Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1311 postów 20732 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

JPII i Putin - epigoni przemijających potęg

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z perspektywy cywilizacyjnej obie te postacie, znakomite, pełnią podobną rolę – jeden w Cywilizacji Katolickiej, drugi Cywilizacji Turańskiej (o ile można ją uznać za w pełni rozwiniętą).

 

 
Analogia jest tak wyraźna, że nawet trudno znaleźć stosowne wyróżniki w opisie tych postaci i roli jaką spełniły (spełniają).
Obaj pojawili się w momencie kryzysu instytucjonalnego, który charakteryzuje sytuacje, gdy spójność ideowa jest naruszona. Coraz więcej sytuacji i okoliczności symptomatycznych dla dezorganizacji wewnętrznej – i to jest widoczne i zauważalne w społeczeństwach akceptujących te idee cywilizacyjne.
W efekcie narasta brak poparcia i podporządkowywania się zaleceniom władz decyzyjnych. Mało tego – niektóre decyzje, podejmowane pod naciskiem grup lobbystycznych, pogłębiają zastrzeżenia tyczące spójności ideowej i powodują dalszą dywersyfikację postaw.
 
Obaj przywódcy wspólnot potrafili znaleźć wyważony środek, konsensus między grupami wpływu i jednocześnie załagodzić zewnętrznie odbierane poczucie niespójności. To drogą bądź dialogu, odcięcia najbardziej radykalnych środowisk, czy w końcu umiejętnym „zamieceniu pod dywan” kompromitujących, a niespójnych z ideologią spraw.
Jednocześnie zachowali i wzmocnili grupę konserwatywną pragnącą odtworzenia potęgi wpływu obu idei.
 
Można sądzić, że obu tym przywódcom się to udało. Wpływy KRK, może nie wzrosły istotnie, ale na pewno został utrzymany stan posiadania.
Bardzo podobna sytuacja jest w Rosji.
 
I teraz warto zastanowić się nad dalszym losem obu potęg. W ciągu kilkunastu lat od śmierci JPII wpływy KRK zaczęły gwałtownie spadać. Gorzej. Zanik wpływów dotyczy najsilniejszych filarów potęgi – czyli kraju takiego jak Polska, ale też w innych dzieje się podobnie.
Czy w przypadku Rosji „po Putinie” należy spodziewać się podobnych zdarzeń?
I w jednym, i drugim przypadku nie usunięto przyczyn powodujących degenerację idei. Zatem niespójności mogą pojawić się w każdej chwili rozsadzając system. Spójność jest obecnie gwarantowana osobą przywódcy. Jak widać Franciszek nie ma poparcie wszystkich grup i koterii. Co może czekać Rosję, gdy skończy się „era Putina”? Czy istnieje szansa, że pojawi się równie silny przywódca? Doświadczenia wskazują, że jest to raczej niemożliwe.
 
Fenomenem jest tu to, że zdarzenia w KRK wyprzedzają te w Rosji. Można zatem obserwować i porównywać ze sobą fazy zmian. Ciekawe obserwacje.

KOMENTARZE

 • 5*
  Ja tylko króciutko: trafiła kosa na kamień.
  A to, że turańska nie w pełni wykształcona... no to jasne, a jak miałaby niby być? Tam za silne wiatry na tych pustkowiach wieją...
 • @ Autor
  "JPII i Putin - epigoni przemijających potęg

  Z perspektywy cywilizacyjnej obie te postacie, znakomite..."

  Lolek to znakomity, ale sługus usraelitów na odcinku religijnym - taki podstawiony mufti jeśli porównać do okupacji Palestyny - dżihad, dżihad, a Izrael ciągle większy. Efekt z PRL ten sam.
  Jego wybór (program "Habemus Papam!- obecnie w fazie "Santo Subito!) to było tylko zewnętrzne uturbienie na płaszczyźnie religijnej polskiego majdanu jakim bez wątpienia był "karna - wał solidarności" . Kurde, nawet wejście Rutkiewicz na Mount Everest dograli w tym samym dniu. Szanowny i szczęśliwie zaszczepiony Berkeley72 wspominał coś napomknięty przeze mnie o oficerach łącznikowych całej wyprawy, obozach itp, ale przecież oczywiście "absolutnie nie mogło chodzić" o dogranie z "Habemus Papam!". Absolutnie...

  Rolę Putina natomiast widzę tu odwrotnie - on jakoś ogarnął raban po majdanie (tzn po rosyjskiej wersji majdanu, czyli "rozpierstrojce"- prawa autorskie chyba Hanny Kazahari) do którego "karna-wał solidarności" był tylko mazurkiem wygrywanym na jednym z wielu fortepianów - inne fortepiany to oczywiście kosmos, zbrojenia, olimpiada (klasyczny "biały słoń") czy wreszcie Afganistan.

  Tak to widzę.
  Inaczej. Ale 5* za oryginalność oczywiście daję, bo takiego ujęcia tematu nie widziałem.

  Ukłony
 • @ Autor
  "Można sądzić, że obu tym przywódcom się to udało. Wpływy KRK, może nie wzrosły istotnie, ale na pewno został utrzymany stan posiadania.
  Bardzo podobna sytuacja jest w Rosji."

  Znów widzę to inaczej. Rosja odzyskuje wpływy jako mocarstwo, a Bergolnięty został pacha-papą, z atrybutem papiestwa w postaci strzykawki ze "wszczepionką". A to przez to, że zaczął głosić wiarę kowidową zamiast dawidowej ;-)

  Jeśli idzie o widowiska to mi podobała się szopka z kosmitami w Watykanie (czyżby powrót do źródeł wiary???) oraz odpalenie pocisków przez rosyjską marynarkę jeziorną "Morza" Kaspijskiego w kierunku "państwa" islamskiego.
  Inny rodzaj szopek, inne przyczyny, ale i procesy wg mnie zupełnie odwrotne.
 • @Jasiek 13:14:08
  kwiatka Ci nie wyślę, ale lubię Cię czytać!

  :) pozdrowienia
 • @JimA 13:23:42
  "kwiatka Ci nie wyślę"

  Oj, to dobrze! :-)
  U mnie w tych sprawach klimaty nadal tradycyjne ;-DDD

  Pozdro!
 • @Jasiek 13:22:51
  Sprawdźmy co na to Pan Wojtas.
 • Wszystko jest wręcz odwrotnie
  i dlatego nie rozumiem jakim cudem doszedł pan do wniosków których doszedł.
  Nie ma gorszego nieszczęścia niż wiara we własną propagandę.

  Cała moc JP II zasadzała się w medialnym piarze.Każdy przecież widział że jako intelektualista JP II jest wtórny a jako kaznodzieja mierny.Ale ponieważ większość ludzi ustępuje pod presją "medialnych autorytetów" przeto owa większość przyjęła do wiadomości że JP II jest postacią wyjątkową.Skończył się piar skończyła się chwała.Można powiedzieć "albowiem prysły zmysły"

  Zaś Putin mniej więcej do 2008 nie miał w mediach "swojej reprezentacji".
  Nawet gorzej;wszystkie media miał przeciwko sobie.(mowa o rosyjskich mediach).Prawda o Putinie musiała mozolnie wydobywać się spod ton oszczerstw i manipulacji.
  Dopiero około 2012 roku siły proputinowskie zdobyły w kilku centralnych telewizjach przyczółki dzięki czemu widzowie już nie musieli dowiadywać się z Echo Moskwy co Putin powiedział a czego nie powiedział.Wiele istotnych materiałów nakręconych przez telewizje jeszcze w czasie pierwszej kadencji czyli 2000-2005 pokazano w telewizji dopiero w 2012 w formie materiału użytego w kampanii wyborczej.

