Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1311 postów 20737 komentarzy

Od rodziny do cywilizacji

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Szkolne przekręty

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Co się dzieje w szkole po covidowych przekrętach? Są następstwa.

 

 
Moja średnia wnuczka dorosła do I klasy SP. Rodzice dbają o edukację mając na uwadze socjologiczne problemy związane z zarządzeniami Niedzielskiego.
Taż młoda jest dobrze rozwinięta - także umie czytać płynnie, rachować itd, co nie jest powszechną umiejętnością u innych dzieci.
"Pani" zadaje im w związku z tym zadania domowe polegające na nauczeniu się czytania jakichś wybranych fragmentów szkolnej czytanki. I tu następuje przekręt, bo ta moja młoda latorośl czyta głośno kilkukrotnie zadany tekst, a pozostałe dzieci uczą się go na pamięć i później "odtwarzają".
 
No cóż,młodzi mają różne ciekawe pomysły dydaktyczne. Chyba zaproponuję młodej, aby uczyła inne dzieci zupełnie innego tekstu niż zadany. Może być ciekawie.
Pytanie : jak poradzi sobie z tym nauczycielka, gdyż wobec faktu, że rodzice są "zarobieni", uczę trochę innych dziedzin - a to żeglarstwo, a to narciarstwo, a w tym roku jeszcze turystyka górska. Nabyłem im książeczko do zbierania punktów na Górską Odznakę Turystyczną - mają pierwsze wejścia na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, a do tego uczę ich piosenek turystycznych z lat 70 - tych . Właśnie zabieram ich dzisiaj na koncert "Wolnej Grupy Bukowina" - grupy powstałej pod koniec lat 60 - tych, a opartej na piosenkach studenckich śpiewanych przy ogniskach rajdowych.
W 1969 roku na mojej trasie rajdu "Połoniny" gościł Wojtek Bellon - jeden z założycieli tej grupy muzycznej. Stąd - może to przeniesienie zainteresowań na trzecie pokolenie? Co z tego wyniknie? Bo można mówić, że  idee Solidarności miały zaplecze właśnie w ruchu studenckim, którego jednym z ujść były rajdy i górskie wędrówki.
 
Koncert będzie w Raszynie - bo powszechnie wiadomo, że obecnie życie kulturalne wynosi się z miast na obrzeża. W "mieście" to są siedziby rządu, nierządu i miasteczek białej śmierci; nie ma potrzeby, aby się tam wybierać.

KOMENTARZE

 • @ Autor, All
  "Bo można mówić, że idee Solidarności miały zaplecze właśnie w ruchu studenckim, którego jednym z ujść były rajdy i górskie wędrówki."


  Teraz jest lepiej. Nie trzeba żadnych studentów, żeby szerzyć idee. Np. kowidiarności ;-
  Chyba teraz wajchowy zapomniał o tej grupie darmowych prowokatorów.
  A Pan też podczas karna-wała "s" złapał solidarwirusa?


  -------
  "Chyba zaproponuję młodej, aby uczyła inne dzieci zupełnie innego tekstu niż zadany. Może być ciekawie."

  Przednia koncepcja :-)

  Oczywiście 5*
 • Sztafeta pokoleń
  Turystyka z wnukami - fajna sprawa. Szczególnie w górach.
  Popieram i rozumiem.
 • @Asgard 12:54:53
  "Turystyka z wnukami - fajna sprawa. Szczególnie w górach."

  A może być Ural? ;-)
 • @Jasiek 13:13:40
  Może być ale tylko południowa część.
  Na "Martwą Górę" bym nie szła.
 • Po zaledwie kilkukrotnym przesłuchaniu zapamiętują?
  Zdolne towarzystwo ma Twoja wnuczka, niech im będzie na zdrowie. Nie o tym chciałam. Szkołę otóż, w jej obecnym kształcie, należy traktować jak na to zasługuje. Czyli per nogam. Dzieci się uczy "w domu" (tj. w domu, na rajdzie, wycieczce, spacerze, zakupach, w muzeum, u znajomych itd), a do szkoły chodzą, żeby nie podpadać. I tyle:).
 • Zgadzam sie jak najbardziej.
  Szkoła powinna uczyć dodatkowych umiejętności które mogą ale nie muszą zawsze się przydać w życiu.
  Pedagogika czyli pais ago.
  Prowadzenie właściwą drogą.
  Z chęcią poznawania, zdobywania wiedzy, samodoskonalenia.
  A na pewno nie w taki sposób.
  Zduszający indywidualność i rodzący wyłącznie bunt.

  https://tomo.neon24.pl/post/163134,matura
 • @brian 17:20:03
  "i rodzący wyłącznie bunt" - Wg mego oglądu przecież o to właśnie chodzi... Żeby młodzież się aby przypadkiem nie uczyła chemii, fizyki, przyrody, historii, bo to niebezpieczne...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031