Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
907 postów 15053 komentarze

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Polskość to religia w która Polacy wierzą

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy można wierzyć w Naród Polski?

 

To źle postawione pytanie.

Czy można wierzyć w religię?

To też pytanie nie do końca adekwatne do problemu.

 

Czym jest religia?

To zbiór poglądów i rozumienia wartości  ustalonych w danej wspólnocie religijnej.

Religia może być narzucona– i wtedy nie ma nic wspólnego z wiarą; jest wypełnianiem powinności nakazanych wymuszoną przynależnością do wspólnoty. Narzucenie może mieć charakter „siłowy” – czyli w duchu „czyja władza, tego religia”, bądź roszczeniowy, gdzie spoiwem jest strach przed karą, bądź oczekiwanie nagrody.

Wiara w tezy religijne w żadnym stopniu nie jest połączona z religią; można wierzyć w zupełnie inny system wartości ale z racji wypełniania powinności religijnych być przykładnym członkiem wspólnoty.

Te wszystkie przypadki znamionują system niewolniczy dla którego najwygodniejszą strukturą organizacyjną jest hierarchia.

 

Religia może też być połączona z wiarą, że wspólny system wartości jest najlepszym sposobem organizacji współżycia społecznego w zgodności z zmierzeniami Stwórcy.

W takim przypadku powinności wynikające z przynależności do wspólnoty wypełnia z poczucia obowiązku.

Chyba najtrafniej ujął to Dmowski w stwierdzeniu: „Polakiem jestem i mam obowiązki wynikające z przynależności do Narodu Polskiego”.

 

Naród jest więc, w takim rozumieniu,  nie tyle  wspólnotą krwi, co wspólnotą uznawanych i kultywowanych wartości. Czyli nie jest to także wspólnota terytorialna; na jednym terenie mogą żyć różne narody. Tyle, że wyznając różne systemy wartości należy określić zakres wartości wspólnych. To zaś w dłuższej perspektywie prowadzi do ukształtowania się wspólnoty narodowej nowego typu, gdzie ustalony zostaje wspólny system wartości w szerszym zakresie.

 

Takie są odniesienia i zasady tworzenia narodów. Katolicka wspólnota religijna działa dokładnie wg tych reguł: wspólny system wartości dla wszystkich narodów wchodzących w skład katolickiego uniwersum.

Czy taki model jest do zaakceptowania?

Oczywiście – tak, wszak pod warunkiem, że nie jest to system sprzeczny z wartościami podstawowymi. Podstawą katolicyzmu jest Ewangelia. A tam są jednoznaczne wskazania Chrystusa, aby tworzyć strukturę egalitarną, a nie hierarchiczną. 

 

Jeśli zatem porównywać polskość i katolicyzm traktowane jako religie, to widać, że istnieje wspólnota wartości w odniesieniu do Ewangelii. Dalej jednak pojawiają się różnice. Z racji wartości niesionych przez polskość nastąpiło „ujednolicenie”, a przynajmniej jego próba, polskości z katolicyzmem w dawnych wiekach. Obecnie zauważalne są coraz większe różnice. Kard. Wyszyński w czasie zagrożenia dla Kościoła odwołał się do „ludowej religijności”, czyli polskości i dzięki temu Kościół w Polsce przetrwał.

 

Czy obecnie Kościół Katolicki może narzucać swój model tworzenia uniwersum?

Pierwszym jest pytanie, czy prezentuje wartości uniwersalne, bo samo powoływanie się na naukę Chrystusa – to trochę za mało.

Tu zaś, pośrednio, widać braki. Gdyby te wartości były uniwersalne, to szybko dałoby się wyłonić zakres wspólny dla wszystkich ludzi. Tymczasem katolicyzm w obecnej postaci odrzucany jest w wielu regionach świata. Mało. Coraz więcej ludzi odchodzi od Kościoła lub traktuje zalecenia jako nic nie znaczące postulaty. Łącznik jakim było zagrożenie karą i obietnica zbawienia – przestał działać nawet na najzagorzalszych fundamentalistów.

 

Tymczasem następuje odrodzenie wiary w polskość jako systemu wartości pozwalającemu zgodnie współżyć. Tzw. katolicy, którzy odrzucają polskość , starają się wykazać, że wartości narodowe są wynikiem indoktrynacji Kościoła. Rzekomo Polak musi być katolikiem.

Takie ujęcie, wobec braku ujednolicenia systemu wartości i  nieprzestrzegania pierwotnych, pochodzących z Ewangelii, każe takich „katolików” traktować  jak g... przyczepione do okrętu, a głośno krzyczące, że płynie i jeszcze twierdzi, że wpływa na kurs.

Ostre sformułowanie, ale to jedyna możliwość, aby wskazać, że łączyć nas mogą wartości, a nie hierarchiczna struktura organizacyjna.

 

Polskość to kościół wartości tożsamych z ewangelicznymi, ale których źródło jest w Pierwotnym Przekazie, które Ewangelia przypomina, potwierdza i wypełnia.

KOMENTARZE

 • Z hierarchią to się Kościołowi pokręciło.
  Kościół miał i ma ludziom służyć by mogli duchowo rosnąć, a niestety tak nie jest. W sytuacjach nowych zagrożeń Kościół staje zawsze po stronie silniejszych materialnie i w tym wypadku są to obce korporacje wysysające polskie zasoby ludzkie i naturalne.

  Dzisiaj można jasno powiedzieć Kościół w Polsce to tradycja pomnażania kościelnych dóbr materialnych i wpływów politycznych, kosztem ewangelii i wiernych.

