Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1311 postów 20733 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Czy umiemy być bogaci?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czym jest bogactwo? Optuję za stwierdzeniem, że jest to posiadanie więcej niż inni z naszego otoczenia. Bo aby być bogatym – potrzeba „wianuszka” biedniejszych; gdy wszyscy mają dużo – nie ma bogatych.

 

 
Oczywiście – określenie „bogaty” może dotyczyć jednostki, jakiejś zbiorowości, także państwa, a nawet grupy państw takich jak UE, czy ze stosownym odróżnieniem, USA, czy Chiny. Zawsze jednak dotyczy posiadacza mającego więcej niż otoczenie.
 
Tytułowe pytanie jest prowokacyjne, gdyż dotyczy sposobu posiadania tego, co mamy i tego, jak to manifestujemy. Bardziej zasadnym byłoby pytanie, czy umiemy żyć w dobrobycie, ale wobec faktu, że jesteśmy członkiem UE, a ta oparta jest na zasadzie hierarchiczności, co wiąże się z bogactwem, sprawa jest kłopotliwa. Dlatego poruszany temat ma charakter otwarty: ma służyć rozważaniu w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać i jakie tego będą efekty.
 
UE względem Polski postąpiła zgodnie z zasadą hierarchicznego bogactwa, czyli najpierw pokazała nam miejsce w szyku, a to oznaczało, że miejscem Polaków są zmywaki w garkuchniach, czy rola opiekunek zniedołężniałych SS-manów, bądź zbieraczy szparagów.
Jednak sytuacja uległa zmianie. Trudno oceniać, czy to efekt polskiej zaradności, czy zdolności (bądź błędów) narzuconych nam decydentów, ale obecnie społeczeństwo wyemancypowało się na tyle, aby poziom dostępności dóbr materialnych nie był czynnikiem wpływającym na niską samoocenę Polaków.
Zaistniała sytuacja pobudziła do reakcji „zaprzyjaźnione” rządy, które czynią wszystko, co możliwe, aby zachować swą pozycję i rzekomo wypracowany, a faktycznie oparty na kradzieży, standard życia swych społeczeństw. Faktów potwierdzających ocenę jest dużo i są nad wyraz oczywiste.
 
Opisana sytuacja dotyczy Polski (szczególnie), chociaż odnosi się też do innych krajów regionu. Jest też przejawem trendu światowego, co stało się przyczyną obecnych perturbacji, a gdzie „wojna z terroryzmem”, czy obecnie „wojna z covidem” jest tego przejawem.
Niemniej wskazany trend występuje i zaczyna odgrywać dominującą rolę w polityce światowej.
 
Jak to już zaznaczyłem, obecny system ma charakter hierarchiczny, a to wymusza sytuację, gdzie stan posiadania ( w różnych dziedzinach) jest związany z pozycją hierarchiczną. Dotyczy to zakresu „wolności decyzji” – czyli np. w sferze medialnej jest to narzucony sposób narracji. Podobne wymuszenia są w sferze militarnej, gdzie odejście od posłuszeństwa karane jest równie surowo. Taki jest też świat finansów i dostępu do dóbr materialnych. Ostatnio także wolności poruszania się i przemieszczania.
 
Można postawić tezę, że system, nie mogąc sobie poradzić z tak różnorodnymi postaciami fermentu, miotając się uznał, że jednym z powodów utraty dotychczasowej roli jest zbytnio rozrosła populacja. Zmniejszenie jej ma przywrócić warunki kontroli. Tak oceniana jest m.in. akcja szczepień .
To tylko wskazuje, że brak jest środków systemowych pozwalających zachować dotychczasowy stan rzeczy. Broniąc swych pozycji system może doprowadzić do światowego rozgardiaszu. Bo dalsze centralizowanie władzy także nie eliminuje występujących trendów.
 
Polska jest w szczególnej sytuacji, gdyż osiągnęliśmy poziom dobrobytu umożliwiającego życie bez troski o dzień jutrzejszy. Bo bieda prawdziwa, jak to kiedyś przedstawił nam w czasie studiów wykładowca po powrocie z Chin czasu Mao, to sytuacja, że dzisiaj nic nie jedliśmy i nie ma pewności, czy będziemy mieli jutro coś do jedzenia.
Mamy pewność codziennych posiłków. Także inne dobra są dostępne, bądź relatywnie łatwo osiągalne. Infrastruktura jest mocno rozbudowana.
Można powiedzieć, że żyjemy w dobrobycie. Czy ten stan nas zadowala i w jakim kierunku ma iść dalszy rozwój?
Czy struktura społeczne pozwala na utrzymanie i obecnego stanu, i dalszego rozwoju? Jaki poziom konsumpcji jest poziomem docelowym?
Czy obecnie pogarszający się stan polskiej nauki, depopulacja i upadek dotychczasowego rolnictwa – nastawienie na koncentrację, to dobre prognostyki na przyszłość?
Czy wzrastająca liczba emerytów nie będzie obciążeniem dla gospodarki i aspiracji młodego pokolenia?
 
Rzeczpospolita w XV i XVI wieku była najbogatszą prowincją Europy. Tu żyło się najlepiej, a do Polski ściągali „uchodźcy” z innych państw chcąc tutaj żyć i pracować. Tyle, że I RP była państwem egalitarnym z podziałem ról społecznych, a gdzie możliwa była migracja międzywarstwowa. Gdy to zostało podważone na rzecz systemu hierarchicznego, nastąpiła też degeneracja życia społecznego, a z czasem i upadek RP.
W Polsce istnieje „egalitarna świadomość” polegająca na tym, że oczekuje się od rządzących służby Narodowi, a nie nim władanie. W jakim kierunku pójdziemy?
 
Cywilizacja opiera się na określeniu celu rozwojowego i metody jego realizacji w odniesieniu do podmiotu cywilizacyjnego.
W systemie egalitarnym – jest to społeczeństwo, gdzie każdy może realizować własne cele na swoim poziomie świadomości.
System hierarchiczny daje możliwości realizacji celu strukturze piramidalnej, a gdzie niższe szczeble struktury stanowią tylko podest dla wyższych.
 
Jesteśmy na rozstaniu dróg rozwojowych; dalsze mamienie ochłapami materialnych używek już nie jest dostatecznym bodźcem pozwalającym na sterowanie strukturą. Warto więc zastanowić się nad wyborem drogi.