  Może sobie Wojtas obejrzeć bo mają formę serialu dokumentalnego "Niebezpieczne zerowe" . Obejrzeć i uświadomić że dopiero w 2012 telewidzowie mieli okazję zobaczyć to co skrzętnie przed nimi ukrywały jelcynowskie i pojelcynowskie medialne złogi.

  https://www.youtube.com/watch?v=a1HGLwHroKM
 • @ Autor
  "Analogia jest tak wyraźna, że nawet trudno znaleźć stosowne wyróżniki w opisie tych postaci i roli jaką spełniły (spełniają)."

  Lolek nie spełnił. On nawet po śmierci robi za autorytet. Żaden "religijny Chruszczow" z referatem jeszcze nie wyskoczył ;-)
  Ciekawe czy z Bolkiem będzie podobnie.
  No i czy pogrzeb będzie taki jak miał Mandela, co to przez Reagana za terrorystę uznany był, a tu inny prezio na stypę zawitał. Ach, te "mundrości etapa"... :-(
  Ale obstawiam, że jeśli nadal będzie można Bolka wykorzystać po śmierci, żeby przygrzać Putinowi, to i pogrzeb będzie jak trzeba. A co! Nowej wersji nowiczoka Ruscy nie wynaleźli? To nic jak nie. Przekaziory powiedzą co trzeba i ludzie będą mieli (jak to zasugerował Szanowny i również szczęśliwie zaszczepiony Oświat) informację z pierwszej ręki.
 • @JimA 13:25:44
  "Sprawdźmy co na to Pan Wojtas."

  Wyczuwam... bana.
  Albo i urlop na portalu.
  Oby nie dożywotni, za świętych obcowa... tzn obrażanie.
 • @Jasiek 13:14:08
  //Ale 5* za oryginalność oczywiście daję, //

  Oryginalność?
  Tematowi można zarzucić wszystko tylko nie tego że jest "oryginalny".
  Nie jest.Przeciwnie,jest efektem stereotypowych wyobrażeń.Zaś hołdowanie stereotypom nie jest najlepszą rekomendacją intelektualnej możliwości wyznawcy.
 • @ikulalibal 13:43:25
  Dla mnie oryginalność wynika raczej z tego, że zazwyczaj zestawiam Lolka z Bolkiem. Zestawienie z Putinem jest dla mnie rzeczywiście czymś nowym :-)

  Nie wiem co się ostatnio dzieje. Wczoraj Oświat się "wysłowił":

  "Muszę znów wrócić do oglądania polskiej telewizji, bo jednak cos zawsze można w niej wypatrzeć. A bez tego jedynie informacji z drugiej ręki."

  Ręce mi opadły ;-DDD

  https://oswiat.neon24.pl/post/163928,co-na-polskiej-wsi

  Ale z Twoim "Wszystko jest wręcz odwrotnie" w odniesieniu do koncepcji Autora całkowicie się zgadzam.

  Pozdro!
 • @Jasiek 13:14:08
  Obaj umieli skonsolidować swoje "strany".
  Nie można odmówić wielkości tym postaciom. Ale ocena - może być czyniona tylko z perspektywy cywilizacyjnej. Ich wpływ na różne działy życia może być różnie oceniany - jak choćby JPII i sprawa polska.
 • @Jasiek 13:22:51
  Rosja najwyższym wysiłkiem utrzymuje stan posiadania.

  Niemniej - porównując to z USA - jest dalej potęgą.
 • @ikulalibal 13:33:07
  Ograniczone myślenie.

  Potęga KRK nie na dywizjach o które pytał Stalin, a na oddziaływaniu na mentalność człowieka polega. Zatem trafnie Pan zauważa, że moc JPII na medialnym pijarze była oparta. Bo zawsze na tym polega oddziaływanie idei.
  Zatem - brak zdolności do logicznych wniosków o wyższym stopniu uogólnienia.

  Nie chce mi się wyjaśniać tych kwestii - bo chyba nie ten poziom myślenia.
  Pytanie: czy z braku inteligencji, czy z racji ideowych klapek na ślepkach?
 • @Jasiek 13:55:45
  "Wszystko jest odwrotnie" - chyba w waszych głowach, skoro nie kojarzycie takich powiązań.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:30:56
  ""Wszystko jest odwrotnie" - chyba w waszych głowach, skoro nie kojarzycie takich powiązań."

  A Pan kojarzy te, które wymieniłem?
  Dla mnie "Habemus Papam!" to tylko element układanki mającej zniszczyć Blok Wschodni.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:30:56
  ""Wszystko jest odwrotnie" - chyba w waszych głowach, skoro nie kojarzycie takich powiązań."

  Ja je kojarzę, ale wg mnie są sztucznie zestawione.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:28:48
  "Zatem trafnie Pan zauważa, że moc JPII na medialnym pijarze była oparta. Bo zawsze na tym polega oddziaływanie idei."

  Idea jednak musi mieć swój nośnik.
  Aby była tak znacząca jak katolicyzm, to musiała zostać wytworzona potężna struktura. Teraz rola struktury jest już mniejsza, bo pojawiły się media. A te są w rękach "starszych i mądrzejszych". Dzięki ideowej elastyczności mogą one wywijać ideami ile wlezie. W przypadku KRK i kowid mamy natomiast widowiskowe wyłożenie się na spasione brzuszyska episkopatu, a ideowo giętkie media nie dość, że się nie wyłożyły to przykładnie chłostają "foliarzy" i jak będzie trzeba, to zaraz nam zaserwują nową "postępową" koncepcję i otworzą nowy front ideologiczny.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:30:56
  //nie kojarzycie takich powiązań. //

  Nie kojarzę.
  Dla mnie facet który do fizycznej sprawności i harmonijnej rzeźby ciała doszedł długimi latami ćwiczeń i facet który osiąga to za dwa kwartały przy pomocy sterydów anabolicznych,to dwaj różni faceci.Dwa różne osiągnięcia i dwa różne skutki.
  Jeśli nie widzi pan różnicy między kredytem a rentą od dobrze ulokowanego kapitału to znaczy że coś z panem nie tak.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:21:23
  "Obaj umieli skonsolidować swoje "strany""

  Zgadza się. Ale Lolek z ekipą robił to na polecenie grandziarzy, a Wowa jednak przeciwko nim.
  Pierwszy nadal ma globalne media po swojej stronie, drugi wprost przeciwnie.

  Niby można powiedzieć, że grandziarze się trochę zakiwali, ale słyszałem, że dzięki wierze kowidowej propagowanej także przez bergolniętego następcę Lolka, udało im się zwiększyć stan posiadania o... 40%. Ależ z nich szczęściarze.
 • @ Autor
  "Co może czekać Rosję, gdy skończy się „era Putina”? Czy istnieje szansa, że pojawi się równie silny przywódca? Doświadczenia wskazują, że jest to raczej niemożliwe."

  Doświadczenia tak, ale myślę, że trzeba już tu uwzględnić nowy czynnik, czyli stabilizującą rolę Chin.
  Nie potrafię na razie wskazać płaszczyzny na której stabilizacja wymiany/zmiany generacji władzy w Rosji mogłaby się odbyć na 100%, ale podejrzewam oddziaływania antyglobalistyczne i monetarne.
  Upływ czasu może sytuację rozjaśnić.
 • Degeneracja i zmierzch systemów
  Muszę szanownemu Wojtasowi pogratulować ciekawego i w dużym stopniu właściwego zestawienia dwóch cierpiących na chorobę systemów władzy i ideologii ( w zasadzie są to ideologie przetrwania, a raczej przedłużania agonii).

