Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
997 postów 16390 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Referendum w sprawie sądownictwa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mamy kuriozalny wyrok TSUE w sprawie polskiego sądownictwa. Zadziwiający i bardzo kiepsko osadzony w realiach.

 

 
Jednocześnie coraz więcej wyroków ma zasadę "na złość PiS i polskiego społeczeństwa".
Bo jak określić wyrok w sprawie Najsztuba w którym uzasadnieniem uniewinnienia jest stwierdzenie, że 77 - letnia staruszka gwałtownie wtargnęła na pasy.
W zasadzie, to przy oświadczeniu Najsztuba, że poruszał się z prędkością ok. 17 - 24 km/h , to ona musiała rzucić się pod samochód specjalnie po to, aby wymusić na celebrycie jakieś świadczenia. (Miejmy nadzieję, że nie seksualne, chociaż - wszystkiego można się spodziewać po takich staruszkach).
I cały wyrok oparty na oświadczeniu celebryty, bo dziwnym trafem, brak jakiejkolwiek dokumentacji policyjnej dotyczącej zdarzenia drogowego.
 
Takich (sprawa Wujca ) i podobnych orzeczeń sądów jest dużo. Dotyczą też innych dziedzin. Do tego dochodzi przewlekłość postępowań aż do przedawnienia.
 
Tymczasem narasta oczekiwanie społeczne, aby zmienić sytuację w sądownictwie. Bez społecznego arbitrażu nie można stworzyć społeczeństwa obywatelskiego.
I to jest pierwsza kwestia. Polska tradycja to sądy pełniące rolę arbitra między stronami. Obowiązujące prawa wyznaczają ramy tego arbitrażu, ale nie stanowią o zasadzie (sprzecznej z polskością), że sędziowie mają uprawnienia  karania za przekraczanie obowiązujących przepisów. Ich rolą ma być znalezienie konsensusu między stronami, niekiedy między społeczeństwem, a jednostką, gdzie skrajnym rozwiązaniem może być usunięcie ze społeczeństwa jeśli szans na zmianę relacji brak.
 
Nie sędziowie wyznaczają i określają zasady konsensusu, a suweren - społeczeństwo. Przynajmniej póki jesteśmy Rzeczpospolitą.
 
W zaistniałej sytuacji - układ sił w Sejmie nie pozwala na zmianę Konstytucji w której możliwe byłoby wprowadzenie zapisów dotyczących zmian w sądownictwie. Jedynym sposobem przeprowadzenia koniecznych reform jest więc bezpośrednie odwołanie do woli Narodu - suwerena.
 
Wydaje się, że powinny zostać określone warianty reformy i pytania referendalne wskazywać zakres zmian z nich wynikających.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Wyraz "polskiego sądownictwa "powinien być w cudzysłowie bo to sądownictwo z Polskością nie ma nic wspólnego chyba tylko to,ze wydają wyroki na polskiej ziemi.
  Żydowski sędzia który prowadził sprawę Najsztuba nie mógł pod zadnym pozorem skazać swojego ziomka.Gdyby to zrobił na drugi dzień mógłby tylko sędziować zawody sportowe i to po odpowiednim szkoleniu.
  Przecież to widać gołym okiem ,że żydzi którzy popełnili ewidentne przestępstwo na szkodę obywatela polskiego są przez sądy oczyszczani z wszelkiej winy i kary.
  Polski wymiar sprawiedliwości trzeba oczyścić z obcych wpływów bo nie może być tak,że żydowscy przestępcy będą uniewinniani przez żydowskich sędziów.Przykłady takich spraw są setki w roku.
 • @matterhorn 11:56:46
  Ja proponuje drogę zmian.
  Może by Pan wskazał swoje zdanie i sugestie?
 • @matterhorn 11:56:46
  To jakiś ukrop, pomiot niedobitka z UPA.
 • @matterhorn 11:56:46
  A o Cimoszewiczu też cisza, robią co chcą!
 • @matterhorn 11:56:46
  Skandal na rozprawie Bartłomieja Kurzei! Przewodniczący gmin żydowskich oskarżył Polaków o mordowanie żydów. WYWIAD [WIDEO]
  https://wprawo.pl/2019/07/19/skandal-na-rozprawie-bartlomieja-kurzei-przewodniczacy-gmin-zydowskich-oskarzyl-polakow-o-mordowanie-zydow-wywiad-wideo/