KOMENTARZE

 • @
  //gdy wszyscy mają dużo – nie ma bogatych. //
  to tak samo jakby napisać :
  gdy wszyscy nie mają nic - nie ma biednych
  w tej sytuacji należałoby na nowo
  zdefiniować pojęcia "bogactwo " i "bieda "
  bo np w jakimś Dubaju czy księstwie Monako
  pomimo ,że wszyscy mają dużo to nikt
  nie byłby bogaty ?
 • Nie ma nic łatwiejszego pod słońcem niż umiejętność bycia bogatym.
  Sztuką jest umiejętność bycia biednym.
  Być biednym a jednocześnie nie:wycofanym abnegatem,społecznym marginesem,ludzką patologią -to dopiero coś.
  Kiedy jesteś majętny lub przynajmniej "materialnie niezależny" jakże łatwo:być optymistą,mieć godność,poczucie bezpieczeństwa,dobre samopoczucie,wysoką samoocenę itd.
  Bieda degraduje,dehumanizuje,odziera człowieka godności,wtrąca w mroczny krąg bez wyjścia.Dlatego każda forma pozytywnej walki z biedą jest aktem najwyższego humanizmu.


  PS
  //Rzeczpospolita w XV i XVI wieku była najbogatszą prowincją Europy.//

  Ten fakt na coś się przekładał?
  Pytam bo "świetność" nawet ta miniona,pozostawia ślady choćby w architekturze.Pan popatrzy na Kordobę,Bucharę czy inną Samarkandę które kiedyś były "najbogatsze" ale od dawna już nie są.
 • @puuuq 13:21:06
  Niepoprawna definicja bogactwa i ubóstwa.
  To są definicje relatywne ( relacji do środowiska) ale od pewnego minimalnego poziomu życia.
  Poniżej tego poziomu życia wszyscy są zagrożeni czyli ubodzy w niezbędnego przeżycia zasoby.

  Warunkiem godnego życia jest minimum socjalne (żarcie, chata, opieka medyczna, bezpieczeństwo fizyczne ..dostęp do podstawowych dóbr technicznych).

  Obecnie świat jest w stanie stworzyć ludzkości takie warunki w sensie możliwości technicznych.
  Niestety tak się nie dzieje z powodów ideologicznych.
  W zasadzie to sprawa starych oligarchii i mafii żydowskich.
  Oni nie chcą spokojnego życia dla wszystkich oni chcą władzy nad wszystkimi, chcą posiadania wszystkich zasobów ziemi na własność.

  To jedyny problem obecnego świata.
  Gdyby zasoby gospodarcze trafiły w ręce suwerennych narodów ,
  gdyby technologie stawały się powszechnie dostępne
  gdyby nie było nieustannych bandyckich embarg, przewrotów motywowanych walką globalnej mafii o władzę nad światem
  to świat byłby miejscem spokojnego i dostatniego życia wszystkich ludzi na świecie.

  Wszelkie "nadzwyczajne kasty" oligarchiczne lub jeszcze nie ale z ambicjami (na oligarchię) które uzurpują sobie prawa do władzy nad innymi ludźmi to jedyna przyczyna nieszczęść i wojen na tym świecie.

  "Nadzwyczajne kasty" to oligarchie różnej maści w tym wyznaniowe, plemienne, rasowe, to różne nazizmy, syjonizmy, katolicyzmy...

  Komunizmu nie wymieniam bo komunizm w założeniach miał realizować powszechny dostęp ludności do podstawowych dóbr i eliminował systemowo zjawisko oligarchii finansowej i wyznaniowej.

  Komunizm nie zrealizował swoich programowych planów z powodu nieustających ataków ze strony globalnych Oligarchów rodowych, finansowych i wyznaniowych (nieustane wojny a potem embarga).
  inna przyczyna to zdominowanie komunizmu przez mafię żydowską w Rosji... a ta jak zawsze była zainteresowana wyłącznie swoją wyjątkowością.. i władzą nad innymi..

  Bez systemowej eliminacji "nadzwyczajnych kast" czyli oligarchii i innych uprzywilejowanych kast nie uda się zbudować Świata dostatniego i bezpiecznego dla wszystkich ludzi.
 • @Oscar 14:35:02
  Czyli krótko rzecz ujmując - mafijne kasty w narodzie zubożają społeczeństwo - pobierając gigantyczne haracze. Ja też nie jestem zwolennikiem dzielenia się wszystkim. 10% z mojego podstawowego dochodu i wyjazd !!! ( i to jeszcze pod warunkiem, że kasta faktycznie służy społeczeństwu, a nie sobie )
 • @werka1321 14:43:32
  Tylko tych chcesz za te 10% żeby ci pobudowali drogi, infrastrukturę energetyczną, zapewnlć wodę pitną, opiekę medyczną, bezpieczeństwo fizyczne, ochronę granic, produkcję i dostawy żywności, darmową edukację... czyli prawie wszystko czego ci potrzeba.
  Składka musi być większa... zapewniająca podstawowe potrzeby do życia.
  Cała reszta pozostająca w kieszeni to zaspakajanie dodatkowych indywidualnych potrzeb, fantazji, dewiacji, wiary, widzimisię.

  Tak to powinno działać.
  Bezpieczna poducha dla wszystkich gwarantowana przez państwo w więcej to praca własna i na wlasny koszt.
 • @Oscar 15:04:08
  Prócz podatków za większość rzeczy wymienionych przez Ciebie płacą z własnej kieszeni.

  Nie posuwaj więc propagandowych frazesów.
 • @ikulalibal 14:32:02
  Te pomniki architektury - powstały z kradzieży - Indian, czy wypadów tatarskich i rabunku.
  Podobnie jak Rzym - to przecież ze "świętopietrza".

  PS. Ale dlaczego Izraelczycy nie chcą być tak godnymi i honorowymi, a wyciągają łapę do innych?
 • @Oscar 14:35:02
  W znacznym stopniu zgadzam się.
  Problem jak wyeliminować te kasty.
  Rewolucyjnie - może prowadzić do chaosu.
  No i jak stworzyć system bez kast, bo te mają zwyczaj odnawiać się.
  Ale o tym jest CP.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:31:53
  Kasty znikną gdy naród będzie nagradzał w podatkach polityków ( czyli ludzi, którzy przysłużą się społeczeństwu ) po pracy, a nie przed pracą.