  Dla czytających po rosyjsku polecam wywiad rzekę. Jak znajdę czas, to może przetłumaczę.

  Obie osoby występujące w wywiadzie ( D. Gordon i S. Pugaczow, to w dużym stopniu operacyjne kanalie, ale z treści wywiadu wyłania się jednak bardzo ciekawa monografia schyłku systemu i obraz bezideowej pasji władzy oraz rosnącej miałkości " zbiorowego Putina".

  https://gordonua.com/publications/byvshij-blizhajshij-drug-putina-milliarder-pugachev-ja-skazal-putinu-vyberi-mesto-gde-tebja-pohoronit-on-otvetil-ja-zhit-tolko-sobralsja-zachem-mne-eto-otstan-1573874.html

  P.S. Przewidziane jest atak komisarza @ikulalibala :))))
 • @Jasiek 15:00:02
  Skończy się "era Putina" i zacznie się "era Szojgu".
  A jak się skończy "era Szojgu" zacznie się "era Prilepina".
 • @stanislav 15:10:45
  "Degeneracja i zmierzch systemów"

  Wiedziałem, że Pan "przyjdzie" ;-)
 • @Jasiek 15:13:50
  Zawsze zerkam na coś, co jest ciekawe.
 • @ikulalibal 15:11:48
  "Skończy się "era Putina" i zacznie się "era Szojgu".
  A jak się skończy "era Szojgu" zacznie się "era Prilepina"."

  Nie wiem czy Szojgu da radę. I czy będzie miał "drugi garnitur" ludzi równie dobrych jak np. Ławrow.
  Oby się ułożyło.
 • @Jasiek 14:54:25
  JP II tak bardzo skonsolidował społeczeństwo że już w 1990 roku cała Solidarność,KRK,wszystkie KOR-owskie autorytety,musiały silne zewrzeć pośladki by światowy autorytet,noblista Wałęsa ,nie przerżnął wyborów z nikomu nieznanym Tymińskim.
 • @Jasiek 15:13:50
  Dla "równowagi psychicznej", aby nie poczuł się pan " zagubiony i zmanipulowany" polecam:

  https://dentv.ru/programs/obschestvo/plan-shoygu-na-chto-gotova-vlast.html

  https://dentv.ru/programs/geopolitika/mid-v-panike-rf-razvalivaetsya-na-tri-chasti-vladimir-lepehin.html
 • @Jasiek 15:15:33
  // I czy będzie miał "drugi garnitur" ludzi równie dobrych jak np. Ławrow. //

  Będzie.
  Pańskie obawy podyktowane są brakiem dostępu do systematycznie napływających informacji.Ja,Monaco, Leonardo i jeszcze kilku innych tutejszych użytkowników nie zastąpi profesjonalnych mediów.
 • @ikulalibal 15:11:48
  Era Ławrowa trwa w najlepsze.
  Era JPII zakończyła się Franciszkiem i kolejnym napadem BW na Europę.
  Pięknie?
 • @Jasiek 14:54:25
  Sądzę, że świat się skończy kiedy umrze królowa angielska, Netanyahu pójdzie do więzienia, a Donald T. zetnie grzywkę. Pytanie: co na to Yakuza, bo Chiny jak w bierkach, wezmą wszystko co się rusza.
 • @JimA 15:47:10
  Nie tyle pięknie co konsekwentnie.Bo jak mówi polskie porzekadło "jaki pan taki kram" czy wznioślej "poznacie drzewo po owocach"

  JPII nie był żadnym autorytetem zaś histeria polskiego tłumu to nie żadna "konsolidacja".


  PS
  zapomniał JimA nadmienić że rak szatańskiej rozpusty kleru,hodował się pod kloszem pontyfikatu JP II w związku z czym jego osobę można rozpatrywać jako globalnego destruktora a nie tylko polskiego czyli lokalnego.
 • @stanislav 15:26:44
  //Dla "równowagi psychicznej", aby nie poczuł się pan " zagubiony i zmanipulowany" //

  i najważniejsze żeby stać na gruncie realizmu.

  https://www.youtube.com/watch?v=N40L665agE0
 • @ikulalibal 16:45:38
  Komisarzu @ikulalibal, wy audycję pod wskazanym linkiem uważacie za poważną ?

  To jeden z przykładów audycji "małych chłopców z politycznej piaskownicy". Takie są zawsze inscenizowane tak na Zachodzie, jak i na Wschodzie zależnie od potrzeb zajmowania głów zmanipulowanych społeczeństw.
 • @ikulalibal 16:06:04
  Okej, możesz mieć swoje zdanie, to: wolny i demokratyczny kraj. Czy uważasz, że kiedykolwiek kościół katolicki namawiał do złego dysponowania majątkiem lub ciałem? To proste pytanie, powinieneś podołać, znając Twoją naturę.
 • @JimA 16:58:28
  //Czy uważasz, że kiedykolwiek kościół katolicki namawiał do złego dysponowania majątkiem lub ciałem? //

  Tak.
  Uważam że kościół katolicki nie tyle "namawiał" co siłą swego autorytetu wzywał do złego dysponowania szeroko rozumianymi aktywami swoich wiernych.
  Co zaś się tyczy "złego dysponowania ciałem" to podejrzewam że JimA ma na myśli problem seksualnych nadużyć w KRK.A jeśli tak to i w tym przypadku całkowita wina leży po stronie Kościoła.Gdyby jego władze wykazały choć 1 promil tej czujności którą wykazały w sprawie "księży patriotów" z czasu głębokiego PRL-u,to temat seksualnych nadużyć wyczerpałby się na pierwszych trzech ujawnionych przypadkach.Fakt że rozrósł się do kosmicznych rozmiarów dowodzi że patronowały temu szczyty kościelnej władzy.
 • Nieuprawnione porównanie.
  JPII to twór globalnej mafii która go przygotowała, ustanowiła na stołku Papieża (poprzednika zlikwidowano)..i dla której pracował aż do śmierci.
  Pracował dla swoich bo sam był żydem i mafia żydowska.
  Jeszcze jeden żydowski przebieraniec (ukrywał swoje żydowskie korzenie i sentymenty udawał Polaka i taką legendę robiły mu mafijne media "Papież Polak" jakie to klasycznie żydowskie.).

  Putin to inna bajka. Prawdziwy Patriota Rosji zawsze w służbie dla Rosji.
  Prawda że jego też mafia może nie wywindowała ale zaakceptowała...
  uważając że taki legalista jak Putin będzie uległy wobec mafii jako że to mafia stanowiła prawo (żydowska duma) w Rosji a Putin miał je stosować.

  Putin przerósł mafię i krok po kroku odzyskuje suwerenność Rosji dla Rosjan dla Narodów Rosji..

  JPII pracował tylko dla mafii żydowskiej.. a Putin przeciw mafii żydowskiej.

