Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1311 postów 20735 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Inaczej o Narodzeniu...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy okoliczności narodzin Jezusa można interpretować inaczej niż to jest przedstawiane w narracji KK, a jednocześnie bez popadania w sprzeczność z zapisami Ewangelii?

 

Wystarczy po temu kilka spostrzeżeń. Pierwsze, że ideologia dotycząca Chrystusa ewoluowała w czasie i w pierwszym okresie wcale nie była nastawiona na dowodzenie Jego boskości. Raczej na głębię nauczania. Po drugie - osadzić zdarzenie w ówczesnych realiach panujących w Palestynie.
Wtedy opis okoliczności Narodzin stanie się spójny logicznie; także czas życia tzw. ukrytego można przedstawić inaczej.
 
Tło zdarzeń związane jest z warunkami życia, gdzie Żydzi stanowili spójną i bogatą grupę w społecznościach całego Cesarstwa Rzymskiego (i nie tylko). Do tego wyraźnie izolowali się od reszty populacji. Przyczyna jest prosta - rozproszenie wynikało z dystrybucji i handlu towarami Jedwabnego Szlaku.
W czasie "niewoli babilońskiej" Żydzi opanowali handel na tym szlaku znajdując w nim niesamowite korzyści. Stąd wzięła się ich potęga finansowa.
Zadziwia, że mały naród miał wówczas tak wielkie wpływy, aby przeciwstawiać się potędze Rzymu, co przecież owocowało powstaniami zarówno w Palestynie jak też wywoływaniem wojen z wykorzystaniem innych sił jak choćby z Partami, kiedy to Rzymianie zostali pokonani i musieli płacić haracz.
 
Sama dziesięcina świątynna to za mało na utrzymanie i rozwój ośrodka wokół świątyni jerozolimskiej przy której funkcjonowało wielu ludzi rozwijających doktrynę judaistyczną. W Ewangelii jest wzmianka, że kapłani pełnili służbę rotacyjnie, co wskazuje, że należało także utrzymywać rzeszę kapłanów wraz z rodzinami.
Bez "zasilania zewnętrznego", czyli ze strony Żydów z diaspory i to bogatych, trudno byłoby utrzymać całe to środowisko, a przecież Rzym pobierał też swój haracz podatkowy.
 
Handel i kontrola Jedwabnego Szlaku przynosiła olbrzymie zyski, ale też wymagała zaufanych ludzi, których zadaniem była organizacja logistyki. To około 6 000 km trasy także  poprzez najbardziej niegościnne tereny. Karawany liczyły do nawet 5000 wielbłądów, które jednak musiały coś czasami jeść; także ich poganiacze. Do tego konieczne było zapewnienie bezpieczeństwa - wszak były to towary z "najwyższej półki".
 
Ten system organizacyjny opierał się na wspólnocie religijnej, co dawało  zaufanie i spójność wynikającą nie tylko z religii, ale i interesów. Nabór i kształcenie zaufanych organizatorów logistyki przedsięwzięcia miał miejsce w szkołach przyświątynnych (są o tym wzmianki - podobny sposób wyłaniania najzdolniejszej młodzieży był też w Polsce poprzez szkółki parafialne).
 
Na tym tle rozważmy okoliczności Narodzin Jezusa. Jest ewidentnym faktem, że Jezus  nie był synem Józefa, a małżeństwo zaaranżowano z racji ciąży Maryi. 
Co robiło się zarówno w tamtych czasach jak i też obecnie, aby ukryć poród przed naturalnym czasem potrzebnym na ten cel licząc od momentu zawarcia małżeństwa?
Po prostu wyjeżdża się z miejsca zamieszkania. Opis ewangeliczny dotyczący rzekomego spisu ludności jest naciągany; nie ma wzmianek historycznych to potwierdzających. Do tego dość dziwne jest zabranie ze sobą ciężarnej w sytuacji, gdy w owych czasach spisy dotyczyły tylko mężczyzn.
Przedstawiana narracja jest tylko kamuflażem sytuacyjnym. Także wyjazd do Egiptu ma bardzo podobne tłumaczenie. Należało przebywać w obcym terenie na tyle długo, aby nie dało się rozróżnić wieku dziecka. Nawet jeśli ślub z Józefem miał miejsce w połowie ciąży Maryi, to po 2 latach różnice rozwojowe są niezauważalne.
 