  I tak np. wyglądam przez okno, a tam niemieckie śmiecie składowane w Polsce znikły - do tej sytuacji dołożył sie Pan Kowalski z Panem Nowakiem. Więc - myk, wklepuję ich nr konta na moim kompie i przelewam im kasiurkę. itd.
 • @werka1321 15:50:57
  a Urzędowi Skarbowemu okazuję się tylko wpłatą.
 • @werka1321 15:52:32
  A ja bym zlikwidował Urząd Skarbowy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:27:13
  //Te pomniki architektury - powstały z kradzieży - Indian, czy wypadów tatarskich i rabunku //

  To niezupełnie jest prawda ale pomińmy ten szczegół bez większego znaczenia.Skupmy się na tym w czym przejawiało się bogactwo Rzeczpospolitej w XV i XVI wiekach.Bo przecież w czymś musiało.
  Gdzie są te; monumentalne katedry,bajeczne pałace,mosty-cuda techniki,(adekwatnie do epoki ) uregulowane rzeki,bezpieczne traktu i inne przejawy dobrobytu.

  Na ten przykład weneccy dożowie będący złodziejami i lichwiarzami budowali imponujące pałace i kościoły.Wprawdzie z kradzionego ale utworzyli banki i pierwsze w chrześcijańskiej Europie kapitały bankowe.
  I choć w XVII wieku Wenecja przestała mieć jakiekolwiek znaczenia to ślady dawnej potęgi są widoczne do dziś.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:57:20
  Ktoś musi czuwać - znam mnóstwo pożytecznych ludzi, którzy by chcieli coś zrobić ale blokuje ich czas, czas, który muszą poświęcić aby samemu zarobić na jedzenie.

  Dałam kiedyś przykład młodej sąsiadki ( która ma małe dzieci ) dogląda starsze małżeństwo ( robi zakupy, ugotuje ) zysków z tego nie ma, bo małżeństwo dysponuje 1500zł/mies.

  Dlaczego nie miałabym jej wynagrodzić swoimi pieniędzmi w podatkach ? Tak żeby się nikt nie przypierdolił do niej o "lewy" dochód.
 • @ikulalibal 14:32:02
  Ma Pan rację, bieda to stan źle dxialajacy na psychikę ludzką .Bieda tak jak i bogactwo to pojęcia bardzo względne .Rozumiem ,że autor dookresla obszar swojego zainteresowania do Polski i naszych realiów.
  W związku z tym moglibyśmy mówić o biedzie systemowej np tereny chronicznego bezrobocia lat 90 -spadek po komunie, biedy nabytej w wyniku np prywatyzacji ,czy tez biedy na zyczenie.
  Jestem.jak najbardziej za tym aby ograniczać biedę, ograniczać poprzez inwestycje np infrastrukturalne ,ograniczać poprzez ???dawanie ryby ???Czy wędki.
  Nasze Państwo lat 90 w zasadzie nie bardzo wiedziało co z tym zrobić, jedni szukali wędek inni ryb .Jednostki prężnie bardziej przedsiębiorcze brały sprawy we własne ręce . Sieroty po komunie nauczone żeby im dano zostalt sierotami.
  Dzisiaj po 30 latach mimo wszystko rozwoju znowu mówimy o wychodzeniu z biedy ,czy faktycznie jest tyle biedy wkoło??
  Pytanie o kierunek rozwoju ?? Odpowiedź wydaje się dla mnie oczywista Dalsze antagonizowanie społeczeństwa służy tylko i wyłącznie zamordyzmowi,okradanie ponad jakikolwiek sens jednych aby dac innym w celu utrzymania się u władzy to zbrodnia przeciw narodowi .
 • @Oscar 14:35:02
  //chcą posiadania wszystkich zasobów ziemi na własność. //
  Czyli jakieś " stare oligarchie " ( kto konkretnie
  bo chyba nie rody arystokratyczno - królewskie
  bo te mają ambicje zbliżone do gwiazd kina )
  oraz " mafia żydowska " ( raczej zupełnie legalna
  finansjera ) są zdolne przejąć Ziemię ?
  Pół Afryki jak i cały szereg ważnych miejsc
  w Europie i wszystkich innych kontynentach
  należy do Chińczyków a nie żydów
  czy tym bardziej jakichś "starych oligarchii "
  https://forsal.pl/artykuly/1119712,chinskie-inwestycje-w-europie-w-latach-2008-2018-europa-w-rekach-chin.html
  https://dnarynkow.pl/wspolczesna-kolonizacja-jak-i-po-co-chiny-kupuja-afryke/
  A co z ludźmi islamu ?
  nie było , nie ma i nie będzie jakiegoś
  jednego konkretnego ośrodka zdolnego
  zarządzać całym światem , chyba, że
  ktoś nie z tej Ziemi :)))
 • @rowszan 16:09:28
  //moglibyśmy mówić o biedzie systemowej np tereny chronicznego bezrobocia lat 90 -spadek po komunie, biedy nabytej w wyniku np prywatyzacji ,czy tez biedy na zyczenie.//