  Co do zmierzchu imperiów...
  to zmierzch KK już jest praktycznie zakończony w Europie (została Polska i Chorwacja i tu drastycznie spada liczba katolików).
  Co do Rosji to jest wręcz przeciwnie ..Rosja to wschodzące imperium
  bez imperialnych ambicji kolonialnych ale z ambicjami gospodarczymi
  i możliwościami militarnymi dającymi bezpieczeństwo.
  W Rosji największy nacisk kładzie się na edukację i rozwój gospodarczy w sensie technologicznym, naukowym...
  I Rosja ma sukcesy na największy sukces to wykształcone kadry...
  te kadry zapewnią rozwój.. oni nie Śpią, czytają bywają w świecie...
  pracują nad nowymi rozwiązaniami, ideami...procesami.
  To będzie owocować...a Rosja ma czy ten rozwój finansować.
  Mają wszelkie atuty.. zasoby, bezpieczeństwo, kadry, przestrzeń ...
  i wielkich klientów kooperantów jak Chiny, Indie, Arabowie...
  Azja środkowa... Europa w tym układzie traci na znaczeniu..
  Europa dla Rosji to zadupie rządzone przez zdegenerowane "elyty"

  Watykan już nie ma żadnego znaczenia a Moskwa ma znaczenie i to globalne...
  taka różnica...
 • @Jasiek 13:55:45
  Jasiek, a wiesz co ja jeszcze w telewizji wypatrzyłem?
  A tego to ci nie powiem
  …bo zapomniałem.
  Natomiast na Neonie 24 wyczytałem u Jaśka, że się szczęśliwie zaszczepił Oświat.
  A tego że się zaszczepiłem, to nie wiedziałem!
 • @Jasiek 14:37:10
  Czytam te Jaska komentarze i co róż odnoszę wrażenie, jakby je pisał już po trzeciej i przed czwartą szczepionka, takie one zagadkowe jak u starej wróżki cyganki.
 • Szojgu, Ławrów...
  Ponoć w polityce i na wszystkich innych szczeblach władzy (czy drogi do kariery), miernota dobiera sobie wyłącznie tylko większe miernoty.
  To jest gwarancja stabilności.
  W innym przypadku, zostaje szybko wyrzucony z siodła.
 • @stanislav 15:26:44
  Audycja z wywiadem

  https://www.youtube.com/watch?v=UttgyZCppyA
 • @Oscar 18:27:43
  Gdyby ten Putin był taki wielki jak go widzisz, to nie oddałby Ukrainy w łapy banderowców i CIA i nie dopieszczał żydów w Rosji czy w Izraelu
 • @ikulalibal 17:38:55
  Nie, ja się aż tak nie naraziłem KRK, żeby mnie prześladował seksualnie. Ja tylko, w przeciwieństwie do milionów wiernych, po prostu przeczytałem Stary i Nowy Testament (nie ma znaczenia ile "błędów" w tłumaczeniu popełniono). Dlatego łatwo dysponuję swoim czasem w Niedzielę i nie chodzę do Kościoła, nie potrzebuję spowiedzi ani interpretacji w postaci kazań. Jestem świadomym chrześcijaninem.

  Więc niech Pan nie wchodzi w te krzaki, bo tylko rzepy się do Pana przyczepią. Problemów seksualnych ani kościelnych nie mam; czasami mam problemy z @ikulalibalami... ale, przyznaję, coraz mniejsze. :)

  https://www.youtube.com/watch?v=jM8dCGIm6yc
 • --- jak rozumieć ? w tym przypadku [ państwa podległe ] komu podległe ?.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Przyw%C3%B3dcy_pa%C5%84stw_i_terytori%C3%B3w_zale%C5%BCnych_w_2021#Europa
 • @ikulalibal 17:38:55
  Z drugiej strony ciekaw jestem jakby wyglądała konfrontacja: Ty i Ja. Trzeba mieć trochę siły w rękach... i nie tylko. :)
 • @Oświat 19:04:25
  :))) w życiu nie czytałem większej głooopoty.
 • @Oświat 18:35:03
  "Natomiast na Neonie 24 wyczytałem u Jaśka, że się szczęśliwie zaszczepił Oświat.
  A tego że się zaszczepiłem, to nie wiedziałem!"

  No bo jak w polskiej tv Horban nie wyczytał listy z nazwiskami, to masz tylko informacje z drugiej ręki ;-)

  "Muszę znów wrócić do oglądania polskiej telewizji, bo jednak cos zawsze można w niej wypatrzeć. A bez tego jedynie informacji z drugiej ręki."

  Ale tak na serio - znów się pomyliłem????
  Jest Was trzech na NEonie zaczynających się na "O": Oświat, Oracz i Oscar.
  Pewnie coś mi się w mojej umęczonej głowie przez to pomieszało.
  Muszę się ogarnąć.
  Przepraszam.
 • @stanislav 16:51:21
  Audycje w "rosyjskiej TV" z udziałem takich " wybranych reprezentantów Polski" jak wspomniany T. Maciejczuk ( opcja banderowska), czy J. Korejba ( opcja żydowska) i inni , to od początku do końca "ustawki", najczęściej z udziałem żydowskich prowokatorów w studio ( celuje w tym audycja W. Sołowiowa). Ma to tworzyć stereotyp Polaka - kłótliwego, porywczego awanturnika, rusofoba, faszysty, antysemity itp. itd.


  https://aif.ru/society/media/ty_chto_pridurok_kto_takoy_tomash_maceychuk_i_za_chto_ego_bili_na_tv

  https://www.youtube.com/watch?v=noCi15MbV2c&t=7s

  "Realizm polityczny" w wersji showmana Rusłana Ostaszko, to pop-PR, nie mający nic wspólnego z poważną analizą polityczną.

  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%BE,_%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD_%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87


  https://jour-control.ru/news/ruslan-ostashko-oderzhal-pobedu.html

  https://www.youtube.com/watch?v=0rAwMrO2YHk

  Reagowaliśmy już oficjalnie na takie prowokacje. Przypomnę:

  List polskich środowisk patriotyczno-narodowych do prezydenta W.Putina w sprawie antypolonizmu w audycji telewizji Rossja 1

  W dniu dzisiejszym, tj. 23 kwietnia 2019 r. przedstawiciele polskich organizacji patriotyczno – narodowych przesłali na adres kancelarii prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira W.Putina oświadczenie dotyczące jawnie antypolskich i sprzecznych z prawdą historyczną wypowiedzi jakie miały miejsce w trakcie audycji pt. ” Wieczór z W. Sołowiowem” w dniu 4 kwietnia 2019 r. na antenie ogólnorosyjskiej i mającej zasięg globalny telewizji publicznej Rossija 1. Inicjatorami oświadczenia, o którym mowa, był zarząd partii Polska Patriotyczna i zarząd stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej.

  Powyższa inicjatywa została podjęta zarówno ze względów merytorycznych ( kolportowanie antypolskich kłamstw dotyczących tzw. zbrodni Polaków na Żydach i rabowaniu ich mienia podczas II wojny światowej ), jak również wobec skandalicznego milczenia polskich służb dyplomatycznych w Rosji oraz instytucji rządowych w kraju oraz ośrodka prezydenckiego pana Andrzeja Dudy.

  Antypolska audycja w telewizji Rossija 1 dowodzi, że światowe rewizjonistyczne organizacje syjonistyczne oraz przestępcy związani z „przemysłem holokaust” rozpoczęli proces szkalowania i próbę wymuszenia na Polsce i Polakach tzw. ” odszkodowań’ w atmosferze perfidnie zaplanowanej ogólnoświatowej kampanii kłamstwa na temat sprawców i ofiar II wojny światowej. Oburzająca i karygodna jest bezczynność obecnych władz polskich wobec tych działań. Można odnieś wrażenie, że obecne władze polskie, jak i wcześniejsze ekipy rządowe są wspólnikami w ty dziele poniżania i próbach kradzieży majątku Polaków i ogólnonarodowego majątku państwowego.

