @Querku 11:24:26
  Tu zgoda.

  Ale walka z tym - tylko poprzez wzrost świadomości.
  Dlatego tak akcentuję określenie ŁAD, bo może to podniesienie jakiejś klapki w mózgu. Przynajmniej jakiejś części populacji.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:33:44
  "Co do zamulania sytuacji - fakt, ale już kontrolowanie ścisłe dochodów (także lekarzy) jest dla mnie nie do przyjęcia."

  Dawno zostało stwierdzone, że nie można służyć dwóm Bogom : Urząd Skarbowy i ten prawdziwy, jedyny Bóg.

  Służenie temu pierwszemu to niewola, drugiemu to WOLNOŚĆ.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:33:44
  Nie bardzo rozumiem , dochód to dochód a jakość usługi to inna sprawa
  Kontrola reklamowanego dochodu to inna sprawa
 • @rowszan 12:08:18
  Deklarowanego miało być
  I kończąc system aby działał moim zdaniem musi mieć możliwie jak najmniej "wyjatkow" a jak najwięcej sytuacji zero jedynkowych
  Np
  Wizyta u lekarza 100 zł w tym VAT- to kolejny instrument budowy systemu ,właśnie VAT. Lekarz aby zacząć działalność musi kupić sprzęt ale może też od przychodni lub szpitala wypożyczyć
  Ile wizyt i u kogo pokrywa ubezpieczenie to też powinno być widoczne
  Na netflix był lub jest taki serial New Amsterdam który między innymi porusza te kwestie.wart poświęcenia trochę czasu
 • @rowszan 12:08:18
  Jestem za tym, aby nie było podatku, a odprowadzaniem części dochodu do wspólnej kasy.
  Przecież wielkość przychodu też można kontrolować poprzez analizę koszyka zakupów. Kupuje ktoś Ferrari - to przyglądają mu się sąsiedzi i pytają skąd na to ma.
  A US podaje ile gość wpłacił do wspólnej kasy.
  To wydaje się niemożliwe, ale to działa - jeśli np. przy braku uczciwości będzie banicja.
 • @rowszan 12:27:43
  Czyli - ma być widoczne, a nie kontrolowane przez urzędasów.

  Jest pewna kwestia etyczna.
  Gdy ktoś zarabia dobrze (jest społecznie przydatny), to wskazuje też drogę rozwojową - sposób życia i wydawania pieniędzy, Jako wzór dla innych.

  Potępienie Żydów i lichwy nie wynika z tego, że oni dużo zarabiali, ale z racji ukrywania dochodów i życia na niskiej stopie. Czyli tworzyli antywzór i do tego tajne uzależnienia.

  A przecież jedna z pierwszych ustaw po 90 była "o ochronie danych osobowych". Zachwalał ją np. Ziemkiewicz, czego nie mogę mu wybaczyć - jak się narodowcem mianował.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:35:25
  Pisze Pan:
  "Tyle, że pańskie sugestie, bez zasadniczych rozwiązań systemowych, doprowadzą do efektu, który chce Pan zwalczać. "

  Uważam, że moje propozycje kierowane do Ministra Zdrowia to więcej niż sugestie. W odpowiedziach dowiaduję się, że dla dobrostanu zdrowia najważniejszy jest zdrowy styl życia.

  Tak czy inaczej póki co sprawy idą w stronę cyberfeudalizmu.
  Koniec mojego dumania.
 • @Andrzej Madej 14:28:09
  Słuszna konstatacja.
  A MZ to bez wyrzutów sumienia osobiście bym zawiesił dla publicznego widoku.
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:19:09
  generalnie tez jestem przeciwny podatkowi dochodowemu . ma male znaczenie jesli chodzi o udzial w sumie podatkow pobieranych przez panstwo . Podatki odkonsumpcyjne wydaja sie bardziej efektywne .
  Vat , Akcyza . np te ferrari mozna objac wysoka akcyza ktora bedzie parapodatkiem dochodowym.
  Co do urzednikow - wydaje mi sie ze w Polsce mamy ogolny problem stanowienia prawa i egzekucji prawa
  Jako przyklad podam sytuacje ktorej bylem swiadkiem
  Miasto wieden , centrum malo miejsc parkingowych , drzewa wokol drzew kwadraty z trawa .
  Na jednym z kwadratow jednym kolem na trawie zaparkowany samochod , podjezdza straz miejska za chwile lora p samochod jest wciagany na lore , zostanie odwieziony na parking depozytowy i wydany po zaplaceniu stosownej kary i kosztow odcholowania ,
  Dodatkowo kierowca tego pojazdu , akurat sie napatoczyl zostaje po spisaniu danych poinformowany , ze ichniejszy zarzad zieleni miejskiej po naprawieniu szkody wysle rachunek do zaplacenia
  OD takich niby drobiazgow zaczyna sie LAD - My ciagle patrzymy na zachod tylko nie mozemy dostrzec czym sie roznimy .
 • @rowszan 17:59:09
  Ład ale nie zamordyzm.
  Warto pamiętać, że na Zachodzie ten porządek wynika z wiekowego zamordyzmu.
  U nas z kolei, niestety, często ład ewoluował w warcholstwo.
  Niemniej - należy to umieć rozróżnić.