  Oczywiście że moglibyśmy o tym mówić ale po co mówić o niczym.
  Bezrobocie nie było "spadkiem po komunie" ale podatkiem od głupoty cechującej 99.9 % społeczeństwa.
  A co takiego "tajemniczego" stało się w 90-tych? Nic.
  Nie zdarzyło się nic czego nie opisywaliby teoretycy już u schyłku XVIII w.
  Wraz z rozwiązaniem struktur RWPG i poniekąd Układu Warszawskiego Polska wypadła z systemu międzynarodowego podziału pracy (division of labour ) a dokładnie z całkiem przyzwoitego miejsca wylądowała na na dnie.Jeśli nie na "dnie absolutnym" to dostatecznie nisko aby się nigdy nie podnieść."Nigdy nie podnieść" w sensie społecznym bo jednostki będą mogły się bogacić na wzór afrykański.
 • @ikulalibal 16:32:48
  Przesada, patrząc na dzisiejszą Polskę moimi.oczyma , oczyma moich znajomych widzę kraj w rozkwicie , wszędzie budowy , Wypasone fury , młodzi ludzie w restauracjach , brak obaw o jutro, brak bezrobocia ,współżycia Ukraińcy, Białorusini, Ja nie widzę w Warszawie napięć
  Sklepy pełne, wózki wyjeżdżając że sklepów pełne, korki spowodowane nagłówkiem wracających z długiego lykendu kilometrów .
  Mimo wszystkich możliwych i niemożliwych patologicznych rządów, jakoś jako społeczeństwo dajemy radę.Jest apel o pomoc pomagamy. Mimo że popieram akcji wyreczajacych "panstwo" to na Owsiaka daje .My Polacy nauczyliśmy się z konieczności żyć "bok" nauczyliśmy się żyć pod okupacją tylko ,ze weszło nam to tak głęboko w psychikę, że nie umiemy już normalnie
 • @rowszan 16:46:01
  Obecnie okupantem jest US, Bank - rozumiem, że dzielić się trzeba ale nigdzie nie jest powiedziane, że ze wszystkim i wszystkimi, a zwłaszcza z takimi, co to kolokwialnie rzec ujmując w chuja walą, a nie pracują na rzecz narodu.
 • @werka1321 16:52:38
  Nie ma czegoś takiego jak US Bank
 • @werka1321 16:52:38
  Przepraszam nie zauważyłem przecinka ,pisanie w srajfonie bywa kłopotliwe
 • @rowszan 16:46:01
  //Przesada, patrząc na dzisiejszą Polskę moimi.oczyma ,...//

  Mam nadzieję że swym sokolim wzrokiem obejmuje pan również obszar
  zadłużeń i zobowiązań jakie są nieodłącznym elementem tego słonecznego landszaftu jaki pan namalował siłą własnej wyobraźni.

  Nawet nie dopuszczam do siebie myśli że pokłada pan infantylne nadzieje w tym że wraz z nastaniem nowego hegemona znikną zadłużenia względem poprzedniego.Nie znikną.Zostaną przewalutowane gdyż takie są prawa natury.A ta jak wiadomo jako matka jest suką.
 • @ikulalibal 17:02:51
  //wraz z nastaniem nowego hegemona znikną zadłużenia względem poprzedniego.Nie znikną.//

  Ano tak sobie nie znikną, bo nawet wielki "obrońca proletariatu", niejaki Lenin" nie zniknął długów ruskiej i rosyjskojęzycznej arystokracji po zwycięstwie Rewolucji i chłopo-robotnik żyjący na obszarze ZSRR musiał spłacać owe długi. Ponieważ Lenin zamiast je "zniknąć", to je znacjonalizował, tak jak to żydłactwo ma w zwyczaju do tej pory - prywatyzacja zysków - uspołecznianie kosztów/długów.

  Przynajmniej tak wynika z informacji do których dotarł mało znany bloger Andriej Stepanienko.

  (zacząłem to tłumaczyć z zamiarem publikacji u siebie na blogu, ale autor pisze tak specyficznym językiem, że ciężko poskładać to w jakiś "gładki" artykuł". Jednakże ukazuje postać Lenina nie tak, jak sobie większość wyobraża).
  https://chispa1707.livejournal.com/3509024.html
 • @ikulalibal 17:02:51
  I jeszcze mała dygresja.
  To jest wielce interesujące jak Polakom się wydaje (i to nie tylko tym, którzy osiągnęli mniejszy czy większy "sukces" w demokratycznej IIIRyPy/Polin), że są bogatsi, niż byli w Polsce Ludowej...

  Wybudzenie z tego mirażu będzie bardzo bolesne, bo to "bogactwo", ten stan "posiadania" demokratyczny okupant jest w stanie zniknąć w dowolnym momencie, i zredukować wolnych i zamożnych mniej lub bardziej Polaków do bosego łachmyty z tobołkiem na kiju zarzuconym na ramię szybciej, niż wolny i dorobiony Polak będzie zarejestrować, co się w ogóle stało...
 • @ikulalibal 17:02:51
  przeciez nie tak dawno komentowal Pan u mnie na blogu pod notka pt " czy mamy sie czego wstydzic "
  ta notka byla poswiecona Dlugom zaciagnietym przez ekipe Gierka i ich nastepstwom ,
  Czy uwaza mnie pan za kretyna , doskonale sobie zdaje sprawe z tego , ze nasza "panstwowosc jest iluzoryczna " i gdyby wierzyciele tak jak w koncu lat 70 " przycisneli " nas to juz nie Polski .
  Powiem wiecej , rogrywka o te 770 mld to rozgrywka o byc lub nie byc ;)))
 • Wzbogacić się możesz na tysiące sposobów
  Wzbogacić się możesz na tysiące sposobów, ale żeby stać się biednym,możesz tylko na jeden.
  Pracując uczciwie.

  Ninus Nestorovic
 • @rowszan 17:39:50
  //przeciez nie tak dawno komentowal Pan u mnie na blogu pod notka pt " czy mamy sie czego wstydzic "
  ta notka byla poswiecona Dlugom zaciagnietym przez ekipe Gierka i ich nastepstwom //

  Mam ten komfort że mówię (i piszę ) prawdę co uwalnia mnie od niewygody zachowywania w pamięci każdej swojej wypowiedzi.
  Ale pomimo tego pamiętam mój komentarz na pańskim blogu i pamiętam również że jego sens zawierał się dokładnie w tym o czym piszę i teraz.
  Może już pan zapomniał więc warto sobie przypomnieć.

  https://rowszan.neon24.pl/post/161933,poczucie-winy
 • I jeszcze jedno panie @rowszan
  // gdyby wierzyciele tak jak w koncu lat 70 " przycisneli " nas to juz nie Polski .//