  Światowe organizacje syjonistyczne oraz korporacje przemysłowe i banki kontrolowane przez kapitał żydowski chcą cynicznie zarobić na kłamstwie i oszustwie, ale także mając za nic miliony ofiar II wojny światowej, w tym kilkunastu milionów Słowian i kilku milionów biedoty żydowskiej. Tym samym syndykat zbrodni powstały w wyniku sprzęgnięcia w jedną machinę niemieckiego, ludobójczego faszyzmu, i jego współpracowników z innych krajów, z ludobójstwem wielkiego kapitału żydowskiego, kierującego się nienasyconą chęcią zysku oraz obłąkańczą „religijną” ideą wybraństwa – chcą ukryć swoje zbrodnie i winę oraz zamienić się z kata w ofiarę.

  Nieubłaganie nadchodzi czas powrotu do rzeczywistego rozliczenia winnych nie tylko za nieprzedawniane zbrodnie ludobójstwa, ale i za zniszczenia materialne, czekające na odszkodowania na rzecz ofiar ( w Europie były to głownie narody słowiańskie) od właścicieli światowego kapitału.

  PZ

  Treść listu do Prezydenta FR, patrz:

  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2019/04/23/list-polskich-srodowisk-patriotyczno-narodowych-do-prezydenta-w-putina-w-sprawie-antypolonizmu-w-audycji-telewizji-rossja-1/

  Otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie z kancelarii Prezydenta FR o odebraniu wiadomości.
 • @stanislav 19:03:41
  W zasadzie - znaczna część Pana poglądów pokrywa się z moimi - także w tej perspektywie widzenia zależności.

  To, co mi u Pana przeszkadza to brak wiary w moc polskości.
  Ataki na Żydów są tego przejawem. Tylko człowiek słaby (niewierzący w swoje racje) poszukuj wrogów dla wykazania swojej wartości.
  Silny człowiek, czego odpowiednikiem jest polskość, buduje siebie i nie szuka wrogów. Są mu do niczego niepotrzebni. Sam jest "pełnią".
 • @Jasiek 19:32:10
  "Jest Was trzech na NEonie zaczynających się na "O": Oświat, Oracz i Oscar."-

  - cenne spostrzeżenie :)
 • @Oświat 19:04:25
  "Gdyby ten Putin był taki wielki jak go widzisz, to nie oddałby Ukrainy w łapy banderowców i CIA i nie dopieszczał żydów w Rosji czy w Izraelu
  "

  Na tym polega jego wielkość.
  Nic na siłę... Putin nie chce wojny z Ukrainą (mógłby wygrać) Putin chce by sami Ukraińcy dojrzeli.

  Dopieszczanie żydów ? Putin nie chce ustawiać się jako antysemita..
  i ma w tym interes... Putin wie że globalnym bandytą na świecie jest globalna mafia żydowska.
  Ta mafia walczy z Putinem jak tylko może ...a Putin z nią nie walczy (pozornie i świadomie) bo kto ma najlepsze dojścia do kuluarów globalnej mafii niż żydzi ? Putin chce widzieć i słyszeć co globalna mafia knuje... a mafia swoich się pozbyć przecież nie może ..
  Dzięki żydom Putin wie , widzi i słyszy...
  Były głupcem gdy jawnie atakował żydów.

  Ukraina zaraz wróci do siebie a potem do Rosji .. już ich UE i USA porzuciły i sami się pozbawili ruskiej ropy...a dobry Putin nakazuje Gazpromowi sprzedawać Ukrainie ropę żeby nie zmarzli.
  To szachy a nie nawalanie się pałami jak u prymitywnych ludów.

  ale.. jakby co to Putin pałę ma... bo wie że bez niej już by dawno dostał pałą od globalnej mafii.

  Putin jest wielki (a właściwie jego otoczenie bo to zespół)
  Rosja rośnie w siłę i skutecznie paraliżuje globalną mafię w drodze do władzy nad światem...a wszystko bez fajerwerków głównie pod dywanem...grzecznie zgodnie z prawem... z pełnym nieustającym poszanowaniem "partniorów" o których wie że to bandyci.

  A gdy bandyci planują mordować to Putin wyciąga pałę...
  i idzie nad Ukraińską granicę by pokazać że zareaguje gdy bandziory zechcą mordować w Donbasie.

  Na tym polega jego wielkość.. jak najmniej pały.. ale jak trzeba to trzeba.
 • @Oscar 18:27:43
  Komentatorze, pan jakby przeoczył ostatnie 21 lat :))))

  Drobiazg, ale istotny!
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:34:01
  Panie Wojtasie to wszystko pięknie brzmi, ale trzeba znać zagrożenia; tak to nazwijmy, i trzeba przed ZAGROŻENIAMI ostrzegać! bo skąd te dzieci, co to się o własne sznurówki potykają mają to wiedzieć?! No skąd?!
  Sam nie wiem jak to ogarnąć, ale kto jak nie my?
 • @JimA 19:36:51
  " "Jest Was trzech na NEonie zaczynających się na "O": Oświat, Oracz i Oscar."-

  - cenne spostrzeżenie :)"

  Ja na serio czasem mylę te nicki.
  Ale Bolka z Lolkiem nie pomylę nigdy ;-)

  Ukłony
 • @Oświat 18:53:16
  "Szojgu, Ławrów...
  Ponoć w polityce i na wszystkich innych szczeblach władzy (czy drogi do kariery), miernota dobiera sobie wyłącznie tylko większe miernoty."

  Ponoć - słowo klucz.
  Ale dlaczego zapomniałeś o Bajdenie? ;-)
 • @Oscar 18:27:43
  "JPII to twór globalnej mafii która go przygotowała, ustanowiła na stołku Papieża (poprzednika zlikwidowano).."

  Bardzo ważne przypomnienie z tym zlikwidowaniem poprzednika.
  Dzięki :-)
  Pozdro!
 • @Jasiek 19:49:16
  Miedzy Putinem a Bajdenem jest ta mała różnica, ze Putin sobie dobiera współpracowników, Bajdena dobrali sobie ci co go za jaja trzymają.
 • @Oscar 19:38:33
  Twoje rozumienie Putina jest takie młodzieńcze i naiwne.
  Jak był kryzys z Chińczykami na rzece Ussuri, to Rosjanie spalili kilka kilometrów ziemi razem z Chińczykami i do dziś jest spokój.
  Jak Gruzja zaatakowała Osetię, to Miedwiediew, wówczas prezydent, uruchomił siły zbrojne Rosji i Szakaszfili o mało co nie zjadł własnego krawatu.
  Jak był majdan w Kijowie to Putin zalecał Janukowyczowi by ten nie używał siły, zamiast podesłać mu ze dwie setki zielonych ludzików +, Motorolę i Giwiego.
  Nie byłoby sankcji na Rosję, Ameryka wiedziałaby, że pchać się dalej na wschód nie lzia, bo tam zaczyna się Ruś i jej agenci dostaną w czapę.
  To jest proste jak drut. Innymi słowy nie trzeba się bać, tylko działać, bo jak zobaczą że się boisz, to zawsze będą cię atakować.
 • @Oświat 22:36:25
  "Miedzy Putinem a Bajdenem jest ta mała różnica, ze Putin sobie dobiera współpracowników, Bajdena dobrali sobie ci co go za jaja trzymają."