Znacznie bardziej ciekawa jest interpretacja wizyty Trzech Króli (może 6 wg wersji Petru). Pierwsze, że raczej chodziło tam o mędrców, a nie króli, a przybyli oni ze Wschodu - tam była znacznie bardziej rozwinięta cywilizacja. Do tego istniała grupa kapłańska (Chaldejczycy - apokryfy ST przypisują Abrahamowi, że był tego pochodzenia - którzy specjalizowali się rozwijaniu wiedzy astrologicznej, chiromancji itd), która mogła przewidzieć narodziny dziecka o wielkim potencjale wpływu na społeczność ludzką.
Czas narodzin - to zmiana epok: słońce przechodzi ze znaku Barana do znaku Ryb. Astrologia mogła wskazać zarówno czas jak i miejsce urodzenia. Może nie aż tak precyzyjnie, o czym świadczy potrzeba dopytania u Heroda. Niemniej - zdarzenie jest jak najbardziej realne i osadzone w ówczesnych realiach.
 
Dalsza wzmianka dotycząca Jezusa mówi o jego dyskusji z mędrcami przyświątynnymi. Obecnie można to określić jako działanie "łowców głów"; w czasie dorocznych pielgrzymek nauczyciele przyświątynnych szkół rabinackich rekrutowali młodą i zdolną młodzież  - celem było wykształcenie ludzi przydatnych w obsłudze Jedwabnego Szlaku, a do tego "spojonych" ideologią judaizmu.
Pozostanie Jezusa przy świątyni musiało mieć taki charakter, a dziwi tylko, że odbyło się bez powiadomienia rodziców, co świadczy o słabych więziach rodzinnych wynikających ze statusu Jezusa.
Niemniej można sądzić, że Jezus został przyjęty do szkoły rabinackiej o czym świadczy postawa Gamaliela, ale także, a może nawet przede wszystkim to, że już po powrocie do rodzinnej wioski został dopuszczony do czytania Pisma w synagodze - to mieli prawo robić wyłącznie absolwenci szkół rabinackich.
 
Dalsze wnioski są oczywiste. Jezus został skierowany do pracy na Jedwabnym Szlaku. Zapewne przebył całą tę trasę kontaktując się z doktrynami religijnymi jakie występowały po drodze. Stąd częste opowieści sugerujące Jego pobyt w klasztorach buddyjskich itp. Nauka Chrystusa zawiera takie elementy, ale też dostrzegalne są wpływy zoroastryzmu, czy religii chińskich - taoizm, bo słowa : jestem Drogą, Prawdą, Życiem, wyraźnie nawiązują do taoizmu [tao (dao) - to droga(życiowa)].
 
Powrót do rodzinnej wioski musiał być istotnym wydarzeniem. Można sądzić, że wrócił jako człowiek bogaty. Mógł żyć bez konieczności imania się jakiejś pracy zarobkowej. Mało. Był bardzo dobrym kandydatem na męża - stąd zaproszenie na wesele do Kany Galilejskiej - dosyć odległe miejsce od Nazaretu - przez ubogą rodzinę, która nie miała środków na zakup wina dla uczestników uroczystości.
Prośbę Maryi o wino można interpretować nie jako żądanie cudu, a po prostu sugestię, że Jezus mógłby nabyć ze swoich środków wino i wspomóc  organizatorów wesela. Że skończyło się pierwszym cudem - to już odrębna sprawa.
 
Dalsza część życia i nauczania jest lepiej opisana, ale nawet w takim przypadku tłumaczenie np. próby odciągnięcia Jezusa od "złego towarzystwa" jakiej podjęła się Maryja jest spójne z przedstawioną narracją.
 
Co zatem czcimy w kultywowaniu pamięci o Narodzeniu Jezusa?
Chyba nie tyle sam fakt narodzin, co początek IDEI NOWEGO WSPÓŁŻYCIA , albo przynajmniej jej przypomnienie - wszak Chrystus nie przyszedł stanowić nowego prawa, ale po to, aby przypomnieć jego zasady.
Dlaczego pojawił się w Palestynie między Żydami?
No cóż, to też jest oczywiste - przecież to chorzy potrzebują lekarza, a nie zdrowi.
 
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia - radosnych nadzieją lepszego życia.