  Przy końcu lat 70 podobnie jak i na początku,"wierzyciele" nie "przyciskali".Oni postąpili mądrzej i za pomocą finansowanej przez siebie propagandy namówili "nas" abyśmy wymusili na "komunistycznym rządzie" wzrost poziom konsumpcji na którą państwa zwyczajnie nie było stać.
 • "Czy umiemy być bogaci?"
  --------------------
  Magdalenkowcy powiedzieli, że Polacy nie będą bogaci - nie będą rentierami - będą żyć z pracy rąk od wypłaty do wypłaty - i tak się stało.
  Dzisiaj świat jest rządzony głównie za pomocą forsy. Forsa nie jest już narzędziem zastępującym barter - ona jest wszystkim - także bronią i na końcu - forsa to w zatomizowanym, odczłowieczonym świecie - być albo nie być.
  Wniosek?
  Jeżeli forsa jest także bronią a jest - to nas zwyczajnie rozbroili. Rozbroili - więc tytułowe pytanie jest bezsasadne.
  ----------------
  "Warto więc zastanowić się nad wyborem drogi."
  ----------------
  Za nas już drogę wybrał nam pan, towarzysz Hitler - bo IV Rzesza jest kontynuacją III Rzeszy.
 • @ikulalibal 18:01:55
  prosze Pana , dzisiaj zeby Ktos zmienil konstytucje z 1997 r szczegolnie w zakresie art 220 , musialby posiadac spore "zaplecze " .
  Jakos od ponad roku tu na tym portalu co poniektorzy mowia o NWO - byc moze faktycznie reset dlugow jest czescia tego programu.
  Mlodsze i calkiem mlode pokolenie ma to w dupie , oni wierza w system i nie maja zamiaru dopóki jest "chleb i igrzyska " nic z tym robic .
  Moze to smutne ale to mlodzi juz decyduja o kierunku w jakim pojdziemy a wkrotce ich wplyw bedzie jeszcze wiekszy .
 • @ikulalibal 18:17:52
  niedawno Pan napisal u kogos o roku 1956 68 , 70 , 75 ,80
  uwaza Pan , ze pomijajac rok 68 te pozostale zrywy to byly zrywy patriotyczne .
  Moze kolejna ekipa nastawiona bardziej "prorynkowo " uwiezyla w gruszki na wierzbie i dala sie wyrolowac ???
  slyszal Pan o teorii konwergencjii ustrojów ???
 • @rowszan 18:32:40
  //prosze Pana , dzisiaj zeby Ktos zmienil konstytucje z 1997 r szczegolnie w zakresie art 220 , musialby posiadac spore "zaplecze " //

  Dzisiaj po dłuższym czasie zrobiło się tak ciepło że nie wszyscy to dobrze znieśli.
  Co do Polskiej sytuacji roku 1997 r mają wydarzenia rumuńskie lat 70--tych i 80-tych ? Poza wszystkim Causesku najpierw spłacił zadłużenie a dopiero potem wprowadził do konstytucji stosowny zapis.

  //byc moze faktycznie reset dlugow jest czescia tego programu.//

  Częścią programu może być wszystko poza resetem długów.Zakładam że ma pan dostatecznie dużo lat aby zdawać sobie z tego sprawę.

  //Moze to smutne ale to mlodzi juz decyduja o kierunku w jakim pojdziemy //

  O niczym nie zdecydują.Jeszcze tego by brakowało aby o losach świata decydował consumables.
 • @rowszan 18:40:38
  //niedawno Pan napisal u kogos o roku 1956 68 , 70 , 75 ,80
  uwaza Pan , ze pomijajac rok 68 te pozostale zrywy to byly zrywy patriotyczne //

  Proszę jeszcze raz,ale tym razem uważnie,przeczytać tamten komentarz a wówczas odczyta ironię tam zawartą.
  Do tamtych dat symbolizujących istotne w naszej historii wydarzenia,(istne kalendarium bezmyślności),mam stosunek negatywny.I jest to najoględniejszy przymiotnik jakiego mogę użyć nie naruszając dobrego obyczaju.
 • @ikulalibal 18:49:49
  :))))) obys Pan sie pomylil
 • Milionerzy są potrzebni!
  https://www.salon24.pl/u/gps65/924480,milionerzy-sa-potrzebni
 • @werka1321 16:08:29
  Proszę to robić i nie oglądać się na innych.
 • @ikulalibal 16:01:07
  Pan jest mentalnie ograniczonym judaistą nie potrafiącym inaczej patrzeć na rzeczywistość niż to jak mu to rabini nakazali.

  Wielkość RP była nie w budowlach, a w dobrym i dostatnim życiu obywateli. Do tego pałace i zamki "na kurzej łapie" nie są potrzebne, a polski dwór - stał otworem dla gości.
  Judaista nie jest w stanie tego pojąć.
 • @rowszan 18:32:40
  Młodzi mają rzeczywiście wszystko w dupie, pracują w korporacjach lub swoich firmach, biorą kredyty na "mieszkanka" w Warszawie dochodzące już do miliona złotych i często szczepią się by w końcu wyjechać na wakacje... No cóż można i tak.
  Ja stary, już bez kredytów - spędzam cały dzień w polu i tam też spędzę wakacje. Nie mam ani ochoty, ani odwagi wyjeżdżać nigdzie , albowiem licho nie śpi jeno czeka na moje ramię lub nosogardziel...Dzięki!
  Jak wspomnę moją mamę i pranie pościeli na "tarce", w nocy sikanie do wiadra, grzanie zimą kołdry o piec przed wejściem do łóżka, to też uważam, że żyjemy w wielkim dobrobycie- prawie w luksusie. W kontekście potrzeb do wygodnego i dostatniego życia. Zdecydowana większość z nas żyje dostatnio. Czyż trzeba jeździć autem za milion złotych zmienianym co trzy lata by życ w dobrobycie? Tak naprawdę to potrzebujemy pełnego garnka, ciepła w domu i trochę wolnych środków na realizację swoich marzeń. Reszta to zbytek i luksus niekonieczny do spokojnego życia.
 • @zadziwiony 20:57:07
  5*
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:55:16
  "@ikulalibal 16:01:07
  Pan jest mentalnie ograniczonym judaistą nie potrafiącym inaczej patrzeć na rzeczywistość niż to jak mu to rabini nakazali."