  O! Nareszcie piszesz jak bloger :-)
  Pozdro!
 • @Oświat 22:54:51
  Ty byś wolał Stalina zamiast Putina.
  Ja wolę Putina.
  Mniej brutalności to lepsze życie.
  życie to nie film wojenny.. zwłaszcza dla cywilów, dzieci kobiet.. ludzi.

  Putin w świecie zdominowanym przez globalnych bandytów utrzymuje
  a nawet zwiększa swoją wagę, wpływy, autorytet bez wojny ale będąc coraz lepiej przygotowany do wojny.
  i za to go cenię nie tylko jak ..bo z tego wynika jego autorytet na świecie...
  dużo większy niż to wynika z globalnych mediów... które go nienawidzą..
  bo jest przeszkodą w globalizacji świata której nie potrafią pokonać.

  Putin to taki współczesny Ghandi.. no bez przesady..bo potrafi w ostateczności dać w mordę niegrzecznym bandytom.
 • @Oświat 22:36:25
  To Biden ma jaja? No, no...
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:05:33
  Nie no nie w sensie dosłownym.
 • @Oscar 08:42:47
  Zestrzelili Turki rosyjski bombowiec nad Syrią i co ?
  Dał jakiemuś Turkowi w mordę.
  Zestrzelili rosyjski samolot z całym chórem Aleksandrowa i co?
  Dał jakiemuś bandycie w mordę?
  Zastrzelili ambasador a Rosji w Turcji?
  I co ?
  Dalej nico.
  Z zatopioną łodzią podwodną Kursk też ani nie wiadomo kto, ani nie wiadomo za co.
  Zero reakcji. Pardon, zawsze z podkulonym ogonem.
 • @Oświat 11:12:17
  Takie pierdoły są mało istotne w relacjach. Pewien zakres starć jest dopuszczalny.
  Ważne , aby uniknąć konfliktu na dużą skalę. I to się Putinowi udaje, a przy okazji umacnia pozycję Rosji.
  USA ciągle wygrywają... bitwy, ale nie wygrali żadnej poważniejszej wojny.
  I stoją już nad przepaścią.
 • @Oświat 11:12:17
  zestrzelili.. i co ?
  To były prowokacje tak przygotowane by zderzyć ze sobą Rosję i Turcję w obliczu rodzącego się (dziwnego ale potrzebnego) sojuszu, kosztem USA.
  Łatwo zgadnąć kto te prowokacje zlecił (wykonawca to wtórna sprawa).

  Putin nie reaguje jak zakładają jego wrogowie.. i to są szachy Putina.
  Inne reakcje Putina takie jak ty oczekujesz oznaczają wojnę do której chcą wciągnąć Rosję jej wrogowie.

  Putin jeszcze uderzy gdy wrogowie, tak jak ty, uznają że to facet z podkulonym ogonem i nabiorą śmiałości i nieostrożności... wtedy Putin uderzy mając w ręku wszelkie racje prawne i atuty militarne.

  Tak by było na Ukrainie latem gdy banderowcy planowali kolejny skok na Donbas... przestraszyli się ..cofnęli się...
  Gruzini Osetii też już nie ruszą.

  Pozostał Azerbejdżan to ucywilizowania.. tam interesy mają Turcja, Iran,
  Izrael się wpycha i Rosja .
  Jak to Putin rozegra ..nie wiem...
 • @Krzysztof J. Wojtas , Oscar
  Ja rozumiem, że politykę można uprawiać na różne sposoby, ulęgłość w stosunku do Hitlera w sprawie Sudetów i Czech niczym dobrym się nie skonczyła.
  W moim przekonaniu człowiek który latami daje się kopać w d… autorytetu w świecie, ani u swoich rodaków sobie nie zbuduje.
  Ja też miałem jako dzieciak problem.
  Wyższy od innych w klasie, w szkole podstawowej zawsze miałem tą przykrość, że ci mniejsi moi koledzy skakali mi na plecy i próbowali mnie przewrócić.
  Dla nich to była zabawa, dla mnie rzecz przykra i uciążliwa. I tak trwało to latami.
  Dopiero w siódmej klasie, tak mnie to zirytowało, że temu który mi skoczył na barana, gdy się od niego uwolniłem, dowaliłem pięścią w brzuch i to z całej siły.
  Chłopak się skulił zaczął jęczeć. To miało miejsce na przerwie. Jakaś dziewczyna doniosła o tym że pobiłem chłopaka do wychowawczyni.
  Że byłem dobrym uczniem i nie łobuzem wychowawczyni jedynie wspomniała na lekcji, że czasami chłopcy lubią się pobić.
  Od tamtej jednak pory nikt już mi na plecy nie skakał.
  Głupie żarty się skończyły.
  To samo z Putinem.
  Raz by dowalił komu potrzeba i zaraz inaczej Rosję by postrzegali.
  Nie byłoby żadnej wojny, ani mniejszej ani większej, bo z mocarstwem atomowymi nikt wojny nie zacznie
 • @Oscar 12:33:01
  //..Putin nie reaguje jak zakładają jego wrogowie....//

  Jego wrogowie zakładają, wręcz wiedzą, że Putin nie zareaguje i dla tego pozwalają sobie na coraz to nowe zaczepki i prowokacje.
  Raz by zareagował i sytuacja by się diametralnie zmieniła.
 • @Oświat 13:00:07
  Niestety nie...
  Sam jako dziecko miałem podobne doświadczenia...
  Prześladował mnie jakich głupek.. zastraszał groził...dosłownie polował na mnie a ja go unikałem.. a on codziennie na drodze do szkoły czekał by mnie dopaść..
  W końcu dopadł ... i dostał po mordzie bo nie miałem innego wyjścia.
  Potem zniknął mi z oczu.

  Dorośli to jednak nie dzieci...
  zwłaszcza gdy wydają zbrodnicze rozkazy czując się całkowicie bezpieczni... (ryzykują zleceniobiorcy, wykonawcy, mięso armatnie ale nie decydenci..)
  To warto by zmienić... i uderzać w decydentów zbrodniarzy osobiście a nie w ich podwykonawców...
 • @Oscar 13:10:38
  W tym jednak problem naiwny komentatorze, że " zbiorowy Putin" nie ma w planach żadnego uderzenia, gdyż jego ideą jest jedynie podłączenie się do światowej lichwy w bezpieczny dla siebie sposób.

  Światowy, lichwiarski kapitał ma narodowość, ale nie jest na stałe związany z żadnym państwem, a już na pewno nie z USA. Zaoceaniczny Gułag jest jedynie narzędziem światowego pasożyta. Zatem pojmowanie frontu konfrontacji na linii USA - Rosja, to absolutne nieporozumienie. Zresztą ten front już obecnie musiałby się nazywać USA-Chiny. Rosja jest obecnie jedynie języczkiem u wagi, co prawda istotnym.

  W skali globalnej, z punktu widzenia światowego pasożyta, bardziej istotna jest Brytania niż USA.

  Pojmij to swoją odlotową głową szanowny komentatorze @Oscar i tobie podobni.
 • Dość już @Oświat tej intelktualnej swawoli.
  Nie masz pan w tej mierze zbyt wielu argumentów prócz tych które podpowiada głęboka ignorancja.