  Stworzony na potrzeby pomnażania dóbr materialnych model polskiego katolika: poddanemu księżu, zakłamanego Polaczka, który gdy wychodzi z kościoła zapomina całkowicie o dekalogu i tylko patrzy jak skombinować następny obojętnie prawy czy złodziejski biznes, jest dowodem złego wpływu ewangelizacji na Polaków.

  Polski Naród nie potrzebuje głupich niewolników, nie potrzebuje leniwych nierobów, nie potrzebuje złodziei i zdrajców. Nauki kościelne jakoś za mało podziałały w Polsce i to jest wina w obszarze polskich katolików fałszywego wpływu Kościoła!

  Oczekiwałem od roku 2003 opamiętania Kościoła w promowaniu naświetlania wiernych i niewiernych polami mikrofalowymi z wież kościelnych.
  http://idb.nowyekran.net/post/87429,stacje-bazowe-mikrofalowe-gsm-i-umts-na-kosciolach

  Oczekiwałem wstawiennictwa przeciwko niszczeniu zasobów wody pitnej, przy poszukiwaniu gazu w łupkach

  http://m.nowyekran.net/9557b126c3883fe97ff4bfe926ac74d5,14,0.jpg

  Oczekiwałem jasnych słów przeciwko przymusowym szczepieniom dzieci. Oczekiwałem po cichu jakiś wewnętrznych badań nad pedofilią księży w Polsce zamiast tego odkryłem 100 procentowe zakłamanie w mediach, najgorsze na całym świecie!
  Patrz
  http://idb.nowyekran.net/post/87636,molestowanie-dzieci-przez-ksiezy-w-polsce

  Oczywiście znaleźli się w kościele wyjątkowi ludzie, którzy poparli zakaz telefonii komórkowej, zakaz poszukiwań gazu łupkowego, zakaz budowy elektrowni jądrowej, zakaz GMO, kontrolę supermarketów – niestety tendencja Kościoła w Polsce do bycia adwokatem biednych jest sporadyczna, przypadkowa jak cuda.

  Może teraz za Papieża Franciszka stanie się tendencją stałą Kościoła Katolickiego służyć interesom religijnym i społecznym ludzi w krajach, w których ma swoje przedstawicielstwa, zobaczymy.
 • @adevo 14:11:15
  No dobra. Teraz już wiemy jakim to pan jesteś wspaniałym człowiekiem W ogóle to cud miód i maliny :P I z tej przyczyny rościsz sobie prawo do pouczania innych. Ale tylko dlatego, że nie znasz pan samego siebie . Myśleć panu wolno co tylko pan zechce (nawet jeśli dotyczy to pańskiej osoby i nawet jeśli ludzie będą pana odbierać inaczej).
 • @adevo 14:11:15
  Myślę, że Franciszek ma rozeznanie i ukierunkowanie. Tylko cy uda mu się realizacja.
 • ?
  Nie za bardzo wiem czemu się czepiać wypowiedzi ideologa ONR-ru, bo spór dotyczy raczej doboru słów. Natomiast myśl zdaje się być taka sama :
  "..Polskość to kościół wartości tożsamych z ewangelicznymi, ale których źródło jest w Pierwotnym Przekazie, które Ewangelia przypomina, potwierdza i wypełnia.."
 • @w.red 15:31:28
  "kościół wartości" - to wskazuje, że jest to forma kultywacji tych wartości.
  To zaś, co napisał Larkowski to przekonanie, że naród te wartości wykreował.

  Różnica niby niewielka, ale z czasem stanie się istotna przy odniesieniach do nowych sytuacji.
  Moje ujęcie, aby wzorować się na Pierwotnym Przekazie i Ewangelii.
  Wersja ONR - skieruje się na nacjonalizm. Wtedy powstaną różnice.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:39:19
  Śmiem zauważyć, że o ile "wartości" są tożsame z "zasadami" i nie obowiązują na każdy dzień tygodnia inne wówczas spór jest bezprzedmiotowy. A czy naród religię czy ona naród kształtuje to rzecz do dyskusji akademickich.
  Przy okazji nacjonalizm wcale nie jest tożsamy z faszyzmem. Zatem nie widzę w nim żadnego zagrożenia.
 • @w.red 15:23:25
  Problem leży w uciekaniu. Może kiedyś napiszę coś więcej, uciekanie i pójście na łatwiznę powoduje kłamstwa.
  Kłamstwo jest łatwiejsze i szybsze.

  Uciekanie to strach strzelenia bramki, typowy dla polskiej drużyny piłkarskiej.

  Uciekanie to natychmiastowe wycieczki osobiste, gdy temat niebezpieczny lub trzeba go pod dywan.

  Pan Wojtas jest atakowany, gdyż stara się otwarcie przemyśleć pewne swoje konstrukcje, a one naruszają interesy kościoła w Polsce.

  Ludzie trzymają z tymi interesami pomimo, że są one jawnie PRZECIWKO nim skierowane. Zatracili Polacy chęć przeżycia?
  Spokojne katolickie ciele dwie matki ssie - myślą sobie..

  Tylko, że aktualnie na takim myśleniu budują globalne korporacje. W nim nie ma miejsca na zmiany władzy i wolność Polaków i Polski.
  Polacy powtarzają wzory zachowania z innych krajów kolonizowanych, również przy pomocy kościoła.

  Uczciwie pisząc, muszę wyznać ono kojarzy mi się z zachowaniem kundli, które szczekają tylko z za płotu, gdy się do nich podejdzie to uciekają.
 • @w.red 16:35:42
  No, nie.
  Naród kształtują wartości, a religia jest sposobem tych wartości kultywowania w formie pozwalającej na wyłączenie rozumu i oparciu się na wierze.