  Skandal! Pół roku ograniczenia wolności za spalenie marzanny. Sędzia przyjęła podziękowania od żydów.

  https://wprawo.pl/2019/10/01/skandal-pol-roku-ograniczenia-wolnosci-za-spalenie-marzanny-sedzia-przyjela-podziekowania-od-zydow-wywiad/
 • Najsztub to ten co to się nie myje i śmierdzi?
  Widać oni po zapachu się poznają....
 • @matterhorn 11:56:46
  Mimo, że upłynęło ponad 200 lat nic się nie zmieniło.
  Trójpodział władzy nie ma nic wspólnego z demokracją.
  Domniemana równowaga trójki – domniemane państwo.

  Kościuszko chciał prawdziwej równości, a nie domniemanej.
  7 sierpnia 1799 r.: „Przysięgam Najwyższej Istności i wszystkim wolnym ludziom w przekonaniu najmocniejszym, iż w Towarzystwie Republikanów Polskich zaczętym, którego jest celem oswobodzenie Narodu spod tyranii i uformowanie rządu demokratycznego na zasadach prawdziwej równości.
 • "Referendum w sprawie sądownictwa"
  -------------
  Trele - morele!
  Prawda jest taka:
  wygrasz w polu - to i wygrasz i w sądzie.
  Polacy przerżnęli wszystko co było do przerżnięcia - w polu - i to nie jeden raz. Ostatnio przerżnęli - gdy komuna rytu moskiewskiego wypowiedziała narodowi wojnę - bo rok 1989 to tylko były konsekwencje owego przerznięcia.
  Wniosek?
  Sądy - to jest najważniejszy oręż - czarciego pomiotu - we wszystkich okupowanych przez nich krajach świata.
 • @
  Nie trzeba żadnego referendum lecz
  odrobina dobrej woli ze strony wszystkich
  sejmowych ugrupowań bo one przecież reprezentują suwerena
  Skoro każda partia ględzi o konieczności
  reform sądów , to niech obecne teraz w sejmie
  opracują zakres tych reform na tyle skutecznie
  by wszystkich zadowolić bo jeśli oni w 460 się
  nie dogadają , to tym bardziej te kilkanaście milionów
  w referendum
 • @puuuq 14:44:04
  Oni się nie dogadają - jak by mogli? Wszak to totalsi.
  Jedynym sposobem jest dostosować się do woli suwerena.

  Przecież można opracować np. 3 warianty kompleksowo. I realizować ten, który wybrali Polacy.
 • Warunki dla obywatelskiej inicjatywy referendalnej
  Co do potrzeby obywatelskiego, bezpośredniego określenia kierunków zmian sądownictwa pełna zgoda. Tym bardziej że poprawiająca się z każdym rokiem cyfrowa otwartość postępowań, daje całkiem nowe możliwości ich nie zawodowym uczestnikom.
  Tyle, że już nawet opracowanie wariantów tez ustrojowych, uzasadnień, języka i form publicznej debaty, zasad i procedur organizacji referendum wymaga zatrudnienia i ekspertów i administracji. Zgrubnie szacuję 250.000 zł na meritum + 250.000 na 12 miesięcy pracy administracji.

  Nie poradził z tym Kukiz 15, nie poradził Prezydent RP, pomimo całkiem poważnych potencjalnych możliwości. Nie poradzi też grupa sieciowych pasjonatów, pomimo posiadania całkiem poważnych potencjalnych możliwości. Brakuje nam jednak kompetencje do (1) cyfrowej autoryzacji obywatelskiej tożsamości (2) zasad integracji sieciowego współdziałania.

  Ale.
  Takie kompetencje mogłaby zebrać Konfederacja, która jest jedynym ugrupowaniem parlamentarnym jako Koło, nie mającym praw do inicjatywy ustawowej.