  Jak wiadomo Rosyjska Federacja (a przed nią ZSRR a przed nim Imperium Rosyjskie),posiada prawa własności sporej części Jerozolimy.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_Compound

  Nie będę pana męczyć pytaniem o szczegóły bo wiem że nie ma pan o tym pojęcia.
  Ale pozostałym czytelnikom krótko wyjaśnię że:akt dobrej woli Persji po tym jak na skutek brytyjskich intryg doszło do napadu na ambasadę Imperium Rosyjskiego oraz zabójstwa urzędników w tym ambasadora i znanego pisarza Grobojedowa.
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D1%8F_%D0%B2_%D1%80%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BC_%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5_%D0%B2_%D0%A2%D0%B5%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5

  Po sekretnym wewnętrznym śledztwie Persowie poznali kulisy zajścia i gwoli okazania dobrej woli przekazali Imperium Rosyjskiemu swoje posiadłości w Jerozolimie.Persja była ich właścicielem nieomal "od zawsze".
  No i jeszcze "kosztowny drobiazg" https://pl.wikipedia.org/wiki/Szach_(diament)

  Gówno pan wiesz panie Oświat co dzieje się w świecie "dyplomacji za zamkniętymi drzwiami".
  Gówno pan wiesz tak o przeszłych wydarzeniach a już tym bardziej o bieżących.

  Lepiej ulep pan coś z gliny albo namaluj na płótnie.Rób wszystko byle nie wypowiadaj się o rzeczach o których nie masz pojęcia.
 • @stanislav 13:23:32
  Przecież Putin został przez Jelcyna czyli przez globalną mafię namaszczony na Prezydenta... nie musiał się starać.. o względy...został posadzony przy mafijnym torcie ...
  Putin jednak konsekwentnie odsuwa mafię od Rosyjskiego Tortu i nie tylko od rosyjskiego....
  Putin realizuje to o czym mówi...świat poligonalny.. z wieloma kulturami, Narodami interesami.. współpracujący ze sobą na zasadach wzajemnych korzyści...

  Putin to taki właśnie ideowy naiwniak..
  ale jednocześnie trzeźwy szachista który wie z kim ma do czynienia...
  będąc w KGB ma dobrze ukształtowaną psychikę i hierarchię wartości.
  Trzeźwy, skuteczny, ideowy...

  Tak widzę Putina.
 • @Oświat 11:12:17
  "Zestrzelili Turki rosyjski bombowiec nad Syrią i co ?
  Dał jakiemuś Turkowi w mordę.
  Zestrzelili rosyjski samolot z całym chórem Aleksandrowa i co?
  Dał jakiemuś bandycie w mordę?
  Zastrzelili ambasador a Rosji w Turcji?
  I co ?"

  I jajco.
  Trzeba być nieźle "z pierwszej ręki", żeby przynajmniej nie podejrzewać, że ktoś podjudził i chciał zamieszać.

  Co do "Kurska" to jeden okręt amerykański uszkodzony jakoś dopłynął do stanów, drugi schował się w Norwegii. A jak sprawę załatwiono na szczeblu dyplomatycznym to nie wiem, ale rezultat jest taki, że nie było wymiany nuków i dobrze poinformowany przez polską tv, a zatem "z pierwszej ręki" Oświat może szarpać za nogawkę i podglądać studentki na plaży.
 • @ikulalibal 13:57:59
  //...Imperium Rosyjskiemu swoje posiadłości w Jerozolimie...//

  Oczywista oczywistość jak mawiał klasyk.
  Imperium rosyjskie miało posiadłości w Jerozolimie.
  Wierzę bo muszę. Miało też Alaskę i Kazachstan i kilka innych obecnie państw Azji, miało posiadłości w Warszawie i okolicach, miało swoje cerkwie i pomniki, miało Kijów i Zaporoże i miasto Rygę i o mało co a by miało Istambuł.
  Miało.
  Twój komentarz równa się twojej impertynencji. Co w nim chciałeś powiedzieć?
  Że czym mam się zajmować.
  Nie twój wybór i zbędne twoje porady.

  //…Lepiej ulep pan coś z gliny albo namaluj na płótnie..//

  Mogę czemu nie, lecz czy jesteś bidulo w stanie za to zapłacić?
  Masz kasę, czy tylko dziobem umiesz kłapać
  Nie masz kasy, zamknij dziób.
 • @Oświat 16:29:58
  //Oczywista oczywistość jak mawiał klasyk.
  Imperium rosyjskie miało posiadłości w Jerozolimie. //

  Musiałeś się pan zdenerwować bo przecież była mowa że "ma" a nie że "miało". Miało,ma i mieć będzie.
  O ile czas przeszły jest uzasadniony w odniesieniu do "Ruskiej Kalifornii" https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_colonization_of_North_America
  czy Alaski to prawo własności do wymienionych terenów Jerozolimy czy choćby Pribałtyki ciągle jest w mocy.
  /In Nystad, King Frederick I of Sweden formally recognized the transfer of Estonia, Livonia, Ingria, and Southeast Finland (Kexholmslän and part of Karelian Isthmus) to Russia in exchange for two million silver thaler, while Russia returned the bulk of Finland to Swedish rule /

  Mam nadzieję że nie jest pan przeciwnikiem świętości prawa własnościowych? Do czegóż byśmy doszli negując to aż strach pomyśleć.
 • @Oscar 15:03:33
  Pisze pan : " trzeźwy szachista"... "Trzeźwy, skuteczny, ideowy..."

  Proszę o szczegóły tej " skuteczności" i " ideowości" wg. pana.
 • @stanislav 17:16:49
  "@Oscar 15:03:33...
  Proszę o szczegóły tej " skuteczności"

  Przecież Pana nic nie przekona. Co najwyżej powkleja skopiowany spam jak Kula Lis.
 • @Oświat 16:29:58
  "Imperium rosyjskie miało posiadłości w Jerozolimie."

  Rosja dalej ma (głównie cerkiew rosyjska) i Izrael tego nie kwestionuje.
 • @ikulalibal 16:47:37
  Komisarzu @ikulalibal, no może dosyć tej talmudycznej sofistyki.

  Sprawy są dosyć proste. Te tzw. "prawa własności" są funkcją siły politycznej. Ta z kolei jest funkcją samowystarczalności gospodarczej i siły militarnej. Oba te czynniki nic lub niewiele znaczą jeśli nie stoi za nimi konkretna idea.

  Rosja " zbiorowego Putina" wzorem i śladem swoich poprzedników i protektorów zmonetyzowała ideę i dlatego konsekwencje tego widzimy we współczesnej Rosji. Zmonetyzowanie idei, czyli przyjęcie żydowskiego światopoglądu będzie gwoździem do trumny Rosji.
  Jeżeli się z tym zerwie, to są szanse na przyszłość. Nie zrobi tego niestety środowisko " zbiorowego Putina", gdyż ma zmonetyzowanego ducha.

  Wikipedycze rozważania komisarza @ikulalibala warte są funta kłaków.
 • @stanislav 17:48:56
  "Te tzw. "prawa własności" są funkcją siły politycznej. "

  Tak uważał Marks i miał rację. Prawowici właściciele ziem amerykańskich to Indianie. Ale byli słabsi i zostali wywłaszczeni.
 • @stanislav 17:48:56
  Nie mam wielkiej nadziei, że coś do Pana dotrze ale podam ten link:

  https://m.youtube.com/watch?v=MJ9MpvXz6JQ
 • @stanislav 17:16:49
  Jest kilka przykładów...
  Politycznie wprost Putin nie wiele może bo zachodni bandyci łamią wszelkie zasady gry politycznej i sprawiedliwości sądowej.
  Ale są przykłady...
  Zielone ludziki na Krymie...pełne zaskoczenie, zero ofiar śmiertelnych, pełne poszanowane przegranych zaskoczonych Ukraińców (mogli jak chcieli wracać na Ukrainę.. Krym to takie nasze województwo dolnośląskie lub inne podobne... To kunszt na poziomie Stanu wojennego Jaruzelskiego..
  Putin zrobił to bo wiedział że Po Majdania USA miały zająć miejsce w Rosji w bazach na Krymie....a to oznaczało strategiczne zagrożenie dla Rosji i niemożność bez wielkich zadym wywalenia stamtąd USA.