  To należałoby uzupełnić o liturgię i element mistyczny, aby objąć całość zagadnienia. Ale na codzienność - wystarczy.
 • @adevo 16:41:59
  "..Uczciwie pisząc, muszę wyznać ono kojarzy mi się z zachowaniem kundli, które szczekają tylko z za płotu, gdy się do nich podejdzie to uciekają..."po trosze masz pan rację i to jest całe pana szczęście. Bo zamiast ujadać mogą ugryźć, czy przegonić ze swego terytorium i wówczas nie ma "zlituj". Dlatego wiedząc o tym rozsądny człowiek nie będzie drażnił zwierząt
 • @rerak 04:55:35
  Wyjaśnię Panu skąd bierze się mój ambiwalentny stosunek do kleru.

  Po pierwsze ilość przestępstw w wykonaniu księży jest daleko mniejsza niż przeciętna w społeczeństwa.
  Również w odniesieniu do pedofilii itd. Ta kwestia jest ewidentną manipulacją antykościelną dla podważenia zaufania do Kościoła, a pośrednio dla podważenia wartości narodowych. Bo jeśli nawet odrzucam twierdzenie, że Polak to katolik - to nie znaczy, że znaczna część Polaków tak nie uważa.

  Drugie, że nawet te śladowe przestępstwa - to też za dużo.
  Natomiast odrębną sprawą jest rola księży, gdzie można się spotkać z przyznawaniem sobie roli pośredników. Tak to traktuje większość księży starszego pokolenia; nie służba społeczeństwu a pośrednictwo.

  "Ksiądz, jeśli was odwiedza, to to samo co Chrystus miedzy wami".
  Taką role sobie przypisywali.

  Taka postawa prowadzi do stanowiska, że księża z racji święcenia są nosicielami dobra.
  Skoro zaś "dają" tyle "dobra", to jak czasem zrobią coś złego - to przecież niewiele waży w ogólnym obrachunku.

  Dlatego tak łatwo sobie wybaczają różne przywary.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:07:39
  //"Ksiądz, jeśli was odwiedza, to to samo co Chrystus miedzy wami".
  Taką role sobie przypisywali.//

  Zołnierze też noszą mundur jaki dowódcy uznali za stosowny dla wojska.
  Jak przychodził na wioskę żołnierz w mundurze by przynieść wiadomości, nikt nie mówił, że przypisuje sobie bycie generałem, albo że ma grzechy, więc wiadomość jest nieważna.
  Księża to żołnierze Chrystusa.
  Konsekrują chleb, by stał się ciałem i on się staje,masz dowód choćby w Sokółce, potem podają ciało Chrystusa .Mają tę wladzę od Niego.
  Wartości w Kościele to sprawa drugorzędna.

  Chcesz zastąpić księdza w konsekrowaniu hostii?
  Kto nam da chleba żywego jak nie księża, powołani przez samego Chrystusa? Seminarium to nie szkółka dla komunistów, ale powołanie przez Boga, rozeznawane przez Kościół.

  Nic nie rozumiesz tumanie.
 • @SpiritoLibero 16:47:37
  CP rzeczywiście nie jest jakoś specjalnie promowana...

  PS

  · rozpoznajemy cywilizację polską ·

  http://www.youtube.com/watch?v=0_3mPxQFRjk
 • @SpiritoLibero 16:45:24
  Ejże Spirytku.. A Chrystus o tym wiedział ? Bez przesadyzmu a za to więcej pokory.
 • Wojtas jak zwykle manipuluje i szuka kolejnych chętnych do swojej sekty CP
  Teraz, wciska bzdury, że wiara w Cywilizację Polską to powszechna religia w którą Polacy wierzą.

  Nie ma sensu z nim dyskutować. Tutaj zebrane jego herezje i wykazanie jak bardzo jest on niebezpieczny:

  http://miroslaw.szczepaniak.nowyekran.net/post/95464,wszystkie-herezje-wojtasa

  http://m.nowyekran.net/ddf85f609211bccd16a436ab9d91326d,13,0.jpg
 • @
  Co to są wartości?
 • @
  Pan @Avedo w swoich wpisach ma racje. Wystarczy nie być zaślepionym
  lub dwulicowym aby wszystko to zobaczyć na własne oczy i osobiście usłyszeć. Prawda jest "goła"!
 • ---------- wataha już obraduje :))))))
  ------CYWILIZACJA POLSKA solą w oku -tacy patrioci , że zniosą wszystko ! cywilizację łacińską / turańską / Judeopolonię / cywilizację watykańską -każdą !!! jednak Cywilizacja POLSKA -- DZIAŁA NA NICH jak święcona woda na diabła ------- ot święte szatany
 • @Ranger 18:39:52
  To mówisz Pan że Sikorski wymyślił iż "czy chce czy nie chce" to np. taki pan jak Szymon Perski jest Polakiem a nie żadnym Izraelczykiem i koniec
  dyskusji?

  Pójdę dalej. To wszyscy "Polacy" zamieszkujący Izrael mogą w każdej
  chwili wrócić do swojej Ojczyzny gdyż są prawowitymi Polakami?
  (proszę wszystkich głęboko się nad tym zastanowić)
  "Szczwana bestia" z tego Radka!
 • @Ranger 19:35:27
  "A pan tu tylko uprawiasz swoja prywatna politykę, a to nic zmienia"

  Ano nic nie zmienia. Odkąd przeszedłem na "zasłużoną" pisze zawsze tylko
  prywatnie :-) a także dłubie w nosie.... na plaży!
 • @circonstance 16:24:24
  Ptaszku dziobaty...
  Sądzi pani, że obecność Chrystus w hostii wynika ze święceń kapłańskich?
  "gdzie dwaj, lub trzej, spotkają się w imię moje, jestem między nimi...".
  W tumanie bezmyślności , ptaszku, lecisz.
 • @Ranger 16:54:49
  "jeszczem nie widzial Polaka, ktory by odrzucal polskosc"

  Zgoda.
  Ale czy widział Pan inne nacje udające polskość?
  Jakoś takich ostatnio się namnożyło... co jakiś obwieś, to mówią "polak".
 • @Ranger 17:19:46
  Co robisz chłopie
  Tak, tak, glinę kopie.
  Którędy do Lublina?
  Tak, tak, dobra glina
 • @Nathanel 17:37:23
  Dlatego dążę do dyskusji na ten temat.
  Wskazuję swoje opcje, ale nie znaczy, że uważam je za dogmat; jeśli ktoś poda logiczne argumenty...