KOMENTARZE

 • 1*
  dywagacje "wiejskiego listonosza"
 • @
  //bo słowa : jestem Drogą, Prawdą, Życiem, wyraźnie nawiązują do taoizmu //
  niekoniecznie bo podobne pojęcia wystepują wśród Esseńczyków ,
  a już zupełnie nie do przyjęcia jest spekulacja o jakieś szczególnej
  zamożności Jezusa bo po co w takim razie informacje o wsparciu
  całej ekipy przez kilka konkretnych kobiet ?
 • @nieżyt 10:36:49
  Nawet taki nie umie się przedstawić - wiem, wiem, takie "nieżyt" ma oznaczać regularnego Żyda.
 • @puuuq 11:05:48
  Teraz też KK jest bardzo bogaty, a przyjmuje jałmużny ze strony nawet biednych kobiet.
 • Notka o tym, że obchodzenie tych świąt jest bez sensu:)
  Bo po co upamiętniać, używając słów autora, jakąś tam ”ideologię”?
  Z kolei końcowe szablonowe życzenia świąteczne, to wyraz braku refleksji większości naszych rodaków o Jezusie, którego rzekomo chcą uhonorować.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:16:36
  nie rozumiem tej dziwnej maniery, żeby żyd pisać z wielkiej litery przecież katolik czy muzułmanin piszemy z małej, z wielkiej piszemy Polak czy Izraelczyk a żyd to raczej stan umysłu
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:17:32
  Bez przesady , nie można porównwać kilka osób
  do organizacji o światowym zasięgu , zresztą
  bardziej istotne jest to , że informacja o finansowym
  wsparciu apostołów i samego Jezusa przez
  kilka zamożnych kobiet jest co najmniej krępująca
  czyli gdyby umieli utrzymać się sami , to tej
  wzmianki by nie było , zresztą cała ta Pana
  opowieść o zaangażowaniu Jezusa w jakieś
  interesy handlowe na "jedwabnym szlaku "
  jest zupełną fantastyką ,chociaż trzeba przyznać
  dość oryginalną :)))
 • Bez względu na to, czy wielbicie Chrystusa, Krysznę, Jehowę, Allaha,Tao lub Om a nie doświadczacie Chrystusa,Kryszny,Jehowy,
  Allaha,Tao lub Om więzicie swoją świadomość nazwami, słowami, interpretacjami,hipotezami.
  Skupiacie się na palcu wskazującym Księżyc i zapominacie o Księżycu.
  Wiecie , że macie świadomość.
  Do czego ją wykorzystujecie?
  Do analizy "palca" czy "Księżyca"?
 • @Zbigniew Jacniacki 13:29:41
  "Allaha,Tao lub Om więzicie swoją świadomość nazwami, słowami, interpretacjami,hipotezami. "

  Akurat z Tao czyli Drogą, którą wszystko podąża, Pan się myli.

  Droga jest nienazywalna, tylko gdy nazwana, wymyka się i staje rodzicem tysiąca rzeczy czyli "nazw, słów, interpretacji,hipotez. "

  http://www.terapia-pop.pl/drogi-cnoty/
 • @nieżyt 11:34:36
  "nie rozumiem tej dziwnej maniery, żeby żyd pisać z wielkiej litery przecież katolik czy muzułmanin piszemy z małej, z wielkiej piszemy Polak czy Izraelczyk"

  Według zasad polskiej pisowni piszemy narodowość z dużej litery, religię z małej. Więc Żyd który jest katolikiem (jak na przykład Roman Brandstaetter) albo Rzymianin co został żydem (Tytus Flawiusz).
 • @Pedant 14:12:50....Pan się myli....
  -

  Możliwe... Nie upieram się...Według mojej wiedzy dyskutowanie o TAO,szczycenie się znajomością ksiąg TAO, to nie to samo, co życie w zgodzie/łączności z TAO

  ".... Dao (chiń. 道, hanyu pinyin: dào, Wade-Giles: tao) to chińskie słowo oznaczające "drogę", "ścieżkę", "klucz" lub czasem (w luźniejszym tłumaczeniu) "naukę" czy "zasadę". ...

  W kontekście tradycyjnej chińskiej filozofii i religii, tao jest intuicyjną wiedzą "życia" – nie można go uchwycić umysłem. Można o nim mówić jak o koncepcji, ale zrozumienie prawdziwego znaczenia tego pojęcia może odbyć się tylko na drodze doświadczenia życia codziennego.