  Polska PISU niestety próbuje zrobić to samo ca banderowcy z Krymem..
  Różnica taka że Amerykanie chcieli baz na Krymie.. a w Polsce im bazy nie są potrzebne.. znacznie niższa wartość geostrategiczna (Krym to dominacja nad morzem czarnym).

  Drugi przykład to Syria.. praktycznie przegrana mordowana przez wyposażanych przez tzw. zachód terrorystów.
  Putin przy pomocy kilkunastu samolotów (rotacyjnie) oraz wsparciu na poziomie wywiady i dowodzenia siłami Syryjskimi (taktyka walki)
  odwrócił sytuację w Syrii... a po drugiej stronie byli terroryści (zbrodniarze bez ograniczeń moralnych) zbrojenie przez wszystkie kraje UE ..głównie wschodniej ... magazyny z bronią w Polsce, Bułgarii, na Ukrainie, w Rumunii zostały dosłownie wyczyszczone z postsowieckiej broni...wszystko szło do terrorystów... do tego nieograniczone dostawy Japońskich Pickapów.. i wsparcie wywiadowcze USA, W.Brytanii, Francji.. Izraela.. liczne zbrodnicze prowokacje z bronią chemiczną organizowane przez zachód (terroryści to tylko wykonawcy)
  Poważny przeciwnik, poważne zasoby ludzkie i materialne...
  Putin to rozwalił kilkunastoma samolotami, wywiadem i wsparciem dowodzenie (taktyką walki).
  Do tego Putin wytestował w Syrii wiele nowych rodzajów broni i je zmodyfikował wg uzyskanych doświadczeń...
  dalej ..zmasowany atak 120 tomahawków na Syrię Putin skutecznie zneutralizował przy pomocy swojej broni elektronicznej..

  Bombardowania Syrii przez Izrael.. Putin paraliżuje ale ostrożnie bo potrzebuje żydów jako wtyczki w globalnej mafii żydowskiej...
  tu Putin ma ważniejsze strategiczne interesy z żydami.... nie może tego zaprzepaścić waląc Izrael po łapach...
  Informacja o planach wroga jest ważniejsza niż dywizja czołgów choćby najlepszych.

  Z innej nie wojennej beczki..
  NS2 od początku pod górkę liczne przeszkody stawiane przez wrogów Rosji... dokończył ba ulegał naciskom wrogów tak że w końcu znaleźli się w potrzasku na własną prośbę... chcieli kupować gaz na giełdzie to mają, chcieli kupować LNG od USA ..to mają...ceny kosmiczne giełdowe jak chcieli...
  chcieli odebrać Gazpromowi 50% przepustowości gazociągów z Rosji to mają... tylko nikt nie chce kupić tej przepustowości.. Gazprom przesyła przez swoje 50% a to a mało dla Europy...
  idzie zima ceny kosmiczne ... NS2 gotowy... Putin czeka na decyzje Niemców w sprawie "więcej gazu" ...Putin mówi chętnie ale prawo które nam wbrew naszej woli narzuciliście nie pozwala na więcej...
  To wy musicie podjąć odpowiednie decyzje.. Rosja swoje zobowiązania wykonuje. Teraz Rosja zarabia gigantyczne pieniądze sprzedając mniej gazu ... a wszystko zawdzięcza zachodowi i wrogom umiejętnie wpuszczanym w maliny.

  Kolejny przykład .. dobry Putin nakazuje Gazpromowi sprzedawać gaz na wrogą Ukrainę... wbrew polityce Ukrainy...
  łaskawca zdobywa wdzięczność Narodu Ukraińskiego... to inwestycja na przyszłość...

  i wiele innych przykładów...
  korytarze humanitarne dla przegranych (zaszachowanych zachodnich bandytów w Syrii i dla ludności cywilnej nawet tej wrogiej..)
  To nie słabość ... to siła i mądrość.

  To tak w skrócie ..więcej pewnie dzieje się pod dywanem.. ale tam nie mamy wglądu.
 • @Pedant 18:25:14
  Tak Zachód, jak i Wschód ma swoich specjalistów od PR.
 • @Oscar 18:25:47
  Tak na początek to niech pan przestudiuje skład rady Dyrektorów spółki GAZPROM, a także strukturę akcjonariatu.
 • @stanislav 20:42:11
  Tu nie szkoła.. nie graj pan belfra... nie wydawaj innym poleceń.
  Jak chcesz przekazać jakąś informację, argumenty to przekazuj...
  a nie owijaj w "se poszukaj" .
  To metoda leniwych belfrów.
 • @Oscar 12:34:03
  Pan jesteś z tych uczniów, co to nigdy nie odrabiają lekcji, ale chcą się podobać dziewczynom i opowiadają głodne kawałki na okrągło :)))
  A to dorosłemu chłopu nie wypada.
 • @stanislav 14:37:04
  Pieprzenie...
  Pan jesteś z tych co to uważają że wszystko już wymyślono i napisano ...
  i nie ma innej wiedzy niż ta już napisana.
  Takie są bezpłodne miernoty zaśmiecające uczelnie..

  Ja należę to tych "nieuczesanych" ciągle szukających, posługujących się własnym rozumem, nie cudzym.
  Nie jedną rzecz o której tacy jak pan mówili nie da się to niemożliwe... zrobiłem..
 • @Oscar 14:56:48
  Ja w ogóle nie dyskutuję na temat tego czego pan dokonał w swoim życiu, bo pana nie znam, ale oceniam jedynie pańską niewystarczającą wiedzę na temat współczesnej Rosji.

  Co do pieprzenia, to nie wiem co pan ma konkretnie na myśli, bo skądinąd skojarzenia mogą być zupełnie przyjemne :)))....ale nie wiem, czy pan ich jeszcze doświadcza, i czy w ogóle doświadczył ?
 • @Oscar 14:56:48
  Odnośnie tej nieudanej inwektywy: " Takie są bezpłodne miernoty zaśmiecające uczelnie..", mógłby pan tak coś konkretniej ?!
 • @stanislav 18:41:22
  To nie inwektywa ...to doświadczenie życiowe.
  Znam ten klimat wypowiedzi ... wszystko i ostatecznie wiedzących.
  Konkretnie nie...bo ogólne doświadczenie życiowe.

  Ludzie naprawdę mądrzy mają wątpliwości, z szacunkiem analizują wnioski innych... i starają się dowieść jak jest naprawdę w trybie dowodu, logicznego rozumowania a nie w trybie belfer wie lepiej.
  Tacy ludzie swoją odmienną opinie uzasadniają argumentami nie do odparcia... a belfer nakrzyczy nakrzyczy ostawi palę...
  a tak naprawdę to nie wie jak jest naprawdę pamięta tylko ze ktoś napisał że jest inaczej ale uzasadnić tego nie potrafi bo miernota.

  Tak mnie życie nauczyło.
 • @Oscar 18:57:10
  To ja także tak "z ogólnego doświadczenia życiowego powiem", że z pana wyjątkowa pierdoła nie mająca pojęcia o realnej polityce polskiej i regionalnej.
 • @stanislav 03:19:34
  Znowu zero argumentów i belferska pusta retoryka.
  szkoda gadać...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031