  Natomiast chciałbym, aby tu, na NE , polskość została zdefiniowana.
  To byłby sukces NE i nas wszystkich.
 • @Ranger 17:48:02
  "Moje dzieci mowia jednakowo trzema jezykami i ..." i nie mają nic do powiedzenia poza "sico".
 • @Nathanel 19:31:03
  Cóż.
  Moim zdaniem czym innym jest posiadanie polskiego obywatelstwa, a czym innym bycie Polakiem. I nie chodzi tylko o kwestie etniczne - raczej o etyczne.
 • Jeszcze kilka takich notek na pudle
  i się wypiszę z tego towarzystwa.

  Spirito Libero, ktoś Ci zapłacił, abyś pogrążał NE?

  Nie wyobrażaj sobie, że ktokolwiek poważny będzie polemizował z tym chłamem Wojtasa.

  Naprawdę szkoda osiągnięć Nowego Ekranu, aby marnotrawili to tacy cynicy, jak Ty i Wojtas.
 • @Nathanel 20:20:43
  Jedna z cech jest zauważalna: pieniactwo.
  To szczególnie u tych najzagorzalszych, którzy nawet nie rozumieją , co to znaczy argumentacja.
  patrz uwagi Rebeliantki i Mind Service'a.
 • @Rebeliantka 20:19:55
  "Jeszcze kilka takich notek na pudle
  i się wypiszę z tego towarzystwa."

  No gdzie pani pójdzie?
  Będzie ktoś akceptował takie rebelianctwo?
 • @SpiritoLibero 20:40:43
  tak sobie myślę: sezon ogórkowy to i repertuar na NE powinien być lżejszy. Jednak aby nie odstraszyć stałych i pracowitych proponuję czasowo zmienić poszczególne zakładki.
  i tak:
  1. zamiast polityki TEOLOGIA POLITYKI
  2. zamiast gospodarki TEOLOGIA GOSPODARKI
  3. Zamiast prawa TEOLOGIA PRAWA
  4. zamiast historii TEOLOGIA HISTORII
  5. zamiast itd...
  6. zamiast K.Katolicki TEOLOGIA TEOLOGII
  same 5 x* jak w banku
 • @Nathanel 20:55:31
  bingo

  dodajmy ze zniechęcanie do działania bo " nic nie da się zrobić" także jest
  takim "mlaskaniem".
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:53:39
  //Sądzi pani, że obecność Chrystus w hostii wynika ze święceń kapłańskich?
  "gdzie dwaj, lub trzej, spotkają się w imię moje, jestem między nimi...".
  W tumanie bezmyślności , ptaszku, lecisz.//

  Uważasz, że świecki może udzielić sakramentu małżeństwa? A może ''dwoje świeckich''? Co to jest wtedy warte widać w Urzędach Stanu Cywilnego.
  Co się dzieje z chrześcijaństwem bez sacrum Kościoła widać u protestantów;- biskupki, ''błogosławienie'' małżeństw homoseksualnych, ''pastorzy'' homoseksualiści mający mężów, teraz legalizacja aborcji i gender przez Zjednoczoną Ligę Luterańską i 35 tys. denominacji protestanckich, czyli tyle samo różnych ''prawd''- interpretacji Pisma Swiętego- ''gdzie dwoje tam ja jestem pośród nich'' nie wystarczy.

  Patrz, myśl i ucz się, zamiast mieć swoje ''pomysły''.
 • @Ranger 21:20:17
  powiedział kiedyś Stanisław Staszic: "czcza li tylko umysłu zabawa". Dlaczegóż by nie traktować tego w sposób rozrywkowy?
 • @circonstance 21:13:58
  Oj, chyba się Pani "wypościła" przez te kilka dni i teraz tylko małżeństwo w głowie.

  PS. Owszem, Kościół uznaje małżeństwo za sakrament, ale ksiądz tylko błogosławi . Nic więcej.
  Małżeństwo - to wola dwojga ludzi bycia razem.
  Jak się wychowuje społeczeństwo, że tylko pod batem wolno coś robić to później nie m mowy o odpowiedzialności.
 • -------------------- ranguś :)))))))))))
  http://www.youtube.com/watch?v=3PT_kzWoNlE
 • jak zawsze skuteczni
  No i "rozjechali posta"
 • @circonstance 21:13:58
  Uczyć głupiego - to kleić skorupy
  lub budzić śpiącego z głębokiego snu.
  10 Nauczać głupiego - to jakby nauczać drzemiącego,
  który jeszcze w końcu zapyta: "A o co chodzi?"
  11 Płacz nad zmarłym, stracił bowiem światło,
  płacz nad głupim, bo rozum zgubił.
  Ciszej płacz nad zmarłym, bo znalazł odpoczynek,
  życie zaś głupiego gorsze jest od śmierci.
  12 Żałoba po zmarłym trwa siedem dni,
  po głupim i bezbożnym zaś przez wszystkie dni jego życia.
  13 Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy
  i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu.
  Strzeż się go, byś nie miał przykrości
  i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim.
  Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie
  i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.
  14 Cóż jest cięższego nad ołów?
  a jak mu na imię? Głupi.
  15 Piasek, sól i bryłę żelaza
  łatwiej unieść, niż [znieść] człowieka nierozumnego.
  16 Jak drewniana belka, wprawiona w budowę,
  nie rozpadnie się w czasie trzęsienia ziemi,
  tak serce umocnione dojrzałym zastanowieniem,
  gdy nadejdzie chwila, nie stchórzy.
  17 Serce wsparte na mądrym myśleniu
  jest jak ozdoba z piasku na murze wygładzonym.
  18 Postawione na szczytach gór cienkie tyczki
  nie oprą się wiatrowi,
  tak serce zalęknione przez niemądre myśli
  nie ostoi się wobec byle jakiego strachu.