  Racja. W wojtasowej "Cywilizacji Polskiej" każdy jest młody,piękny i bogaty, na złość wrednym judaistom.
 • @zadziwiony 20:57:07
  nie ty jeden , uwazasz , ze co , ze jestem szczesliwy patrzac na to wszystko wkolo , na tych ludzi bedacych zaprzeczeniem tego co robilem przez 40 lat . Staralem sie o swoja rodzine bo ta byla najwazniejsza o swoich ludzi bo ufali mi i byli takze wazni , pracowalem po kilkanascie godzin dziennie , plcilem podatki , budowalem swoj kraj . Mam awersje do emigrantow bo sam majac mozliwosci zamieszkania i dobrej pracy nigdy o tym nie myslalem . Patrzylem rok za rokiem jak rak kurestwa , zlodziejstwa ,korupcji niszczy to co wielu z nas z takim mozolem robilo .Nie chce sie z tym pogodzic , boli mnie to . Uwazasz , ze ludziw Polsce interesuje jakies polin jakas ustawa 447 nie , oni mysla jak miec nowy srajfon czytaja wylacznie gazetki promocyjne lidla czy biedronki , a jutro , a jutro bedzie futro . Spojrz trzezwo wkolo zobacz co nas otacza .
 • @Pedant 21:42:13
  No widzi? Jakby nie był młody, piękny i bogaty, to nic tylko by musiał być Pedantem. I wtedy i na zdrowie pada. Też.
 • @rowszan 22:59:23
  Niech Pan chwilę pomyśli - jak żyją ludzie w Indiach - zwłaszcza ci niedotykalni. Miałem okazję to zobaczyć i relacje w Polsce do żebraków i podobnych - to różne podejście do drugiego człowieka.
  Jak jest w Chinach itd.

  Owszem, u nas też dominuje egoizm, ale nie przekracza on pewnych zasad - jednak widzi się drugim człowieku bliźniego. Gorszego może, głupszego, ale jednak człowieka.
  Do nas nie pasują jedynie Żydzi, którzy uważają gojów za bydło. I to nie niechęć do Żydów jest tu ważna, a negatywny stosunek do innych ludzi z ich strony, co wynika z odmienności zasad cywilizacyjnych.

  Dobrobyt - to zaspokajanie potrzeb nawet na minimalnym (ale dostatecznym) poziomie przy dobrych relacjach z innymi ludźmi.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:30:46
  pytal Pan o kierunek w jakim pojdzie rozwoj ??? tej czy innej formy cywilizacji
  Prosze spojrzec na kolejny odcinek "wojny swiatów " opisany przez Pana Opare . Cos w tym jest , nasz Swiat w jakiejs mierze Pana i mój odchodzi ostatecznie do historii . Czy dzieje sie na naszych oczach tworzenie nowego ??tak GPS to opisal czy prawdziwie czy nie ? Nam trudno odpowiedziec na to pytanie .
  Moim zdaniem My jestesmy takim skrzyzowaniem idealistow i materialistow , ktorzy koncza pewna epoke w dziejach Swiata .
  Czy to nam sie podoba czy nie , nie ma znaczenia .
  Dlatego staram sie zyc dniem dzisiejszym , wiedzac z wlasnego doswiadczenia , ze jutro moge nie miec co jesc , roznie bywalo .
  Aby powstalo to o czym Pan pisze i z takim uoprem godnym szacunku zabiega musi kolokwialnie mowiac "cos" tak pierdol.....ać az ludzie kolejny raz obudza sie do zycia . Czyli tak modna depopulacja sie klania .
  Jak bysmy nie odnosili sie do zydow , do religii to jednak powrot do X przykazan wydaje sie konieczny .
  Proste zasady wspolzycia zapomniane przez rzesze "pseudochrzescjan "
  przytargane z takim mozolem przez Mojzesza musza wrocic do lask .
  Wspolzycie , synergia , przywrocenie rownowagi pomiedzy miec a byc to warunki niezbedne dla powrotu do stanu rownowagi tego naszego Swiata
  Bieda w Indiach to mimo wszystko zupelny rodzaj biedy niz w Polsce . w Pekinie bylem wtedy kiedy burzono Hu Tongi pod budowe nowego centrum , wtedy zylo w miastach w warunkach podobnych do europejskich okolo 380 mln chinczykow a reszta okolo 1 mld zyla w warunkach , ktorem moglyby wywolac rewolucje w Europie .
  Ok trzeba w zycie sie zanurzyc >>>
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:30:46
  "Do nas nie pasują jedynie Żydzi, którzy uważają gojów za bydło. I to nie niechęć do Żydów jest tu ważna, a negatywny stosunek do innych ludzi z ich strony, co wynika z odmienności zasad cywilizacyjnych."

  Znam różnych Żydów i takich co wierzą w te rasistowskie bzdury jest mała mniejszość. W Talmudzie są dziwne ustępy, ale w takie wypowiedzi sprzed piętnastu stuleci wierzy tylu żydów co katolików wierzących w dzikie wypowiedzi niektórych duchownych o poganach i heretykach sprzed tysiąca lat. Najczęściej o tym ani jedni ani drudzy po prostu nie wiedzą.

  Nawet mam wrażenie, że mniej jest takich Żydów niż Polaków, którzy uważają ciemnoskórych albo wschodnich sąsiadów za "bydło" i podludzi.

  Ale czasem wymieniam emajle z polskim Żydem co mieszka za granicą. Ma poglądy podobne do fiesty i innych tutejszych naziolków, oraz zakuty łeb. Tyle że podludźmi obok "turańskich" Rosjan są dla niego Palestyńczycy a nadludźmi zachodni Europejczycy, im zamożniejsi tym wyżsi rasowo. Pieprzy ciągle o różnicach w IQ, a nie widzi że jego własne IQ jest raczej niskie.
 • @rowszan 07:57:14
  "Bieda w Indiach to mimo wszystko zupelny rodzaj biedy niz w Polsce"

  Mógłby Pan to rozwinąć?
 • @Pedant 08:12:21
  nie bardzo - ale z grubsza chodzilo mi o "karme"
 • @Pedant 08:10:24
  Rasistowskie poglądy są w różnych społecznościach nie tylko żydowskich...
  to prawda.
  Większość to niegroźne dla otoczenia bredzenie idiotów którzy nic nie mogą... (bo słabi ekonomicznie i politycznie)

  Niebezpieczne są bredzenia grup które dużo mogą bo mają większość zasobów świata na własność i mają władzę w USA bo tam system polityczny to legalna korupcja (nazywa to się lobbing i polega na opłacaniu polityków przez tych co dużo mogą bo mają dużo klasy)
  Biedne żydostwo nie ma znaczenia ale Oligarchia żydowska ta globalna już ma kluczowe znaczenie dla świata.