  Zatem.
  Radzę napisać w tej sprawie do najbliższego Panu terytorialnie posła lub kandydata na Prezydenta Konfederacji.
  Dla Pana, to jak z bicza trzasnąć :)
  A może akurat to coś da ????
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:07:37
  //Jedynym sposobem jest dostosować się do woli suwerena //
  Ta wola suwerena jest przecież różna
  każda partia ma za sobą jakąś tam część suwerena
  czyli referendum będzie tylko powtórzeniem
  zwykłych wyborów do sejmu i senatu
  a nawet gorzej bo raczej nie zgromadzi takiej
  frekwencji czyli jeszcze mniejszy odsetek suwerena
  wyrazi swoją wolę
 • @puuuq 15:52:56
  Demokracja. Realizujemy wariant, który ma największe poparcie.
  Frekwencja?
  Dają głos zainteresowani, a ci, którzy nie mają zdania, siedzą w domu.
 • @Andrzej Madej 15:52:26
  Czekam na odzew.
  Przyznaję, że jestem zdziwiony brakiem takiego pomysłu wcześnie.
  Czasami sprawy oczywiste są "zbyt oczywiste".

  Akurat jest jeden poseł, który chyba nawet na Neonie pisał, a który jest posłem Konfederacji.

  PS. Gdyby to był poważny portal, to moglibyśmy tu utworzyć komitet obywatelski d/s.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:25:40
  Gdyby to był portal ...

  Łezka się w oku kręci na wspomnienie Tomka Parola z ekipą, wspomagających na różne sposoby Marsz Niepodległości w jego najtrudniejszych czasach.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:07:37
  Bez wątpienia dobry pomysł i wart szerszego rozpropagowania.
 • autor
  Jeśli ktoś ze świata (nie) prawników nie pojął sensu dzisiejszego wyroku TSUE. To przekładając z języka prawniczego na ludzki, brzmi on mniej więcej w ten sposób -

  Drodzy Polacy, zajmijcie się w końcu sami, u siebie, waszymi sprawami i dajcie nam wreszcie, kurwa, święty spokój...
 • @Husky 17:43:01
  Słuchałem przypadkiem drobnego fragmentu sejmowego wystąpienia byłego ministra sprawiedliwości Borysa Budki, który ocenił dzisiejszy wyrok TSUE jako całkowitą porażkę rządu.

  Ten gość uważa wszystkich Polaków za kompletnych debili.
  To nie jest ani straszne ani śmieszne.
  Jest smutne.
 • @zadziwiony 13:23:03
  A teraz wyobraźcie sobie, że stało się to w USA, po godzinie od zdarzenia stanąłby przed obliczem sędziego i po następnej godzinie siedziałby już w więzieniu stanowym osądzony za każde przewinienie osobno, wyrok zsumowany i po sprawie. Jakby w USA rozpatrywaliby sprawy w takim tempie jak w Polsce to byliby jeszcze na etapie sądzenia koniokradów.
 • @Husky 17:43:01
  Ważny głos z KRS w sprawie TSUE! Rzecznik Rady: "Nie występuje żadne orzeczenie podważające legalność Rady". To może pan profesor Matczak może mi wskazać choć jeden prejudykat, który kwestionuje „moją” Krajową Radę Sądownictwa, nazywana przez prof. Matczaka „neoKRS”. Taki nie występuję mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl sędzia Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

  https://wpolityce.pl/polityka/473706-tylko-u-nas-wazny-glos-z-krs-w-sprawie-tsue
 • @Husky 17:43:01
  Minister Szymański: TSUE powstrzymał się przed bezpośrednią ingerencją w wymiar sprawiedliwości w Polsce. Trybunał Sprawiedliwości UE, zgodnie z polskimi, bardzo mocno wyrażanymi oczekiwaniami, powstrzymał się przed bezpośrednią ingerencją w sposób organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. To jest właściwa postawa oświadczył w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański.

  https://wpolityce.pl/swiat/473714-szymanski-tsue-przyjal-wlasciwa-postawe
 • Zarówno pisuarowa tv, jak i premier z tej samej opcji
  https://m.neon24.pl/4e85e35c5612bccee7597eb0a2fb1de6,14,0.jpg
  postanowili zdeprawować sądy, wytykając, że rozjechanie staruszki bez aktualnych badań technicznych powinno skutkować srogą karą,

  rozjechanie staruszki z ważnym kwitem nie byłoby tak naganne.

  Zidiocenie społeczeństwa, i jego elit w postaci premiera, dziennikarzy, i autora, napawa mnie przerażeniem.

  Tymczasem sąd orzekł normalnie, co jest doprawdy wyjątkowe. Za brak badań technicznych mandat, a w sprawie rozjechania staruszki ważne jest, czy samochód był sprawny.