  (Mądrość syracha 22)
 • @
  Trzy uwagi:
  1. "Jeśli zatem porównywać polskość i katolicyzm traktowane jako religie"
  To się nazywa w logice błędem kategorialnym.

  2. "jednoznaczne wskazania Chrystusa, aby tworzyć strukturę egalitarną, a nie hierarchiczną"
  To oczywista nieprawda.

  3. "Łącznik jakim było zagrożenie karą i obietnica zbawienia – przestał działać nawet na najzagorzalszych fundamentalistów."
  Najwyraźniej katolicy jakich znam są ultrafundamentalistami ;-)

  4. "następuje odrodzenie wiary w polskość jako systemu wartości pozwalającemu zgodnie współżyć"
  Tu jest następny błąd (powiązany z poprzednim) wynikający z wieloznaczności słowa "wierzyć".
  Wyrażenie "wiara w polskość" ma sens w takim sensie, jak wiara w umiejętności naszych piłkarzy.
  Natomiast w sensie religijnym wiara oznacza coś innego - przede wszystkim wiarę w istnienie Boga.
  Nie musimy przecież wierzyć w istnienie polskości, bo to jest fakt.

  5. "wartości narodowe są wynikiem indoktrynacji Kościoła"
  Że co? Że niby polskość jest ideologią wpojoną Polakom przez Kościół metodami propagandowymi, czy też Kościół uległ takiej propagandzie i powstał odłam będący polskością? Tak czy owak to jakaś bzdura.


  Argument w postaci gówna (nie bójmy się tego słowa) pomijam - choćby dlatego, że w świetle powyższego jest całkiem niezrozumiały.

  Przejrzałem kilka komentarzy. Widzę, że z tekstem wspólnego wiele nie mają. Dziwić się nie należy, bo trudno się odnieść do tekstu, który nie jest zrozumiały.
 • -----MY Polacy -wiara i jakiś śmieć BERTONE -KOSCIÓŁ NARODOWY
  ------------abo ŻADEN ----CYWILIZACJA POLSKA !!!!!!! albo żadna !!!!!!!!!!

  http://www.youtube.com/watch?v=AeCkJS-Ti90
  http://www.youtube.com/watch?v=C5ns06mzIV0
 • --------- dla mojej mamy - przypominam
  http://wolnapolska.pl/index.php/Historia/2013070817304/wspaniaa-ydowka-wielkiej-polski/menu-id-146.html
 • @SpiritoLibero 23:27:26
  Czy ten "kontekst" coś wyjaśnia?
  Mnie nic.
 • @Jerzy Wawro 23:06:16
  PS. Miałem napisać "Trzy uwagi", ale wyszło 5.
 • @SpiritoLibero 00:04:29
  --------NIE WOLNO BYŁO się Panu przestraszyć !!!! --BŁĄD !!!!!!!!!!!
 • @space 22:24:53
  ŚWIĘTA prawda.
 • @ autor
  Nie jestem w stanie wyłapać o co właściwie chodzi. To nie jest złośliwość.
  Proszę nie odpowiadać że jestem "polskojęzyczny" !
  Proszę nie oceniać mnie z punktu widzenia jakiejś wydumanej
  "cywilizacji polskiej". Jestem Polakiem urodzonym w Szczecinie.
  Rodzina od wczesnego średniowiecza zamieszkuje Wielkopolskę
  i pogranicze Pomorza. Spora jej część od trzech czy czterech pokoleń
  zajmuje się archeologią słowiańską i historią Polski. Z nimi konsultowałem
  Pański tekst. Został oceniony jako bełkot mitomana.
 • @SpiritoLibero 01:00:30
  Mówi się: Wycofać na z góry upatrzone pozycje..
 • @Ranger 21:13:33
  Zaczynam podejrzewać, że jesteś niereformowalny. To Ci źle wróży.
 • ----------------KU PAMIĘCI --bez związku ! a może ????
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_ryski_%281921%29
 • @Ranger 07:31:25
  No widzisz, jak chcesz to potrafisz napisać coś w formie, za którą nie powinieneś od razu wychwycić banana. Szkoda, że dalej bez sensu, ale nie wymagajmy za dużo od razu..
 • Dominacja katolicyzmu w Polsce jest najgorszą karą dla polskiego Narodu.
  Dla katolików religia rzymska wymyślona przez żydów jest ważniejsza od więzi narodowej. W efekcie stali się agentami Watykanu.
  Polak pod wpływem prawd wymyślonych przez żydów stał się bierną ofiarą, bo przecież należy znosić cierpienia, bo przecież należy nadstawiać drugi policzek, bo przecież należy miłować swojego wroga. Takie programowanie Polaków prowadzi do tego, że stają się owcami, które jako jedyną obronę stosują wyjazd z kraju lub samobójstwo.
  Do tego należy dodać fałsz tzw dekalogu - jest to programowanie, które prowadzi do przeciwnych efektów, na skutek zastosowania negacji - Polacy nie mają trudności tylko z przykazaniami w których nie ma negacji - są to przykazania które służą umacnianiu kontroli przez krzyżaków.
  Do tego należy zapoznać się z zakazaną historią.
  Rzymski kościół k. doprowadzał do zniszczenia Polski
  Każdy Polak powinien o tym wiedzieć dla swojego i swoich dzieci dobra.