  Chce pan dojść do porządku przez zamordyzm?
  Afera covid na tym polega.
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:09:31
  Pan zdaje mi sie w jakis sposob stawia wysoko postac Piłsudzkiego . Dziadek byl raczej zamordysta , byc moze doskonale zdawal sobie sprawe z plusow ujemnych i dodatnich naszej nacji .
  A jak Pan chce osiagnac "cywilizacje " w naszym biednym kraju . Moze trzeba zaczac od podstaw ?? czyli zamordyzmu , egzekwowania spraw podstawowych aby za pokolenie moze dwa przejsc do bardziej cywilizowanej spolecznosci ?? o ktorej Pan pisze
 • @rowszan 19:25:17
  "Dziadek byl raczej zamordysta , byc moze doskonale zdawal sobie sprawe z plusow ujemnych i dodatnich naszej nacji .
  A jak Pan chce osiagnac "cywilizacje " w naszym biednym kraju ."

  Co własciwie Piłsudski osiągnął? Przegonił prawdziwych patriotów jak Witos, Korfanty, gen. Rozwadowski, i na ich miejsce umieścił tłum Dyzmów. Postawił na kawalerię kosztem motoryzacji wojska. Dzięki niemu powstały obozy jak Bereza Kartuska itd ... Polska przestała być wolnym krajem.

  Coś jeszcze?
 • @Pedant 19:58:29
  spacyfikowal komuchow , wsadzil ich do berezy , dal Polsce kilka lat zaledwie kilka lat wzglednego spokoju bez ciaglego burdelu , zmiany rzadow , ciaglych klotni ,
  Dal mozliwosc rozbudowy Okregu Przemyslowego , dal mozliwosc scalania rozbitegi skleconego byle jaki kraju po ponad 120 latach nie istnienia
  To Tyle post Pana Wojtasa jest poswiecony Ladowi Polskiemu . Terazniejszemu Ladowi . dziadek jest ty tylko przykladem .
 • @rowszan 20:06:50
  "spacyfikowal komuchow , wsadzil ich do berezy"

  W Polsce groziła rewolucja komunistyczne, której on zapobiegł, coś jak generał Franco. Pierwsze słyszę!

  "dal Polsce kilka lat zaledwie kilka lat wzglednego spokoju bez ciaglego burdelu , zmiany rzadow , ciaglych klotni"

  Ten "burdel, zmiany rządów i kłotnie" nazywa się wolność.

  "Dal mozliwosc rozbudowy Okregu Przemyslowego , dal mozliwosc scalania rozbitegi skleconego byle jaki kraju po ponad 120 latach nie istnienia"

  Bez Dyzmów i bicia w mordę, Polska by się nie rozwijała i Słońce by nie wschodziło rano?

  Przypomina mi to wierszyk:

  "Towarzysz Stalin ci to dał,
  i Partia ci to dała,
  żeś dzisiaj w jasnej izbie wstał,
  i izba w słońcu stała"
 • @Pedant 20:36:11
  Post jest o czym innym , masz Pan cos do powiedzenia w tym temacie , moge porozmaiac
 • @rowszan 20:56:16
  "Post jest o czym innym , masz Pan cos do powiedzenia w tym temacie , moge porozmaiac"

  Ale sprytny unik ;)
 • @rowszan 19:25:17
  Jak zostanę "Piłsudskim" to powiem.
 • @Pedant 20:36:11
  Gdyby nie Stalin - sowieci upadliby na kolana przed Hitlerem.

  A Piłsudski?
  Lał w mordę warchołów, ale umiarkowanie tylko w miarę konieczności.

  Niestety. Trochę tego tałatajstwa zostało i teraz pedantycznie łeb podnosi.
 • @Krzysztof J. Wojtas 06:18:19
  "Piłsudski? Lał w mordę warchołów"

  Takich jak Witos i Rozwadowski. Wspaniały wódz.
 • @Pedant 07:24:10
  Ale , niestety, żaden Pedant po mordzie nie wziął. A by się przydało.
  Czyli - umiarkowany był.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:35:24
  "Ale , niestety, żaden Pedant po mordzie nie wziął. A by się przydało.
  Czyli - umiarkowany był."

  Ale jest bliskim powinowatym Rozwadowskiego. Więc jeszcze jakiś Wojtas może mu dać po mordzie, w ramach ustanawiania swojej "Cywilizacji".
 • @Pedant 11:47:46
  Oj tam, oj tam. Aby wziąć po mordzie od Wojtasa, to trzeba sobie na to zasłużyć.
  Za samo pyskowanie - nie będę sobie ręki nadwyrężał.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031