  No i sprawa wtargnięcia. Ono jest w polskim prawie zakazane. Nie wolno wbiegać na pasach pod nadjeżdżające auto, które nie zdąży zahamować.

  I to jest normalne. Wiem, wiem, w Europie są kraje, w których wolno wbiegać, i jeśli na chodniku pojawi się pieszy, to wszystkie auta na jezdni stają, i czekają, aż pieszy zniknie z pola widzenia. Tylko, że tam pieszego trzeba ze świecą szukać, a u nas po pasach przewalają się tłumy.

  A tak po prawdzie, zawinił gospodarz drogi, bowiem przejście nie było dostatecznie oświetlone. Tak jest, jak Polska długa i szeroka. To nie kierowcy są winni śmierci pieszych na pasach, tylko przepisy wymyślane przez sejmowe elity oraz ojewajstwo służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeńtwia na drogach.

  Dopóki nie będzie się karać mandatami osób odpowiedzialnych, między innymi za pstrzenie dróg znakami drogowymi, nic się nie poprawi.
 • @matterhorn 11:56:46
  Jeśli Pan szczyt prowadzi auto, to życzę mu watargnięcia pod jego koła, aby zmądrzał.
 • @puuuq 14:44:04
  https://m.neon24.pl/4e85e35c5612bccee7597eb0a2fb1de6,14,0.jpg
  Podstawą reformy musi być skończenie z niezawisłością sądów od praw logiki.
 • @interesariusz z PL 20:31:23
  Można by przyjąć tę argumentację, gdyby nie to, że gdzieś zaginęła dokumentacja tej sprawy.
  Czyżby policja nie robiła żadnych oględzin miejsca?
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:11:24
  Mogła nie robić, bo jeżeli nie było bezpośredniej interwencji.

  Miałem 25 lat temu podobną sytuację. Najechałem na nogę kobiety, która w ciemności ulewnego deszczu wdarła się na przejście dla pieszych w centrum Krakowa, a ja jadąc z szybkością ok 5 km/h zatrzymałem przednie koło auta na jej nodze.
  Wysiadłem z auta, podniosłem go dla bezpiecznego wyciągnięcia jej nogi i odwiozłem poszkodowaną do szpitala. Tam okazało się że ona jest w trakcie otwartego postępowania o uzyskanie renty inwalidzkiej i w konsekwencji zaczęła się sprawa o sprawstwo uszczerbku na zdrowiu.

  Dużo by gadać.
  Po 2 latach sąd odrzucił naginane oskarżenia prokuratury. Do dziś nie wiem dlaczego Krakowska Prokuratura naginała zarzuty ...

  Policji w tym nie było, bo i skąd ...
 • @Andrzej Madej 17:58:23
  Wyrok jak wyrok Ale chyba dopiero wczoraj do niektórych totalnych idiotów dotarło, że przed nami kolejne 4 lata rządów PiS.
 • @Andrzej Madej 00:19:24
  Też uważam ( nawet to zaznaczyłem), że zapewne ta rzekomo poszkodowana chciała wymusić jakieś świadczenia na celebrycie.
  Świadczą o tym dobitnie połamane żebra, pęknięta czaszka i jakieś tam inne uszczerbki.
  Sąd stanął na wysokości zadania i odrzucił tę próbę wymuszenia.

  PS. Jest tylko problem. Przy niesprawności wynikłej ze zdarzenia, a przekraczającej (ileś tam ) dni, konieczne jest badanie okoliczności zdarzenia.

  Może ta staruszka się tak połamała spadając z łóżka w szpitalu?
 • @Husky 06:59:24
  Nigdy nie widziałem jak na tym zdjęciu wprowadzającym akt a tym bardziej tyle na stole sędziego w USA. Przecież to nie realne by to przeczytać a o zrozumieniu i zapamiętaniu tego to już mowy nie ma. U nas sędziego nawet zza tych akt nie widać, a w USA sędzia ma tylko młotek i "kapownik" z ile, i za co, oraz kalkulator do sumowania. Tam prokurator referuje ustnie sprawę, przysięgli orzekają winien lub nie, a sędzia po zsumowaniu ogłasza wyrok gdy delikwent winien.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:25:54
  https://m.neon24.pl/4e85e35c5612bccee7597eb0a2fb1de6,14,0.jpg
  Niestety, znamy zdarzenie tylko z tendencyjnych opisów obu stron.