  kefir2010.wordpress.com/2013/02/18/zakazana-historia-kosciol-katolicki-a-rozbiory-polski/#comment-45405
 • @Jerzy Wawro 23:06:16
  Nie powiem, że się Pan wysilił, ale rzeczywiście - w porównaniu z e zwykłym "obszczywaniem nogawek", w czym o dziwo celują panie, jest to jakaś próba merytorycznego podejścia.
  Zatem:
  1. Najpierw określiłem warunki stanowiące kryterium tego, co określamy religią. Pan nie odniósł się do nich, a jedynie uznał wielkością własnego umysłu, że jest to błąd. Nawet nie wiem, co miałbym wyjaśniać.

  2. Wielokrotnie zwracałem się z prośbą, aby wskazać w Ewangelii miejsca mówiące o potrzebie hierarchiczności. Nigdy nikt mi ich nie przytoczył, a jedynie dywagacje interpretacji pośrednich.
  Kłamie Pan zatem i fałszuje Ewangelię.

  3.To akurat prawda. Tacy "katolicy", Panu podobni, są ultrafundamentalistami. Tak należy traktować ludzi, którzy bezmyślnie powtarzają poglądy, których nawet nie starają się zrozumieć. To ocena stanu rzeczy.
  Swoje stanowisko - będę wyjaśniał, gdyż sprawa jest ważna i wymaga precyzyjnego odniesienia.

  4. Pierwszy tekst należący do zasadniczych, po długim zastanowieniu, zatytułowałem: "Wiara, wiedza, religia".
  Natomiast "wiara w Boga" - to błędne ujęcie. Bóg jest.
  Zatem tak, jak to Pan ujął - nie ma potrzeby wierzyć w polskość - bo polskość bo to fakt i tak samo nie ma potrzeby wierzyć w Boga, bo Bóg Jest.
  Tu jest płaszczyzna porozumienia.

  5. Proszę nie być debilem i traktować innych w sobie podobny sposób. Cytowane zdanie dotyczyło przekonania "katolików" twierdzących, że Polska i polskość powstały z racji oddziaływania chrześcijaństwa (kościoła).
  Albo jest Pan nieuważny i czyta bez zrozumienia, albo świadomie głupi, aby coś takiego napisać.

  Wspomniany argument końcowy, jeśli uwzględnić merytoryczność zarzutów, jest w pełni uzasadniony.
 • @. . 00:21:51
  Nie rozumiem: mam zamienić Cywilizacja Katolicka na Dzicz Katolicka?
  Nie przesada?
 • @cyborg 06:05:54
  Nie rozumiem czego dotyczą zrzuty.
  Może najpierw określi Pan, co rozumie przez określenie "cywilizacja".
  Dalej rozważymy - jakie istnieją cywilizacje i na końcu - czy nasze zasady współżycia możn określić mianem cywilizacja.

  Bo inaczej - jeśli pojęcia podstawowe są różnie rozumiane, to łatwo o różne epitety.
  Książka "Cywilizacja Polska" jest wyjaśnieniem tych kwestii. Jeśli się Pan nie zgadza z argumentacją - proszę powiedzieć - co Panu przeszkadza.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:47:59
  ad 1.
  "warunki stanowiące kryterium tego, co określamy religią"
  My, to znaczy kto?
  Dla mnie dobrym punktem odniesienia jest teoria religii Eliade'go.
  W oparciu o nie można polskości uznać za religię, gdyż nawet jeśli uznamy, że Polska to świętość, to z pewnością nie jest to sacrum w sensie religijnym.

  ad 2.
  Obowiązek dowodu leży po stronie tego, kto stawia twierdzenia. Odbicie piłeczki jest niepoważne.

  ad 3.
  Czy 'tacy "katolicy"' ma oznaczać, że nieprawdziwi? Są inni? Dlaczego Pan, który stoi poza katolicyzmem miałby o tym decydować? I co ma do tego pańskie stanowisko (chyba, że z jakichś powodów Episkopat powinien się nim interesować)?

  ad 4.
  "Nie ma potrzeby wierzyć w polskość - bo polskość bo to fakt i tak samo nie ma potrzeby wierzyć w Boga, bo Bóg Jest"
  Rozumiem, że ateiści i agnostycy biorą się głównie stąd, że nie przyjmują do wiadomości oczywistych faktów?
  Poza tym w języku polskim nie mówi się zazwyczaj o wierze w fakty (można je co najwyżej przyjąć do wiadomości). Nie ma więc żadnej płaszczyzny porozumienia.