  I o tym piszemy używając skrótów "żydzi" mafia żydowska...
  Zwykli żydzi też są częścią tej mafii (nie wszyscy) stanowiąc kadry tej globalnej dyktatury mafii żydowskiej.
  Mafia uprzywilejowuje żydów a ci korzystają i robią na mafijnych pieniądzach oraz windach do góry kariery osobiste.

  Tak działa ten globalny system dyktatury globalnej mafii żydowskiej
  (nie innej) inne mafie nie są globalne a więc nie groźne dla świata.

  Kolejna groźba dla świata może przyjść ze strony Chin które gospodarczo już są globalne. Tam jednak nie widać mafii która dąży do dominacji na światem (co nie znaczy że taka mafia się nie pojawi... mafią żydowska walczy o przejęcie władzy w Chinach w Rosji...
  na razie bezskutecznie... co nie umniejsza zagrożenia dla świata)
 • @Oscar 08:45:46
  "Większość to niegroźne dla otoczenia bredzenie idiotów którzy nic nie mogą... (bo słabi ekonomicznie i politycznie)"


  Tak było z SA (Brunatne Koszule), była to zbieranina lumpów co byli słabi ekonomicznie i politycznie. Ale jak przyszła okazja ...

  "I o tym piszemy używając skrótów "żydzi" mafia żydowska...
  Zwykli żydzi też są częścią tej mafii (nie wszyscy) stanowiąc kadry tej globalnej dyktatury mafii żydowskiej."

  Toksyczne idee wydają toksyczne i krwawe owoce. Prędzej czy później.

  I łudzi się Pan, że można subtelnymi rozróżnieniami przed tym się zabezpieczyć. Gdy męty nabiorą odwagi, to przyjdą także po Pana i podpalą nasz świat. Bo pod cienką powierzchnią ogłady i kultury kryją się mroczne i dzikie żywioły, pełne złości, obłędu i chęci zniszczenia.

  Gdy rozum śpi budzą się potwory.

  https://jakobbragg.files.wordpress.com/2016/04/goyas-the-sleep-of-reason-produces-monsters.jpg
 • @rowszan 07:57:14
  Czy to koniec świata?
  Moim zdaniem koniec cyklu rozwojowego - tego naszego cyku.
  Widać, że w tych warunkach i na tych zasadach - dalej się nie da. Mowa o "zużyciu" przyrody i relacjach międzyludzkich.
  Świat musi się odnowić.
  Owszem - jest to możliwe poprzez odnowę moralną (na pewno nie pod egidą żydowską - w żadnej formie), ale chyba tez widać, że to niemożliwe - nie da się zmienić tych nawyków i wdrożeń.
  Zatem - czeka nas przemiana - zapewne z depopulacją 99%
 • @Pedant 08:10:24
  Twierdzenie, że goje to bydło - pojawia się co i rusz w wypowiedziach ważnych rabinów. Zatem to nie mrzonka, ale doktryna.

  I oczywiście - jest bardzo dużo Żydów, którzy traktują innych jak braci. Ale to nie zmienia zasad ideowych.
 • @Pedant 09:11:12
  Ma pan wiele racji w tym rozumowaniu.
  .. ale z problemami należy walczyć zgodnie z hierarchią zagrożenia...
  inaczej zabraknie nam środków do tej walki.

  Dzisiaj najgroźniejszym zagrożeniem dla świata są globaliści ..
  a kim są dzisiejsi globaliści to wszyscy wiemy..
  i nad tym trzeba się skoncentrować bo oni są paskudnie silni i przebiegli.

  Inne zagrożenia łatwo zgnieść (zwykle to globalna mafia je chroni bo je wykorzystuje do własnych celów.. banderowcy, Islamiści, ekstrema katolicka..

  ale zgoda że banderowcy, islamiści, ekstrema katolicka, syjoniści .. a wszyscy oni idą po władzę absolutną... to zagrożenia podobne do nazistów z czasów wielkiego kryzysu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:32:42
  "Twierdzenie, że goje to bydło - pojawia się co i rusz w wypowiedziach ważnych rabinów. Zatem to nie mrzonka, ale doktryna."

  Dlaczego miałoby nas interesować w jakich kategoriach ktoś o nas myśli ?
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:32:42
  "Twierdzenie, że goje to bydło - pojawia się co i rusz w wypowiedziach ważnych rabinów. Zatem to nie mrzonka, ale doktryna."

  Rabinów jest wiele tysięcy. Można znaleźć wśród nich jakiekolwiek poglądy i wybrać sobie co pasuje do ustawionej tezy.

  Podobnie jak jest z księżmi, tyle że oni podlegają pewnej dyscyplinie ze strony biskupów i papieża i musza pilnować swego języka, rabini nie muszą.

  Obwinianie Żydów o to co jakiś zwariowany rabin palnął, to tak jak obwinianie Polaków o to co jakiś ksiądz powiedział kilkadziesiąt lat temu. A są soczyste przykłady ;)
 • @Pedant 09:11:12
  Ma Pan rację. Jak tylko Żydzi nabrali znaczenia w Izraelu - natychmiast zaczęli wdrażać swoją rasistowską doktrynę względem Palestyńczyków.
 • @werka1321 09:51:32
  Bo oni "rabini" mają ideologiczny wpływ na globalną mafię żydowską...
  a globalna mafia żydowska ustawia nam życie od urodzenia aż do śmierci...
  i mafia ta przymierza się do poszerzenia swojej władzy na władzę absolutną nad światem.

  To wystarczający powód by bać się zostać "gojem" czyli bydłem w rękach tej mafii.

  Czy dostatecznie jasno opisałem problem ?
 • @Oscar 09:50:11
  "Dzisiaj najgroźniejszym zagrożeniem dla świata są globaliści ..
  a kim są dzisiejsi globaliści to wszyscy wiemy..
  i nad tym trzeba się skoncentrować bo oni są paskudnie silni i przebiegli."

  Być może, chociaż świat się globalizuje nie z powodu spisku, ale z powodu przemian technologicznych.

  To czy sami globaliści są biali, żółci czy pejsaci nie zmienia natury biegnących procesów.

  Na czym należy się skupić? Na tym, jeśli globalizacja jest nieunikniona, by nadawała się do życia.