  Tao różni się od konwencjonalnych zachodnich ideologii tym, że jest to aktywna i holistyczna praktyka naturalnego porządku i jej powszechnego przebudzenia.

  W zależności od autora i szkoły, terminowi Dao przypisywane są bardzo różne znaczenia, od "uniwersalnej zasady kierującej wszechświatem" po "metodę postępowania".

  Choć termin dao mocno wiąże się z taoizmem, jest znacznie starszy niż ta filozofia. Znak dao (道) pojawia się już w inskrypcjach wróżebnych sprzed około 3000 lat. Oznaczał wówczas drogę łączącą Niebo z Ziemią."

  Doświadczanie np TAO,OM,CHRYSTUSA itp, to jest , świadoma metoda postępowania w życiu codziennym.
  Na to zwracam uwagę w swoim komentarzu.
 • Islam i Jezus Syn Maryi.
  Jezus jest bardzo ważnym prorokiem w islamie i występuje tam jako Jezus Syn Maryi. Chyba o Józefie tam się nie wspomina, chociaż w tradycji arabskiej imię ojca jest niezbędne przy każdym imieniu dziecka, np: Aszraf Mustafa. Dziecko ma na imię Aszraf, a jego ojciec ma na imię Mustafa. Natomiast w przypadku Jezusa jest bardzo ważna Maria i jej jest poświęcony cały rozdział Koranu.

  Koran podaje, że Maria była nieletnia, tj.nie miała 14tu lat kiedy Jezus się urodził, a w tym wieku nie mogła być jeszcze zaślubiona. Dużo się pisze o Jezusie w rozmowie z mędrcami, kiedy go Maria przyprowadziła do świątyni. A potem o Jezusie jest dużo napisane jako o proroku.
 • @reflexión 11:29:21
  Bzdurna refflexion. Toż najbardziej czcić należy idee - bo zgodnie z nimi żyjemy, postępujemy według ich zasad.
 • @nieżyt 11:34:36
  Żyd z dużej litery - to nacja, z małej - wyznanie.
  Zazwyczaj Żyd - to też i żyd.
 • @puuuq 12:55:53
  Wielu ludzi wspiera idee, które im odpowiadają. Także finansowo.

  Drugie, że przecież apostołów było 12, ale uczniów 72.
  Co prawda Soros utrzymuje większą grupę, ale chyba przesadza Pan, że obowiązkiem Jezusa było utrzymywanie wyznawców.
 • @Zbigniew Jacniacki 15:06:19
  Zwracam uwagę, że w tamtym czasie taoizm z "idei życia" nakierował się na rozwój nienaturalnych technik - takich, które nazywamy cudami.
  Być może Jezus miał do czynienie także z tymi technikami.
 • Cóż - przenicowywanie wszystkiego co
  dotyczy Jezusa Chrystusa ma jeden cel.
  Jaki?
  Ano Jezus Chrystus przyszedł na świat po to aby z tego faktu czerpali moc dla siebie - ludzie stworzeni przez Boga. Tymczasem ową moc czerpią dzieci Złego poprze przenicowywanie w/w - wszystkiego - ciągle i nieustannie.
  Wniosek?
  Po to dano nam wolną wolę i rozum - aby powyższe zmienić.
 • @Krzysztof J. Wojtas 15:49:48
  Żyd z dużej litery - to nacja,...

  Miałbym wątpliwości.
  Murzyni, czy murzyn z dużej, bo to nacja?
  Indianie, indianin, z dużej bo to nacja?
  Kreole, mullaci?
  Izrael, Izrealita naród izraelski, a nie żydowski
 • @Oświat 18:55:58
  "Miałbym wątpliwości.
  Murzyni, czy murzyn z dużej, bo to nacja?"

  Zależy od kontekstu. Jako nazwa własna, czyli konkretnej grupy etnicznej to z dużej, jako ogólne okreslenie rasy chyba z małej, biali i murzyni. Nie ma doskonałego języka, może z wyjatkiem greckiego :)
 • @demonkracja 18:55:04
  Pewna racja; dlatego obowiązująca narracja ma tak nielogiczną, a do tego wymuszoną postać.
 • @Oświat 18:55:58
  Pan za Murzyna (murzyna), czy za indianina (Indianina) Robi?
 • Gwiazda Dawida
  Wyobraźnia jest od tego aby bawić się na całego !! Wesołych Świąt !

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031