  ad 5.
  A nie przyszło Panu do głowy, że czytać ze zrozumieniem można tylko teksty napisane ze zrozumieniem?
  Ponoć tekst dotyczy ' przekonania "katolików" twierdzących, że Polska i polskość powstały z racji oddziaływania chrześcijaństwa (kościoła)'.
  A wcześniej, że 'ci "katolicy" starają się wykazać, że wartości narodowe są wynikiem indoktrynacji Kościoła'.
  indoktrynacja (PWN): systematyczne i natarczywe wpajanie jakichś idei lub doktryn.
  Czyli mam rozumieć, że zdaniem "katolików" Kościół w sposób systematyczny i natarczywy wpajał Polakom ideę polskości i stąd się ta idea wzięła?
  Gdybym jako "katolik" (jak Pan raczył mnie zakwalifikować) wierzył w coś takiego, to byłbym rzeczywiście debilem. Póki jednak nie poda Pan jakichś źródeł na podstawie których sformułował Pan tą opinię, to pozwoli Pan, że poprzestanę przy dokładnie odwrotnym zdaniu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:57:47
  Szanowny Panie !
  Przełom XX i XXI wieku zaznaczy się w archeologi zmniejszeniem ilości szamb
  i wzrostem iloścowym i jakościowym kanalizacji plastikowej.
  Najwyrazniejsze jednak bedzie przejscie od kultury kubłów walcowych
  (blacha stalowa ocynkowana) do kultury kubłów prostopadłościennych
  (materiał syntetyczny, zwany plastikiem).
  Odrębnej od reszty Europy cywilizacji - nikt nie stwierdzi.
 • @cyborg 11:16:11
  Gdyby było wszystko jedno - to krowa by masełkiem "robiła".
 • @Jerzy Wawro 11:01:17
  1. Stwierdził pan dokładnie to, co napisałem, aby na koniec zaprzeczyć.
  Niech Pan to jeszcze raz przeczyta.

  2. Mateusz 18.1 - 5; Marek 9. 33 - 37; Marek 10. 41 - 45; Łukasz 22.24 - 27; Jan 13. 1 - 17;

  To wyraźne wskazania. Fałszerzu.

  3. "Tacy", to tacy, jak opisałem. Być może byłoby właściwe, aby ideą zainteresował się Episkopat.
  Zwracam uwagę, że (chyba) Benedykt XVI zwrócił się z sugestią - prośbą o próbę opracowania idei opartej na podstawach równie głębokich, jak ta, która jest oparta na pracach Akwinaty.
  To oznacza, że nie jest (Akwinata) uważany za ostatecznego interpretatora podstaw filozoficznych.
  Jakim zatem prawem podważa Pan moje prace idące w kierunku wskazanym przez Papieża i do tego uważa się za katolika?

  4. Dokładnie: ateiści i agnostycy nie przyjmują do wiadomości oczywistych faktów. Niestety fundamentaliści - także.
  Co do wiary - będę wyjaśniał swoje stanowisko; na tym etapie najpierw należy wyjaśnić pojęcia. Tu jest Pan "cofnięty" przynajmniej o 50 lat.

  5. No znowu gra Pan kartą debila licząc, że będzie miał wpływ na "małych duchem".
  "Czyli mam rozumieć, że zdaniem "katolików" Kościół w sposób systematyczny i natarczywy wpajał Polakom ideę polskości i stąd się ta idea wzięła?"

  Kościół systematycznie wpajał Polakom swoją doktrynę, a przede wszystkim niszczył wszelkie przejawy wcześniejszej kultury.

  Obecnie miesza pojęcia z obu dziedzin i twierdzi, że jest autorem polskości.

  Póki nie było istotnych różnic - Cywilizacja Polska bazowała na tożsamych wartościach bazowych - można było przejść nad tym do porządku.
  Obecnie jednak widoczne są coraz bardziej elementy judaistyczne w doktrynie Kościoła.
  Trzeba zatem dokonać odróżnienia, aby ponownie móc zastanowić się nad zgodnością.
 • -------- cywilizacja łacińska ?????? a może SŁOWIAŃSKA ???
  http://bialczynski.wordpress.com/slowianie-w-dziejach-mitologia-slowian-i-wiara-przyrody/antydepresor-kliknij-a-znajdziesz-sie-staroslowianskiej-swiatyni-swiatla-swiata/jaki-slowianie-maja-obecnie-rok-czyli-geneza-swiatyni-swiatla-swiata-i-krolestwa-sis/
 • @ninanonimowa 15:47:26
  Nic takiego jak Cywilizacja Łacińska nie istniało w rzeczywistości.
  To idealny twór mentalny Konecznego bazujący na Cywilizacji Polskiej.

  To zaś, że Polska oznacza korzenie słowiańskie - chyba nie ma potrzeby uzasadniać.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:52:01
  ---Pan o tym wie !! inni ????????
 • @ninanonimowa 15:54:56
  A propos linku.
  Specjalnie byłem na wycieczce (jednoosobowej) na trasie Ałmata - Kirgizja (Osz) - Sinkiang (Kaszgar) - Tybet (m.in. królestwo Guge, , zaliczyłem Kailash Corę, Shigatse, Lhassa) - Golmud - Dunhuan i jaskinie Mogedo, Janghuan (mur chiński), Urumczi i do Ałmaty.
  Celem było poszukiwanie "wrót Agharthy.
  A przynajmniej poczucie nastroju dotyczącego regionu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:25:33
  --- i co ??? podróż życia i tak NIC ??? bez żadnego pochwalenia się wcześniej ?? -EGOISTA z Pana :))))

  Ps. domyślam się, że szukał Pan tam odpowiedzi na wiele nurtujących pytań --jakieś ciekawe spostrzeżenia ??? plissssssss :)))
 • @ninanonimowa 17:29:01
  To było kilka lat temu; była cała seria notek ze zdjęciami. Nie chce mi się powtarzać.
  Ale gdyby było zainteresowanie - jestem w stanie przygotować prelekcję ze zdjęciami. Jest jakieś 300 dobrych.
  Jest jedno, gdzie występują kolory obrazów Reoricha (autora grafiki 1-dolarówki). Ma muzeum w Moskwie - specjalnie byłem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:48:19
  ---OTWARTY UMYSŁ nie ma lekko w tym -wyreżyserowanym /chaosie /
  --przypomniałam sobie 1 książki Ericha fon Denikina i RECHOT akademików świata z NIEUKA :))) a tu proszę ! minęło parędziesiąt lat iiiiii czyje jest na wierzchu ??!!!!