  Być może celebryta był rzeczywiście winny braku ostrożności, a jego zapewnienia to kłamstwa, które zdeprawowany sąd wziął za dobrą monetę, ignorując swoje doświadczenie życiowe.

  Ale na przebieg zdarzenia nie wpłynęły sprawy formalne dotyczące braku papierów kierowcy i auta, albo inaczej, przypuszczalnie owe braki ocaliły życie staruszce, bo kierowca jechał ostrożniej niż zazwyczaj.

  Łamanie czaszek nie jest zawsze uważane za naganne. Zależy, kto to robi. Dla przykładu, urzędnicy wrocławscy wybrukowali plac Grunwaldzki łupaną kostką, nie ciętą, nie polerowaną, tylko łupaną. Nawierzchnia "trotuarów" jest bardzo nierówna, i buty przechodniów szybko nadają się do wymiany. Tuż po tej inowacji, mającej na celu nabranie przez Wrocław dawnego, niemieckiego charakteru, staruszka z mojej rodziny wywaliła się tam, łamiąc nos, uszkadzając czaszkę i wybijając staw barkowy. Zastawiono trwałą pułapkę na niesprawynych staruszków. TO TAK, jakby zrobić nakaz jeżdżenia przez przejście dla pieszych bez zwracania uwagi, czy jacyś piesi przechodzą. I nikogo to nie obchodzi. Młodzi, wykształceni, z wielkiego miasta, radzą sobie z chodzeniem, i z częstym kupnem nowych butów. Sprzyja to kultywowaniu aktualnej mody.

  Ot takie właśnie państwo mamy, takich mamy obywateli, którzy bliźnim nie popuszczą.

  https://m.neon24.pl/4e85e35c5612bccee7597eb0a2fb1de6,14,0.jpg

  Pozostaje sprawa sądów, które prawa logiki traktują niezawiśle. Przez wiele lat na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich wisiała moja uwaga dotycząca owej sądowej logiki. Otóż skazany w piewszej instancji na zapłacenie faktury sprzed lat razem z odsetkami złożył apelację, argumentując, iż faktura jest wystawiona na INNĄ OSOBĘ i jego nie dotyczy.

  Co na to sąd apelacyjny?

  Ano sąd apalacyjny powołał się na prawo, które mówi, że wyrok apelacyjny nie może pogorszyć sytuacji apelującego, dlatego apelację oddala.

  Nadmieniam, że RPO oddalił skargę skazanego, bowiem tylko sąd ma prawo uznawania dowodów i przypisywania do nich ustaleń faktycznych. Tak więc, jeśli sąd uznaje, że za fakturę ma zapłacić ktoś inny, to jest to jego wyłączna prerogatywa, której skutki są niezaskarżalne. Sądu nie interesował również zarzut, iż należność za fakturę została przed laty uregulowana przez osobę na niej wymienioną. Dowód w tej sprawie był poza zasięgiem skazanego, z powodów oczywistych.
 • Może TSUE nas broni przed mocą sądową kręgow podejrzeń i ziobo kant haków prezessimusa.
  Może nie będą potrzebne profilaktyczne ułaskawienia Dudy jak w wypadku Mariusza Kamińskiego a gruntowy ziobrohak na Lepera i solidarnego z nim Giertycha choć jeszcze bez sądowej mocy ale jak katastrofozamach smoleński wymający popisowo sekslewicowego frontu jedności narodowej do wawelizacji Lecha i jego damy dla kopulacji in vitro łaskawej oraz bliźniaczej do millerowsko kwaśniewskiej naszości wojny z Irakiem.
 • @telewidzacy 09:42:22
  Zdaje się, że tobie ułaskawienie myli się z pośmiertną rehabilitacją.
 • @Andrzej Madej 17:58:23
  Mnie się "podobał Budka, który twierdził, że wyrok w tej sprawie to masakra dla rządu. Boże, chroń mnie przed adwokatami typu Budka! Pomijam jego bezczelność w kłamstwach w innych sprawach, ale ogólnie to było jak mały chłopczyk w piaskownicy walczący o lepszy piasek czyli chłopczyk mało rozgarnięty.
 • Usiłowałem przeczytać jakieś inne notki
  https://m.neon24.pl/4e85e35c5612bccee7597eb0a2fb1de6,14,0.jpg
  nie da się.

  Ciekaw jestem, czy ten ściek teraz więcej zarabia.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829