  Albo aby świat był wielobiegunowy i wielkie ośrodki władzy wzajemnie się równoważyły.
 • @Pedant 09:55:03
  Rabini to problem wtórny, problemem pierwotnym jest Talmud czyli fundament żydowskiej kultury, tożsamości.
  To taki "Main Kampf" sprzed wieków ..
  To źródło rasistowskiej ideologii.

  W tym problem.
  Oba dzieła powinny być zakazane lub ostro krytykowane na każdym kroku a ich wyznawcy ścigani z mocy prawa.
  Podobne "dzieła" czyli fundamenty są zapewne w Islamie i pewnie w Chrześcijaństwie (chrystianizacja ogniem i mieczem)..
  Z takimi ideologiami trzeba walczyć tu i teraz... bo jutro może być za późno.
 • @Pedant 09:55:03
  Pan pomija kwestie doktryny cywilizacyjnej.

  Żydowska jest oparta na panowaniu (ZWYKLE POPRZEZ POSIADANIE).
  I w myśl tej doktryny Żydzi dążą do zawłaszczenia świata.

  Jeśli jest Żyd odrzucający tę doktrynę, to żyjąc w obecnych warunkach - też będzie dążył do zwiększenia posiadania - tak jak każdy "goj".

  I to jest problem, bo mając do czynienia z Żydem nie wiadomo jakimi zasadami się kieruje.

  Czy można to zmienić?
  Jedynie odrzucając doktrynę "posiadania i panowania", czyli judaizm.

  Jaki system pozwoli nam współistnieć bez wyróżniania Żydów, Murzynów, czy innego tałatajstwa?
  Moim zdaniem - tylko na zasadach wskazanych w CP, ale trzeba by to, co oczywiste, dostosować do współczesności. O tym możemy rozmawiać.
 • @Pedant 10:01:14
  "
  Być może, chociaż świat się globalizuje nie z powodu spisku, ale z powodu przemian technologicznych.
  "
  Znowu zgoda.
  Technologia i system gospodarcze (monopolizacja całych branż, technologii) to techniczne fundamenty globalizacji.
  Jednak to ideologia wyznacza sposób wykorzystywania tych technologii.
  Dzisiaj to walka to władzę poprzez zmonopolizowanie technologii i narzucania embarga innym...aż się poddadzą.

  Mogło by być inaczej.
  Wielkie technologie, koncerny w rękach demokratycznych rządów...
  pracujące na pomyślność własnych społeczeństw .. i reszty świata
  a nie jak dzisiaj jako narzędzie do wymuszania , dyktatu ekonomicznego do wymuszania uległości ambargami... do terroryzmu gospodarczego.
  w interesie globalnych oligarchów.
  Podobnie media .. nie ma wolnych mediów na zachodzie, są media pracujące dla globalnych oligarchów a reszta to nie licząca się drobnica w tym my na Neonie... internet jest już skutecznie kontrolowany przez globalną mafię (Pejs, Twitter...)
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:56:14
  "Jak tylko Żydzi nabrali znaczenia w Izraelu - natychmiast zaczęli wdrażać swoją rasistowską doktrynę względem Palestyńczyków."

  Niby tak. Ale ten rasizm nie wywodził się z Talmudu, tylko z niemieckiego XIX-wiecznego volkizmu (podobnie jak pewne odłamy polskiego nacjonalizmu). Nie wiedział Pan o tym?

  Prawdziwy talmudyczny żyd, jeśli Pan się uprze (bo będzie zniechęcał) musi Pana zaakceptować jako swojego, niezależnie od koloru skóry i pochodzenia.

  Niestety wymaga to poza katechezą, pewnej trochę bolesnej operacji. Kobietom jest łatwiej - wystarczy mykwa czyli chrzest ;)
 • @Pedant 10:14:21
  No cóż. Albo trzeba obrzezać gojów, albo coś zrobić aby Żydom przywrócić napletki.
  Obawiam się, że tylko eliminując obrzezanych i czekając aż wyrośnie nowe pokolenie.
  Trudne, ale konieczne.
 • @Oscar 10:00:43
  "Bo oni "rabini" mają ideologiczny wpływ na globalną mafię żydowską..."

  Proszę perspektywę zmienić - oni może i mają wpływy ale to zawsze ostatnie zdanie należy do silniejszego.

  Znowu Pan uprawia propagandę i próbuje nas tutaj częstować swoim strachem - ponawiam pytanie: Czy ktoś Panu za to płaci czy jest Pan użytecznym idiotą ?
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:37:56
  Idea chrześcijaństwa jasno definiuje "pożądanie" - czyli Bóg nam zabrania akceptowania czyjegoś chciejstwa.

  A to, że ktoś coś tam chce - nie znaczy, że musi dostać - przecież to oczywiste.

  Nie rozumiem ciągłej, powtarzającej się debaty w tym temacie.
 • @werka1321 10:52:51
  Też uważam, że trzeba skończyć z tym debatowanie.
  Zaraz po zlikwidowaniu judaizmu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:45:11
  Każdy ma prawo wierzyć w co zechce - nawet w to, ze jest "ponad" z tym, że jeżeli będzie agresywny to kaftan.
 • @Oscar 10:05:28
  ----------------
  "Rabini to problem wtórny, problemem pierwotnym jest Talmud czyli fundament żydowskiej kultury, tożsamości."
  ----------------
  Proszę nie zawężać problemu - tylko do świata materialnego (Kosmosu) - bo sam sobie i innym Pan szkodzisz.
  Wniosek?
  Syn - Boga Ojca - nie dla jaj powiedział kiedyś:
  ***************
  "waszym ojcem jest diabeł..."
  ***************
  Pan jeszcze nie wiesz - Panie Oscar, że On nie kłamał?
 • @zadziwiony 20:57:07
  +5
  Da się żyć.
  Trzeba się umieć tylko z tego cieszyć.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:57:20 Urząd Skarbu Państwa Polaków Polski ...
  ...to właściwa nazwa i ma się zajmować skarbami Narodu Polskiego
  Służąc ludziom
  Jeden jedyny podatek 10% od przychodu z wyłączeniem spadków jak to już Bóg przykazał iiiii
  WSZYSTKO ZNAJDZIE SIĘ NA SWOIM MIEJSCU

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031