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Erich_von_D%C3%A4niken

  http://talbot.nowyekran.pl.nowyekran.net/post/93641,inny-wymiar-poprzedniej-cywilizacji-czy-znacie-taka-ziemie

  ---tu akurat mi nie do śmiechu !! POLSKA za WAŻNA SPRAWA -- --------------CZAS ? ? już go NIE MA !!!!!!!! -----------------

  / ktoś kiedyś powiedział !! WIELKIE NOWE sprawy tylko !! ATAKOWANE są z FURIĄ -zagrażają staremu !!! /
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:45:46
  ad 1.
  To może lepiej niech Pan to jeszcze raz napisze? Choć może nie.

  ad 2.
  We wskazanych fragmentach Chrystus nie zaprzecza hierarchiczności, tylko ją ustanawia. Podaje też konkretną relację ustanawiającą porządek: "Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich!",

  ad 3.
  "Jakim zatem prawem podważa Pan moje prace idące w kierunku wskazanym przez Papieża i do tego uważa się za katolika?"
  Dobre! Nawet bardzo dobre!
  Ale muszę Pana zmartwić: jest takie prawo, nadane mi przez samego Boga słowami: "czyńcie sobie Ziemię poddaną". W sferze intelektualnej jest to między innymi zgoda na krytycyzm wobec czytanych tekstów.

  ad 4.
  Czyli 50 lat temu mówiło się o przyjmowaniu faktów do wiadomości, a teraz o o wierze w fakty? No to rzeczywiście jestem cofnięty.

  ad 5.
  Dziękuję za pochlebstwa. Niestety nie odwdzięczę się tym samym, bo mnie się wydaje, że Pan nie udaje.
 • @Ranger 20:07:03
  "Cywilizacja Polska charakteryzuje sie walka o wyeliminowanie inteligencji"

  Jeżeli ty człowieku jesteś tą naszą inteligencją to ja nie mam wyjścia i chyba będę za Cywilizacją Polską!
 • @Ranger 20:46:31
  Dddddaaaa.... ? Jasiu, już dziewiąta, czas do łózka, ale już, aaaa... kysz!
 • @Jerzy Wawro 19:55:17
  Chyba jednak jest pan wyraźnie ograniczonym judaistą:
  jednym z najbardziej perfidnych praw wymyślonych przez judaizm jest : "czyńcie ziemię sobie poddaną".
  Tego nie ma w Ewangelii tylko ST.

  Dobrze, że pan pokazał jakiej jest proweniencji; to kończy potrzebę dalszej dyskusji.
 • @Ranger 20:07:03
  "Cywilizacja Polska" - osobom zainteresowanym polskością przesyłam pdf. Natomiast szukającym "gniotów" - 20 PLN + koszt przesyłki.
  To i tak tylko koszty.
  Zostało kilkanaście egzemplarzy pierwszego wydania.
  No i trzeba ujawnić adres...
 • @Ranger 21:21:23
  Stara Baba wiedzieć dlaczego są strefy czasowe.

  Co do zamieszkania to nie o Jasia chodziło jednemu blogerowi ze w Małkini
  mieszka a nie na Bahamas?
 • @Ranger 21:21:23
  W mojej wsi Rangery już idą spać.
  Zaraz będę chodził i sprawdzał, czy nogi umyte.
  A fuj, Ranger, ręce na kołderkę. To nieładnie tak.. i jeszcze zasiusiany. No fuj...
 • @Ranger 21:59:00
  A jak bariera upadnie i przygniecie spółkujących Rangerów?
 • @adevo 14:11:15
  "Dzisiaj można jasno powiedzieć Kościół w Polsce to tradycja pomnażania kościelnych dóbr materialnych i wpływów politycznych, kosztem ewangelii i wiernych. "

  >>> do tej listy trzeba dodać wspieranie interesów judaizmu / Izraela w Polsce.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:01:56
  Natomiast chciałbym, aby tu, na NE , polskość została zdefiniowana.

  >>> a co tu definiować?
  W sprawach polskich Polak zawsze stoi na gruncie polskim i polskich interesów narodowych.
  Nie da się "w rozkroku" - jedną nogą stać w opłotkach polskich a drugą w syjonistycznych , watykańskich itd.. i "wyważać" polski interes..
 • @Rebeliantka 20:19:55
  "Nie wyobrażaj sobie, że ktokolwiek poważny będzie polemizował z tym chłamem Wojtasa."

  >>> no trudno o polemikę, gdy poza określeniem "chłam" nie masz nic konkretnego do powiedzenia..
 • @ekoludek 22:54:12
  No właśnie; jeśli są twierdzenia (Rebeliantka), że Polak musi być katolikiem, to jest "rozkrok". I z to jestem tak opluwany.
  Ale tak samo "Polska to nienormalność" - gdyż wtedy "ci normalni" mają prawo narzucać nam swoje wizje.
  Dlatego konieczne jest zdefiniowanie polskości, aby g... nie czepiało sie okrętu.
 • @Ranger 23:33:32
  A już było trochę inteligentnych uwag.
  I wystarczy chwila nieuwagi, brak nadzoru i od razu Ranger wraca do swej normalności - czyli grzebie w g...
 • @. . 01:39:33
  Niech się Pan nie załamuje.
  Jeszcze będą ciekawe odcinki...
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:37:48
  Mówię ci Wojtas nawróć się, bo czas jest blisko

  http://www.youtube.com/watch?v=A2TZqs_0p4c
 • @circonstance 02:23:07
  Tak przytacza Pani opowieści o swoich znajomych?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY